Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Zdravim Linuxove guru. Kolega Windowsak si stezuje na to, proc mu jeho Ubuntu nepozna (ping) nazvy okolnich win PC stanic. Co jsem tak zjistoval, tak to ve WIn obstarava nejakej netbios. Jak to ale funguje v Linuxu a jak to jeho ubuntu presvedcim, aby pingalo na nazvy okolnich PC? Stejne tak naopak Win nepingnou na nazev Linuxoveho stroje.
Je to vec, bez ktere se prej neobejde
Prosim o nejakou snadno pochopitelnou radu, budu mu to totiz tlumocit
tak to by mohlo byt tohle: www.samba.org/samba/docs/man/Samba-HOWTO-Collection/NetworkBrowsing.html#DMB
Ma sit jen pres nejakej router a na ten ma smerovany DNS na klientech, nevim jestli tam muze jeste neco jinyho nastavit...
Nebo si pridat rucne nazvy hostu do /etc/hosts, kdyz uz nema DNS-ka.
NN
No jo, ale tohle uz je pro nej rekneme obtezovani a ja posloucham kecy typu: Takova zakladni vec, ktera bez problemu ve Windows funguje a v Linuxu se musi nastavovat buhvi co atd.. A ja tomu taky extra nerozumim a neumim mu moc argumentovat, i kdyz bych Linux rad hajil.
Tak argumentuj tim ,ze NetBIOS je jen zastarala parodie na DNS system..
NN
Myslim, ze tohle by docela elegantne vyresila uprava souboru (nevim jak na ubuntu ale na Fedore/CentOS...) /etc/nsswitch.conf
a to konkretne na radek ktery vypada asi takto: hosts: files dns
upravit takto: hosts: files dns wins
po teto uprave by nemel byt problem pingnout win stanici jejim "jmenem"
Rekni kolegovi windowsakovi. ze jakmile on bude umet pingat na lin stanice jmenem, vse se spravi samo sebou. Nebo se ho zeptej, proc se snazi uzivit v oboru, kteremu vubec nerozumi?
Je naprosto jisté, že obor kolegy je právě IT? Pokud ano, ok. Jestliže ne, pak jsou námitky kolegy zcela oprávněné ..
Tiskni
Sdílej: