Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Ahoj,
nainstaloval jsem si na "serveru" na kterém mám Xorg s GNOME program pro sledování síťového provozu WireShark.
Potřeboval bych pomoct se sestavením tohoto filtru:
1. zaznamenej všechna spojení na portu 25
2. zaznamenej všechna spojení na portu 465
3. zaznamenej všechna spojení na portu 80
4. zaznamenej všechna spojení na portu 443
5. zaznamenej "nadměrný" počet navázaných spojení z jednotlivých IP
No, ono vlastně jde o to, že mám server, který není OpenRelay. Tento server funguje jako firewall, souborový server a poštovní server. Server je celkem stabilní a za svoji existenci, která je +/- 3 roky s ním nebyl žádný problém.
Teď se však stává, že naše veřejná IP adresa, na které tento server sedí se čím dál častěji dostává na SpamList SBL/XBL a další a já potřebuji najít, kde je chyba.
Typuji, že jeden z počítačů uvnitř malé firemní sítě bude zavirovaný, ale jak ho co nejlépe a nejrychleji najít ? Napadlo mě právě nainstalovat WireShark a poslouchat spojení z jednotlivých IP.
Je pravda, že jsem docela "kámoš" na firemní uživatele. Z venku je na firewall povolen vstup akorát pro port 25, 80 a 443. Jinak na tom serveru nic jiného pro venek neběží. No a co se týče vnitřní sítě, tak jak už jsem psal - jsem docela kámoš ..........ale jak tak koukám, tak budu muset přestat bejt kámoš
Z vnitřní sítě do internetu není zakázáno naprosto nic.
Reverzní DNS mám samozřejmě zřízenej.
Co by jste navrhovali ?
Pomůžete mi prosím s nastavením toho filtru ve WireSharku, aby bylo vidět, u kterého PC nebo spíš u které IP adresy je ve vnitřní síti problém ?
Jinak všechny stroje uvnitř jsou chráněny pomocí ESET SmartSecurity 4, takže i tak je to divný
Děkuji všem za čas a ochotu vynaloženou pro odepsání na tento problém
Taky bych to viděl na pořádné nastavení firewallu a logování ...
A co ve FW zakázat forward na port 25 z vnitřní sítě a použít proxy server?
Píšu blbosti - samozřejmě ne proxy server, ale autorizaci do SMTP serveru. Pak budou moci počítače na vnitřní síti posílat ven jen přes SMTP na bráně a ještě se budou muset autorizovat, což asi virus nezvládne.
jj, náš klient si dal jednoduché heslo na mail, to mu spameri uhádli a potom cez náš SMTP spamovali aj cez autorizáciu.
Takže šlo o zaheslovaný přístup zvenku? Nebo spameři přistupovali na SMTP z vnitřního zavirovaného PC?
Já jsem na 100% pesvědčen, že jde o útok ze vnitř.
V našom prípade z vonku, uhádnutím hesla v SMTP. Bohužiaľ, keď poskytujeme hosting mailov, tak si nemôžeme dovoliť SMTP povoliť len z vnútra - kde to je to "z vnútra", keď klienti idú cez 100 rôznych providerov po celej zemeguli?
Pre zmenu potom niektorí provideri nepovoľujú SMTP von od svojich klientov, ale nútia používať vlastný SMTP. A z toho dôvodu nie je možné ani en bloc nasadiť SPF.
Jasně, to chápu. My máme z vnitřní sítě bez autorizace (ale forward 25 ven je zakázaný), zvenku relay jen přes TLS + SASL auth. Zatím to drží, na hesla pouštíme johna.
No, shéma sítě je toto:
ADSL modem od O2, na kterém je veřejná IP adresa
Na modemu mám potom nastaveno, že z venku se port 25, 465, 80 a 443 má posílat na IP adresu vnitřní sítě, což je eth0=10.0.0.100.
Na eth1 je síť 192.168.0.0/24 - bez omezení ve směru ven.
Jak by jste tedy teď postupovali ?
grep "dport=25 " /proc/net/ip_conntrack
a choď skontrolovať mašinu s IP adresou, ktorá je prvá na riadku, ktorý vypľuje ten grep. Ak užívatelia v tej sieti nepíšu v jednom kuse maily - tak je veľmi pravdepodobné, že nájdeš vinníka.
Já to potřebuju dostat (filtrovat) ve Wiresharku. Potřebuju vědět jak nastavit vlastní filtr, který bude vypisovat vše, co se portu 25 a 465 týče, Nevím, jak udělat nastavení pro filtr ve slovasmyslu hlídej A+B,. Pro A se to dá nastavit ve filtru pomocí "port 25" ale jak mu ještě do jednoho pravidla/filtru přidat port "465" ??
Tiskni
Sdílej: