Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
Zdravim vas panove resim takovy problem s dodanim routeru pro adsl(podpora Anix B na kyslika), ktery by umel shaping. Respektive efektivne rozdelit pasmo na nekolik PC. Coz pomoci QoS nepujde udelat. Tak me napadlo pouzit nejaky router, do ktereho se da naprat OpenWRT a tam nahodit HTB omezovace. Nenasel jsem totiz zadny router ktery by umel v zakladu shaping. Mate s nejakou masinkou zkusenosti? Muzete neco doporucit?
Mozna Asus wl-600g. Viz openwrt & asus wl600-g.
Ja mam Asus wl-500g premium (ADSL modem mam separatne) oflashovan s dd-wrt. HTB podporuje, jenom je to lepsi nakonfigurovat pres command line nez pres web interface (asi mesic-dva jsem to pouzival, pak jsem zjistil ze to nepotrebuji ). Jinak funguje to vic nez rok spolehlive, "odstrelit" se to da jenom poradnym pretizenim (pustit zaroven unrar bez nice, tahat pres wifi sambu z USB disku, tahat nejake data zvenku atd.).
Diky za reakci nevypada spatne. O nem jsem jiz cetl tady na abccku v jednom blogu. Odrazuje me ale cena. Ktera si nestoji zrovna v porovnani s konkurenci dobre. Ale zase je u nej zarucena podpora openWRT. Priklanel bych se k D-Linku DSL-2641B http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=63659 jenze na openwrt strankach jej neuvadi ani v sekci HW. Pak se mi zamlouva Ovislink WT-2000ARM http://www.czechcomputer.cz/product.jsp?artno=43787 jenze opet na openWRT zadna zminka.
Tiskni
Sdílej: