Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím.
Rád bych vyřešil následující problém. Občas se stává, že nějaký program označí soubor na sdíleném disku jako read-only (co ho k tomu vede nevím - je to část problému, kterou nemohu ovlivnit) a tento soubor pak ostatní uživatelé nemohou přes sambu ani zapsat ani smazat, ačkoliv k tomu unixová práva dle ACL mají.
Postup k reprodukci:
/etc/samba/smb.conf
acl compatibility = win2k
map acl inherit = Yes
....
[docs]
comment = Shared documents
path = /home/samba/docs/
read only = No
create mask = 0600
directory mask = 0700
delete readonly = Yes
...
Vytvořím adresář (třeba jako root):
#mkdir test
a read-only soubor
# cd test; touch file; chmod 400 file
přidám si práva k souboru i adresáři (.)
#setfacl -m u:pavel:rwx file .
V tomto případě nemůžu jako uživatel pavel (ani jiný) přes sambu soubor smazat, ačkoliv v Linuxu právo mám (zápis do adresáře). Vím, že ACLka chápe Samba a Linux jinak, ale zrovna tady nevím jak docílit toho, aby soubor byl vždy přístupný pro zápis ostatním.
Pro kontrolu:
[test]# getfacl . file
# file: .
# owner: root
# group: root
user::rwx
user:pavel:rwx
group::r-x
mask::rwx
other::r-x
# file: file
# owner: root
# group: root
user::r--
user:pavel:rwx
group::---
mask::rwx
other::---
Děkuji za odpověď
Dobry den,
resim prave stejny problem. Nalezl jste nejake reseni?
Tiskni
Sdílej: