Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Ahoj, chtel bych si ujasnit par veci okolo driveru v OS. Nejprve co si predstavuju pod pojmem driver. Je to program ktery muze bezet v user space popripade kernel space. Slouzi jako prostrednik mezi HW a OS. OS pomoci driveru komunikuje(ridi) HW. No co mi vrta hlavou je ze kdyz jsou na svete tisice ruznych HW a ja si chci nainstalovat dejme tomu Linux na svuj novy notas tak pocitam s tim ze to po instalaci pobezi. Kde se berou ale ovladace na prislusna zarizeni v notasu? Vim jsou bud soucasti jadra anebo ve forme modulu, ale prece neni mozne aby v modulech a nebo v jadre byly vsechny ovladace na vsechny zarizeni na svete. Uz z principu to neni mozne pac HW ktery mam vysel az po vydani OS a tudiz tam ty ovladace nemuzou byt. Jedine co me napada ze kazdy OS ma nejake univerzalni ovladace ktere mu umozni komunikovat s jakymkoliv zarizenim aspon v nejakem zakladnim modu. Je to tak?
Diky za info.
Nazor: Existuji zaprve urcite standardy HW komunikace a za druhe vas notes je sice novy ale muze obsahovat HW komponenty, ktere jsou "starsi". System se proste pokusi dotlacit vsechny ovladace ktere ma a pokud semu to nepodari je potreba si je stahnout, nebo pockat. Ale predpokladam, ze pro spravnou funkcnost se nejdrive udelaji ovladace(ty si stahnou vyrobci OS a zacleni je, pripadne vyvyjeji, upgraduji vlastni) a pote teprve vyjde vas notes. Opacne to prece neni logicke.
NN
No co mi vrta hlavou je ze kdyz jsou na svete tisice ruznych HW
To není celá pravda. Ano, modelů HW a výrobců je sice hodně, ale používají stejný čip. Viz třeba situace v oblasti síťových karet. Gigabitový čip RTL 8169 najdeš na mnoha síťovkách různých výrobců a dokonce i na základních deskách od MSI až po Gigabyte. V oblasti zvukovek je to ještě jednodušší, všichni používají kodek AC97 což není přímo čip, ale je to standard, takže to "nějak" hrát bude. I tvůj nový HW obsahuje spoustu (všechny ) starých čipů.
Dále v oblasti grafických karet je definován standard VESA, který umí všechny GK. Je to v podstatě primitivní putpixel
, šíleně pomalé, ale jede to (jinak by jsi na monitoru až do instalace ovladačů neviděl vůbec nic). No a jeden ovladač od výrobce GK funguje po 4 roky, tj tři "řady" karet.
Skutečně různého HW je v oblasti PC velmi málo.
OK chapu to teda spravne ze OS uz ty ovladace ma.. a pokud ne tak ma nejake defaultni - ktere zajistuji komunikaci diky tomu ze HW i OS znaji normy takze se nejak domluvi...
Tiskni
Sdílej: