abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    včera 15:00 | Zajímavý článek

    Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    9.5. 17:22 | Nová verze

    Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    9.5. 15:22 | Komunita

    Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 19:22 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 18:00 | Nová verze

    Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 01:22 | Nová verze Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    8.5. 00:55 | Zajímavý projekt

    PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.

    vlk | Komentářů: 0
    7.5. 19:44 | Nová verze

    Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 17:33 | Nová verze

    Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    7.5. 05:33 | Komunita

    Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 17
    Jaký filesystém primárně používáte?
     (57%)
     (1%)
     (8%)
     (22%)
     (4%)
     (2%)
     (2%)
     (1%)
     (1%)
     (3%)
    Celkem 578 hlasů
     Komentářů: 26, poslední 8.5. 09:58
    Rozcestník

    Dotaz: initrd: no such device or address

    1.9.2009 00:06 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    initrd: no such device or address
    Přečteno: 443×

    Zdravím,
    stavím si takové malé liveCD na slackwaru, plánuji použít doupravené linux-live skripty ("upstream" verze je skutečně už hodně tlustá), nikdy jsem nepřišel na chuť initial ramdiskům, tak se to pokouším napravit teď.

    Nakonfiguroval jsem si vlastní minimální kernel (1.1MB + 16MB moduly), filesystem drivery hodil (spolu s ATA/SATA/etc) jako moduly s tím, že je budu načítat v initrd (což je ta pointa, pokud jsem to dobře pochopil). Na samotné liveCD to asi potřeba nebude, ale rád bych byl schopen bootovat třeba z USB.

    Tudíž jsem se pustil do - alespoň pro začátek - zkoušení initrd za pomoci qemu emulace. Velkou škodou je, že qemu neumí tak snadno "copy & paste", takže většinu z toho zde musím přepsat ručně (vím, jde to přes txt soubor a loop mount, ale z napůl funkčního busyboxu stěží).

    lspci mi jako IDE vyhodil

    00:01.1 IDE interface: Intal Corporation 82371SB PIIX3 IDE [Natoma/Triton II]
    

    a po rychlém findu v /lib/modules/ jsem usoudil, že piix.ko modul bude ten pravý. Samotný filesystém je ext2, logicky jsem proto zkusil něco jako

    mkinitrd -c -m ext2:piix -k 2.6.29.6 -o /boot/custom/initrd.gz
    

    moduly byly přidány, lilo proběhlo úspěšně a já restartoval.

    Po rebootu na nový kernel na mě čekal můj milý ash shell a busybox:

    mount: mounting /dev/hda1 on /mnt failed: No such device or address
    

    Tento error nevidím poprvé, měl jsem s ním problémy na debianu, když jsem se pokoušel udělat raid1 dualboot přes lilo (automatické nabootování z 2. disku, pokud je první kaput, bez diskety), nepamatuji si, jak jsem to tehdy vyřešil, ale příčina nalezena nebyla.

    Trochu jsem se rozhlížel a vypadá to, že tenhle initrd používá mdev -s na vytvoření blokových zařízení v /dev/. Ten pravděpodobně prohledává /sys/block/ a vytváří zařízení podle toho, což je pěkná věc, dala by se použít jako odlehčená verze udevu na ostrém systému (/proc/sys/kernel/hotplug), nejprve jsem myslel, že /dev/hda (3,0) a /dev/hda1 (3,1) má na svědomí on, ale vypadá to, že tyto zařízení tam nacpal už slackwarácký mkinitrd ("init" - který je použit místo linuxrc - je nevytváří a mdev také ne).

    Příčina toho všeho je asi v neexistujícím hda/hda1 v /sys/block/, resp. /sys/devices/virtual/block/, v /sys/bus/ide/devices/ však obě zařízení jsou, po modprobe piix při startu vypsal kernel dvě daná IDE zařízení (podle /sys/bus/ide/devices/*/model jde o QEMU HARDDISK a QEMU CD-ROM, drivername sedí - hda a hdc, modalias je ide:m-disk.

    Nicméně ať se snažím sebevíc, kernel je prostě nedetekuje jako bloková zařízení (asi) a symlinky v /sys/block/ nevytvoří.

    Stejnou chybovou hlášku (no such device or address) hází na předvytvořené /dev/hda samozřejmě i jiné nástroje, jako hdparm, cat, apod. Zkusil jsem do initrd přidat další moduly, které by snad něco s IDE/ATA mohly mít společného, ale nic nepomohlo.

    Tak se obracím na vás, je možné, že má chorá mysl něco triviálního zkonila, ale hledal jsem tady i na Googlu a o podobném problému se toho moc nepíše. Tutoriály o vytváření initrd jsou, vesměs typu "mkinitramfs -o /boot/initrd.gz 2.6.x.y a je to hotovo", případně popisují tvorbu malého initial ramdisku ručně, bez modulů a mountování "skutečného" filesystému.

    Odpovědi

    2.9.2009 00:06 Jiří J. | skóre: 34 | blog: Poutník | Brno
    Rozbalit Rozbalit vše Re: initrd: no such device or address

    Tak jsem problém snad vyřešil. Byla to celkem nešťastná shoda více okolností - jednak jsem přesně nepochopil podstatu mdev z busyboxu, jednak "mkinitrd" ze Slackware nevytváří initrd, ale initramfs (tedy tmpfs), navíc tam cpe všechno tak nešikovně, ani modules.dep nevygeneruje / nepřekopíruje. To mělo za následek situaci, kdy qemu harddisk potřeboval "ide:m-disk", což je alias pro ide-disk, který je opět aliasem pro skutečný modul ide_gd_mod. To ale mdev díky chybějícímu modules.dep nemohl tušit a tak neudělal nic.

    Ono by to až tak nevadilo, kdybych si tyto aliasy vygrepoval sám a přidal ide_gd_mod do initrd spolu s ext2 a piix. Totiž samotný ide_gd_mod toho moc neudělá, v tomto případě je potřeba i modul piix (což byla jedna z těch nepříjemných shod okolností, testoval jsem jednou samotný piix, pak samotný ide-disk, atp.).

    Jsem rád, že mám tento případ za sebou, pro liveCD si stejně musím vytvořit initramfs "from scratch", tam by podobná situace neměla nastat.

    ... snad :-)

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.