Bylo rozhodnuto, že Red Hat Enterprise Linux 10, jehož vydání je plánováno na první pololetí 2025, bude už bez X serverů. Zůstane pouze Xwayland.
Mobilní Datovka, tj. svobodná aplikace pro přístup k datovým schránkám pro zařízení s operačním systémem iOS a Android, byla minulá týden vydána v nové verzi 2.0.0. Zásadně bylo zmodernizováno uživatelské rozhraní. Přibyla možnost přepínat aplikaci mezi světlým a tmavým režimem. Současně byl publikován rozhovor QaA: Projekt Datovka očima vývojářů.
Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení obrazovky i audia připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 2.3.
Včera skončila upstream podpora PHP 8.0. Podporované verze jsou 8.1, 8.2 a 8.3.
Představen byl herní notebook TUXEDO Sirius 16 - Gen1 s 16,1palcovým displejem s rozlišením 2560 x 1440 pixelů, 8jádrovým CPU AMD Ryzen 7 7840HS a GPU AMD Radeon RX 7600M XT 8 GB. V konfiguraci si lze vybrat až 96 GB RAM. Hmotnost notebooku je 2,3 kg. Koupit jej lze s nainstalovaným TUXEDO OS nebo Ubuntu 22.04 LTS. Cena začíná na 1 699 eurech (41 500 korun).
Multimediální server a user space API PipeWire (Wikipedie) poskytující PulseAudio, JACK, ALSA a GStreamer rozhraní dospěl do verze 1.0.0.
LibreOffice Viewer je zpět na Google Play. Byl tam již dříve, ale kvůli chybovosti byl v roce 2020 odstraněn. Pravidelně aktualizovaný LibreOffice Viewer lze instalovat také z F-Droidu.
Byla vydána OpenMandriva Lx 5.0 s kódovým názvem Iodine. Po více než roce a půl od předchozí stabilní verze 4.3. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Ansel (GitHub) je program pro úpravu digitálních fotografií. Jedná se o fork Darktable. Autorem je Aurélien Pierre, bývalý vývojář Darktable.
Dobrý den,
máme ve firmě server, který který funguje jako Gateway (NAT) a zároveň mail server. K dispozici máme od Telefónica O2 pouze jednu veřejnou IP adresu.
Teď bojuji s tím, že po roce bezproblémového provozu se naše veřejná IP adresa stále dostává na SpamList a já si s tím už nevím rady. Mám podezření, že v práci máme zavirované minimálně jedno PC, které by mohlo problémy způsobovat.
Nevím však, jak ho najít
Celkem máme 20 PC.
Jakým stylem jsem schopen na Linuxu poznat, že PC s IP adresou tou a tou se snaží nebo rozesílá SPAM ?
Poradíte mi prosím ? Děkuji,
-Ten zavirovany pocitac urcite neposiela spamy cez tvoj mailserver, ale posiela ich rovno a vyuziva k tomu tvoju branu na ktoru je naviazana vasa IP adresa.
-Na tvojom mieste by som na brane zakazal akukolvek komunikaciu tvojich PC smerom do internetu na porty 25 a 465 a kazde porusenie toho pravidla jednoducho zalogujes
-O par dni prides, prestudujes logy a zistis,ktora ze to stanica ma obcesne nutkanie komunikovat do internetu na tychto portoch a tym zidentifikujes pocitac ktory rozosiela spamy
Toto nastavenie na firewalle ale nechaj uz naveky. PC nemaju co komunikovat do internetu na tychto portoch a ak chcu mailovat, maju pouzit tvoju mailovu branu. Ak raz bude malware taky chytri ze si dokaze zistit tvoju mailovu branu a parametre pre odosielanie mailov z PC, tak to budes riesit dokonalym logovanim na mailovej brane a uvidis, ktore PC zase rozosiela spamy.
Inac, ako je mozne ze toto nemas na firewalle nastavene uz davno? Ono totiz existuje komunikacia ktora nema z tvojej lan siete do internetu vobec co odchadzat a naopak. K tym spominanym portom by som pridal este porty ktore vyuzivaju windows na zdielanie siete, RPC, snmp a mnoho dalsich. Prestuduj si nejake dobre howto. Ono to ze to funguje este neznamena ze to funguje tak ako ma a hlavne v poslednom case sa objavuje mnoho sietarov ktorym staci ze si o tom nieco precitaju, ze im to tak nejak funguje a myslia si,aky su v tom dobry. Dufam, ze sa k nim nezaradis. Zlate pravidlo-citat, citat, citat manualy a vzdelavat sa
no ve firmě budiž, tam nemají useři co pohledávat na venkovních SMTP serverech. Ale být to třeba poskytovatel internetu, tak je to totální zhovadilost. Co mám komu co zakazovat odesílání na cizí SMTP? Pokud se chová slušně, nerozesílá spam nezatěžuje tím linku, tak má mít port 25 a 465 povolený. Co když nechce z principu posílat poštu přes providerův mailserver, ale chce to posílat třeba přes služební (kde mají SASL autentizaci) a nemá VPNku? Nebo to chce odesílat přes seznam....nebo co já vím.
Zkrátka v práci to beru....jinak NE! Co jít opačnou cestou a pořádně si zabezpečit stanice ve firmě...alespoň mu tam nebudou hrát uživatelé v pracovní době karty :)
Tiskni
Sdílej: