Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
David Malcolm se ve svém příspěvku na blogu vývojářů Red Hatu rozepsal o vylepšeních statické analýzy (volba -fanalyzer) v GCC 13.
Brý odpoledne bratri Linuxaci,
potreboval bych poradit se zvukem. Chci to udelat tak, aby zvuk, ktery prehravam a jde na vystup (tj. male notasove repracky) sel misto toho po siti na desktop, ke kteremu jsou pripojene vetsi bedny.
Oba pocitace sou Linux (ubuntu a Fedora)...zatim jsem vykutil neco takovehoto:
desktop$ nc -u -l -p 8101 | aplay
notas$ arecord -t wav -f cd | nc -u desktop 8101
Nejakym zazrakem to ehm skoro fungovalo... tj. slysel sem mikrofon jako stdin ALE ja chci aby mojim vstupem byla treba hudba prehravana v amaroku. Jak toho docilim? (zkousel sem i "notas$ arecord -t wav -f cd -D hw:0,0| nc -u desktop 8101")
Moje otazka tedy je : pod jakym PCM zarizenim shovava alsa "zvuk z plochy"? Nejsem zadny totalni greenhorn ale "alsa pod kapotou" je pro me nova... Diky za rady
Uživatelsky nejpřívětivější řešení je asi pulseaudio, které by zvuk po síti mělo umět posílat (nezkoušel jsem). Další variantou je jack + netjack (v jack2 již součástí std. instalace), ale to vyžaduje podporu aplikací a trochu složitější instalaci.
Hardcore je posílání zvuku po síti přímo v alse - mrkni na alsí plugin file a http://www.diyaudio.com/forums/showpost.php?p=1705320&postcount=847 a pár dalších příspěvků (pozor, význam parametru %b je nyní bit, ne bajt). V podstatě jde o přesměrování streamu do pipy, na jejímž druhém konci poslouchá v tomto případě netcat - stejně jako jsi psal v otázce.
Co myslíš pod pojmem "zvuk z plochy"?
Tiskni
Sdílej: