Americký výrobce čipů Intel propustí 15 procent zaměstnanců (en), do konce roku by jich v podniku mělo pracovat zhruba 75.000. Firma se potýká s výrobními problémy a opouští také miliardový plán na výstavbu továrny v Německu a Polsku.
MDN (Wikipedie), dnes MDN Web Docs, původně Mozilla Developer Network, slaví 20 let. V říjnu 2004 byl ukončen provoz serveru Netscape DevEdge, který byl hlavním zdrojem dokumentace k webovým prohlížečům Netscape a k webovým technologiím obecně. Mozille se po jednáních s AOL povedlo dokumenty z Netscape DevEdge zachránit a 23. července 2005 byl spuštěn MDC (Mozilla Developer Center). Ten byl v roce 2010 přejmenován na MDN.
Wayback byl vydán ve verzi 0.1. Wayback je "tak akorát Waylandu, aby fungoval Xwayland". Jedná se o kompatibilní vrstvu umožňující běh plnohodnotných X11 desktopových prostředí s využitím komponent z Waylandu. Cílem je nakonec nahradit klasický server X.Org, a tím snížit zátěž údržby aplikací X11.
Byla vydána nová verze 6.18 živé linuxové distribuce Tails (The Amnesic Incognito Live System), jež klade důraz na ochranu soukromí uživatelů a anonymitu. Nově se lze k síti Tor připojit pomocí mostu WebTunnel. Tor Browser byl povýšen na verzi 14.5.5. Thunderbird na verzi 128.12.0. Další změny v příslušném seznamu.
Meta představila prototyp náramku, který snímá elektrickou aktivity svalů (povrchová elektromyografie, EMG) a umožňuje jemnými gesty ruky a prstů ovládat počítač nebo různá zařízení. Získané datové sady emg2qwerty a emg2pose jsou open source.
Byla vydána (𝕏) nová verze 25.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 25.7 je Visionary Viper. Přehled novinek v příspěvku na fóru.
Před 40 lety, 23. července 1985, společnost Commodore představila první počítač Amiga. Jednalo se o počítač "Amiga od Commodore", jenž byl později pojmenován Amiga 1000. Mělo se jednat o přímou konkurenci počítače Apple Macintosh uvedeného na trh v lednu 1984.
T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Dobrý den,
máme ve firmě server, který který funguje jako Gateway (NAT) a zároveň mail server. K dispozici máme od Telefónica O2 pouze jednu veřejnou IP adresu.
Teď bojuji s tím, že po roce bezproblémového provozu se naše veřejná IP adresa stále dostává na SpamList a já si s tím už nevím rady. Mám podezření, že v práci máme zavirované minimálně jedno PC, které by mohlo problémy způsobovat.
Nevím však, jak ho najít
Celkem máme 20 PC.
Jakým stylem jsem schopen na Linuxu poznat, že PC s IP adresou tou a tou se snaží nebo rozesílá SPAM ?
Poradíte mi prosím ? Děkuji,
-Ten zavirovany pocitac urcite neposiela spamy cez tvoj mailserver, ale posiela ich rovno a vyuziva k tomu tvoju branu na ktoru je naviazana vasa IP adresa.
-Na tvojom mieste by som na brane zakazal akukolvek komunikaciu tvojich PC smerom do internetu na porty 25 a 465 a kazde porusenie toho pravidla jednoducho zalogujes
-O par dni prides, prestudujes logy a zistis,ktora ze to stanica ma obcesne nutkanie komunikovat do internetu na tychto portoch a tym zidentifikujes pocitac ktory rozosiela spamy
Toto nastavenie na firewalle ale nechaj uz naveky. PC nemaju co komunikovat do internetu na tychto portoch a ak chcu mailovat, maju pouzit tvoju mailovu branu. Ak raz bude malware taky chytri ze si dokaze zistit tvoju mailovu branu a parametre pre odosielanie mailov z PC, tak to budes riesit dokonalym logovanim na mailovej brane a uvidis, ktore PC zase rozosiela spamy.
Inac, ako je mozne ze toto nemas na firewalle nastavene uz davno? Ono totiz existuje komunikacia ktora nema z tvojej lan siete do internetu vobec co odchadzat a naopak. K tym spominanym portom by som pridal este porty ktore vyuzivaju windows na zdielanie siete, RPC, snmp a mnoho dalsich. Prestuduj si nejake dobre howto. Ono to ze to funguje este neznamena ze to funguje tak ako ma a hlavne v poslednom case sa objavuje mnoho sietarov ktorym staci ze si o tom nieco precitaju, ze im to tak nejak funguje a myslia si,aky su v tom dobry. Dufam, ze sa k nim nezaradis. Zlate pravidlo-citat, citat, citat manualy a vzdelavat sa
no ve firmě budiž, tam nemají useři co pohledávat na venkovních SMTP serverech. Ale být to třeba poskytovatel internetu, tak je to totální zhovadilost. Co mám komu co zakazovat odesílání na cizí SMTP? Pokud se chová slušně, nerozesílá spam nezatěžuje tím linku, tak má mít port 25 a 465 povolený. Co když nechce z principu posílat poštu přes providerův mailserver, ale chce to posílat třeba přes služební (kde mají SASL autentizaci) a nemá VPNku? Nebo to chce odesílat přes seznam....nebo co já vím.
Zkrátka v práci to beru....jinak NE! Co jít opačnou cestou a pořádně si zabezpečit stanice ve firmě...alespoň mu tam nebudou hrát uživatelé v pracovní době karty :)
Tiskni
Sdílej: