Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
Zdravim,
uz nejaky den resim problem jakou distribuci nasadit na internetove kiosky. Mam cca 10 pocitacu PIII,256 pameti. Z jednoho jsem udelal servr (Ubuntu), rozchodil na nem dhcp, tftp, nfs a rad bych na nej hodil nejakou image distribuce, ktera by se bootovala po siti na bezdiskove stanice. Povedlo se mi takto nabootovat knoppixe, ale s ohledem na vykonost servru bych radeji neco minimalistickeckeho. Takze dalsim krokem bylo rozbehani Damn Small Linuxu, ktery ma cca 50 mega a na stanice se rozesle po siti rychle. Ale je tu nejaky problem s grafikou (256barev) a taky mi steve ze je tam spusta zbytecnych aplikaci. Takze dalsim krokem byla distribuce boothcd-0.3.7 (zalozena na DSL, ta je presne to co si predstavuju, jen X+osekany firefox a bezpecnostni patche), ta uz je dost stara a ma stejny problem s grafikou jako DSL.
Neznate nekdo nejakou ditribuci, ktera by sla pouzit na "internetovy kiosek"? Nebo jak "opravit" rozliseni u distribuce boothcd. Nebo nejaky navod jak uvarit neco sveho? Nebo mam jit jinou cestou? Diky za zkusenosti a rady
Právě píšu na klientu s podobným HW na kterym běží thinstation a spokojenost
Nepotrebuju k tomu Thinstation jeste nejaky server s tim ze klient se s nim spoji a ma od nej obrazovku? Noco jako je LTSP? Ja potrebuju na tu stanici do pameti pres sit nakopirovat system, abych nezatezoval uz tak slaboucky server. Diky za odpoved
Ano, asi jsem špatně pochopil co chceš, thinstation je distribuce co natáhneš do klienta po síti a ta se ti potom z kliena připojí na server kde zobrazí sezení na Xorg nebo nečem podobném.
V tvojem případě by ale asi bylo lepší pořídit nějakej trochu slušnější server a provozovat to na něm. Takhle budeš furt narážet na slebej výkon HW...
penize nejsou a nebudou . Takze zkousim varit z toho co mam. Ma se jednat o internetove kiosky. Takze staci X+firefox a cele to udelat blbuvzdorne (zavres firefox, mas pred sebou jen obrazovku X a za dve vteriny se pusti sam firefox a si tam kde si byl). Proste jen internet. Treba na prohlednuti posty, precteni nejakeho clanku ... Je to pro skolni ucely.
Neuvažuješ o jiném prohlížeči než firefoxu?Přeci jen na starý HW je to mrcha nenažraná, při povolení flash pluginu se ráda kouše.
firefox se mi zda dobra volba, na netu jsem koukal ze se da pomoci plaginu upravit tak, ze zustane jen radek pro vlozeni adresy, sipky pro presun mezi strankami a vse ostatni zmizi. Myslim ze neni problem blokovat flash. Takze zatim jsem pro firefox. Ale pokud mate nejake argumenty a zkusenosti s jinymi prohlizeci, podelte se, budu jen rad. Diky
S Firefoxem a Flashem ty stanice umoříš. Zkusil bych Epiphany a hlavně zakázat flash, jinak se jim to bude hryzat
Epiphany moc neznam, existuje nejaky plugin, ktery mi zajisti, ze uzivatel nebude mit moznost pouzivat menu, klavesove zkratky ... a vubec vrtat se nejak v te aplikaci? Jinak blokovani flashe ve firefoxu je snad samozrejmosti
Stejně se dá přizpůsobit i OpenSUSE pomocíslužby SuseStudio.
tak jsem si sestavil Slaxe (X+firefox, nic dalsiho), a ouha,pri bootovani se zda vse ok, az kdyz maji nabehnout ixka, bum cerna obrazovka a na nic nereaguje. Nejake napady?
Není v těch strojích nějaká atypická grafická karta? Máš pro ni odpovídající ovladače? Zkus někde na netu pohledat ovladače téhle grafiky pro X.
Tiskni
Sdílej: