abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 04:11 | Nová verze

    Multiplatformní open source aplikace scrcpy (Wikipedie) pro zrcadlení připojeného zařízení se systémem Android na desktopu a umožňující ovládání tohoto zařízení z desktopu, byla vydána v nové verzi 4.0.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 23:22 | Pozvánky

    Chybí vám někdo, s kým byste si popovídali o bastlení, technice, počítačích a vědě? Nechcete riskovat debatu o sportu u piva v hospodě? Pak doražte na virtuální pokec u virtuálního piva v rámci Virtuální Bastlírny organizované strahovským MacGyverem již tento čtvrtek. Možná se ptáte, co se tak může probírat? Dají se probrat slavná výročí - kromě 55 let obvodu 555 (což je mimochodem prý andělské číslo) a vzpomínky na firmu Signetics -

    … více »
    bkralik | Komentářů: 0
    včera 23:11 | Zajímavý software

    GTK2-NG je komunitní fork GTK 2.24 (aktuální verze je 4.22). Oznámení a diskuse v diskusním fóru Devuanu, forku Debianu bez systemd. Není to jediný fork GTK 2. Ardour je například postaven na vlastním forku GTK 2 s názvem YTK.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 17:33 | Pozvánky

    V neděli 17. května 2026 proběhne v Českých Budějovicích první MobileLinux Hackday zaměřený na Linux v mobilech, embedded platformy a open source hardware. Po sedmi úspěšných měsíčních setkáních v Praze se akce přesouvá také do jižních Čech, aby se komunita mobilního Linuxu mohla potkat i mimo hlavní město. Akce se uskuteční v konferenčním sále Vajgar v Clarion Congress Hotelu (Pražská tř. 2306/14) se zahájením mezi 14:00 až 15:00 a … více »

    lkocman | Komentářů: 0
    včera 15:00 | Komunita

    Vývojáři Debianu zhruba v polovině vývojového cyklu Debianu 14 s kódovým názvem Forky rozhodli, že Debian musí dodávat reprodukovatelné balíčky, tj. kdokoli si může nezávisle ověřit, že daný binární balíček vznikl překladem a sestavením z konkrétních zdrojových kódů. Aktuálně je reprodukovatelných 98,29 % balíčků.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 14:11 | Bezpečnostní upozornění

    Německý e-shop Škoda Auto byl hacknut. Útočníci získali přístup k uživatelským údajům (jméno, adresa, e-mail, heslo, telefon, …).

    Ladislav Hagara | Komentářů: 2
    včera 11:22 | Pozvánky

    Na webu konference Den IPv6 2026, která se uskuteční 4. června v Národní technické knihovně v pražských Dejvicích, je nyní k dispozici kompletní program této tradiční akce věnované tématům spojeným s protokolem IPv6. Na celodenní pásmo přednášek je třeba se přihlásit a zaplatit účastnický poplatek 242 korun. Registrační formulář najdou zájemci opět na webu akce. Konferenci Den IPv6 2026 organizují i letos společně sdružení CESNET, CZ.NIC a NIX.CZ.

    VSladek | Komentářů: 1
    11.5. 23:33 | Zajímavý software

    Byl představen emulátor terminálu Ratty (GitHub) s podporu 3D grafiky přímo v terminálu. Inspirací byl operační systém TempleOS od Terryho Davise. Ratty je napsán v jazyce Rust. Využívá knihovnu Ratatui pro tvorbu rozhraní a herní engine Bevy pro 3D vykreslování.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 4
    11.5. 17:55 | IT novinky

    Evropské instituce i některé americké státy dál zpřísňují pravidla pro ověřování věku na internetu. Cílem je zabránit dětem v přístupu k obsahu pro dospělé. Úřady ale narážejí na zásadní problém – stále více lidí používá VPN, tedy služby umožňující skrýt identitu i skutečnou polohu na internetu. Právě VPN nyní Evropská parlamentní výzkumná služba (EPRS) označila za „mezeru v legislativě, kterou je potřeba uzavřít“ [Novinky.cz].

    Ladislav Hagara | Komentářů: 38
    11.5. 17:22 | Nová verze

    Multiplatformní open source aplikace pro psaní poznámek Joplin (Wikipedie) byla vydána v nové verzi 3.6. Nově lze mít v poznámkách embedovaný externí obsah, např. YouTube videa.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (13%)
     (8%)
     (2%)
     (14%)
     (31%)
     (4%)
     (7%)
     (3%)
     (16%)
     (25%)
    Celkem 1592 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník

    Dotaz: klonování počítačů

    21.8.2009 16:32 jnovacek | skóre: 22 | blog: NovLin
    klonování počítačů
    Přečteno: 230×

    Dobrý den.

    Na toto téma je toho docela hodně popsáno a dá se toho i dost vygooglit. Mám dotaz, na který jsem odpověď nenašel (špatně hledám?).

    Po klonování linuxu (openSUSE 11.1) je nutné provádět nejaké přenastavování identifikačních údajů na stanicích? Když jsem klonoval Windows XP, tak tam bylo nutné před zařazením do domény nastavit jedinečné SID. Je něco takového nutné i u linuxu?

    Když provedu klonování na jiný hardware, bude systém fungovat (jiná deska, grafická karta, síťová karta - prostě jiný hardware)? Pořadí partitions zachovám. Je možné pojmenovat disk nějak univerzálně - aby na všech systémech byl stejný název (hda1, sda1 ...)?

    Předem děkuji

     

     

    Odpovědi

    Jendа avatar 21.8.2009 17:07 Jendа | skóre: 78 | blog: Jenda | JO70FB
    Rozbalit Rozbalit vše Re: klonování počítačů
    Po klonování linuxu (openSUSE 11.1) je nutné provádět nejaké přenastavování identifikačních údajů na stanicích?
    IMHO ne, možná hostname (z důvodu, aby ses v té síti vyznal).
    Když provedu klonování na jiný hardware, bude systém fungovat (jiná deska, grafická karta, síťová karta - prostě jiný hardware)?
    • Nevím, jak OpenSUSE, ale některé distribuce při sestavování initramdisku oskenují hardware a dají do něj jenom ty moduly, které jsou potřeba → možná bude potřeba na cílovém počítači znovu sestavit initramdisk.
    • Pokud je v xorg.conf natvrdo nadefinována karta (PCI adresa a ovladač), bude jej potřeba upravit. V novějších Xkách už v něm skoro nic nebývá a detekce se provádí při startu. Samozřejmě musí být nainstalován ovladač pro tu grafickou kartu (na Debianu balíčky xserver-xorg-video-*)
    • S ostatním HW by neměl být problém, pokud používáš distribuční kernel (a moduly). Pokud si kompiluješ vlastní, samozřejmě musíš mít zkompilované příslušné moduly.
    Pořadí partitions zachovám. Je možné pojmenovat disk nějak univerzálně - aby na všech systémech byl stejný název (hda1, sda1 ...)?
    Hledej UUID (pokud klonuješ pomocí nástrojů typu dd) nebo LABEL (pokud kopíruješ přímo soubory třeba rsyncem).

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.