Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
zdravim uctive vsechny s problemem: mam master dns server na lokalni siti za natem, v ramci lokalni site server odpovida normalne, ale zvenci mlci a mlci, na "firewallu" se natoval jen udp 53 s option query-source * 53, nska sem pridal na natu este tcp, zajimaly by me prakticky zkusenosti, pripadne co treba udelat, aby server zacal mluvit do sveta ... firewall je primitivni edimax router, google nasel par rozjetejch diskuzi, ale bohuzel bez finalniho zaveru .. diky za pripadne rady ... k.
Proč ?? Bude to prece odpovidat na dotazy uplne stejne jako kdyby to melo vlastni verejnou IP
Jednak z bezpečnostních důvodů, jednak z praktických. Kdyby to bylo tak jednoduché, nebylo by potřeba berliček typu query-source
.
Jak ?? na tom edimaxu asi tezko rozjede DNS server nebo jo ??
Pokud ten Edimax neumí udělat DMZ (skutečnou DMZ, ne to, co se v těch SOHO routerech za DMZ obvykle vydává), pořád je tu možnost použít místo něj něco jiného, co to umět bude.
zdravim, diky vsem za koment ... spatne jsem ve vcera vyjadril, moc prace v praci - samo neni omluva .... natuje se 53 UDP na 53 toho dns serveru, prsne jak rikate ... ten query-source * 53 mel byt vynatek z named.conf, ale ten nebyl vubec namiste .... zkousel sem ten server soupnout aji do "dmz", ovsem bez vysledku ..., inac souhlasim se vsemi ze tento router neni nejlepsi reseni a mel by se pouzivat mozna tak detem do pokojicku .. myslim, ze problem bude mezi tim edimaxem a bindem/serverem, zkusim jeste podivat ... nmapuju momentalne router zvenci a 53 UDP je zavrenej, ackoli by mel byt fyzicky otevren ... achjo, jak rikam, do pokojicku .....
tak uz to beha, byly to dve chyby, jednak v tom superroutru, dale potom v acl a allow-query, diky moc za pomoc a slibuju ze se polepsim s tim nastavenim, budto na verejnou ip ci nejakej sikovnejsi router ....peknou noc a nasledne potom nedeli! k.
Tiskni
Sdílej: