Společnost PINE64 stojící za telefony PinePhone nebo notebooky Pinebook publikovala na svém blogu lednový souhrn novinek.
Baví vás bastlení, fyzika, IT a nebo prostě cokoliv technického? Proseděli jste celé Vánoce v záři obrazovky počítače a nebo jste o tom alespoň snili? Chcete se pochlubit technickými vánočními dárky? Pak doražte na Virtuální Bastlírnu - online pokec (nejen) techniků a bastlířů!
… více »Desktopové prostředí Enlightenment bylo vydáno ve verzi 0.27.0, provázejí ho knihovny EFL 1.28. Jde o převážně opravné vydání opět po roce.
Lazygit byl vydán ve verzi 0.45.0. Jedná se o TUI (Text User Interface) nadstavbu nad gitem.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána nová verze 2.48.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 93 vývojářů, z toho 35 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Byl vydán Debian 12.9, tj. devátá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Před dvanácti lety, ve svých šestadvaceti letech, navždy odešel Aaron Swartz, výjimečný americký hacker (programátor), spisovatel, archivář, politický organizátor a internetový aktivista. Aaron Swartz založil Demand Progress, spolupracoval na projektech Open Library, Internet Archive a Reddit. Ve svých čtrnácti se podílel na specifikaci RSS 1.0. Vytvořil webový framework web.py, pracoval na tor2web a rozšíření HTTPS Everywhere
… více »Byla vydána nová major verze 3.20.0 grafického vývojového prostředí a platformy Gambas (Wikipedie) založené na interpretru programovacího jazyka Basic s rozšířením o objektově orientované programování. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitLabu.
Na Kickstarteru byla spuštěna plánovaná kampaň na open source modulární přenosné mini počítače Pilet 5 a Pilet 7 postavené na Raspberry Pi 5. Jejich cena je 215 a 202 amerických dolarů.
Ahoj,
zkousim rozjet https (debian / apache2) na jedne subdomene (test.mojedomena.cz).
Jedu podle navodu na http://bluemoon.nazory.cz/view.php?cisloclanku=2007110023
Podle navodu vse ok, ale pri restartu apache se mi https://test.mojedomena.cz zobrazi failed to connect, kouknul jsem do error logu a objevil:
[Tue Sep 01 11:55:09 2009] [warn] RSA server certificate is a CA certificate (BasicConstraints: CA == TRUE !?)
[Tue Sep 01 11:55:09 2009] [warn] RSA server certificate CommonName (CN) `www.test.mojedomena.cz:443' does NOT match server name!?
(to www.test..... zadavam pri openssl req -new -passin pass:heslo -passout pass:heslo -key /etc/apache2/ssl.crt/server.key.org -out /etc/apache2/ssl.crt/server.csr -days 3650 - polozka Common Name (eg, YOUR name) []: - pokud tam zadam neco jineho, tak se v logu to jmeno take zmeni...)
server name jsem tam zapsal podle /etc/apache2/sites-enabled/test (konfigurak test.mojedomena.cz) kde mam napsane:
<VirtualHost test.mojedomena.cz:443>
ServerAdmin webmaster@localhost
DocumentRoot /var/www/test
ServerName www.test.mojedomena.cz:443
Muzete mi poradit co delam spatne? Napada me to server name ze je odnekud odjinud, ale nevim odkud
predem Dik
www.test.mojedomena.cz:443
a test.mojedomena.cz:443
je opravdu každé něco jiného – jednou je tam www
a podruhé ne.
Takze jsem nasel to, ze openssl "bylo" zkompilovano rucne, tudiz /etc/ssl/openssl.cnf je "neplatny" a platny jsem nasel v /usr/ssl - tam jsem zmenil hodnotu true na basicConstraints=CA:FALSE a web nastartoval bez chyby v error logu - jsem si rikal SUPER mam vyhrano, ale.....
pokud dam do prohlizece http://www.mojedomena.cz/ (serverName mam www.mojedomena.cz) tak me to hodi na test.mojeDRUHAdomena.cz (vubec nechapu proc????)
Pokud dam do prohlizece http://mojedomena.cz/ tak to udela stejne jako predchozi
Pokud dam do prohlizece https://mojedomena.cz tak mi to napise Failed to connect = Iceweasel can't establish a connection to the server at ebooklegenda.cz.
Pokud dam do prohlizece https://www.mojedomena.cz tak mi to napise take to failed to connect
pokud dam do prohlizece http://www.mojedomena.cz/ (serverName mam www.mojedomena.cz) tak me to hodi na test.mojeDRUHAdomena.cz (vubec nechapu proc????)Asi tam máte nastavené nějaké přesměrování. Musíte server správně nastavit tak, aby obsluhoval www.mojedomena.cz i domena.cz ve variantách HTTP i HTTPS, DNS server nastavit, aby tato jména směřovala na váš server a firewall nastavit tak, aby tato spojení propouštěl.
Pokud necham vse bez toho ssl ( mojedomena.cz:80 bez tech ssl radku - priloha mojedomena.cz + ports.conf - jen prvni radek) tak www.mojedomena.cz i mojedomena.cz zobrazuje vse korektne.
Pokud zmenim konfigurak mojedomena.cz na vhost-ssl.conf (priloha + ports.conf) tak mi to udela co jsem psal v minulem prispevku a navic to zacne zobrazovat obsah webu z moji druhe subdomeny test.mojedruhadomena.cz - ktera je umistena uplne nekde jinde - konfigurak testa.mojedruhadomena.cz.conf.
V apache2.conf tusim nic "spatneho" neni.
Pokud by jste mel(i) chut a cas, tak mi prosim na to mrknete, protoze ja uz si rady nevim
Diky
www.test.mojeDRUHAdomena.cz
, www.mojedomena.cz
a www.mojedomena.cz:443
. Pokud zadáte adresu bez www
, zobrazí se virtual-host pro danou IP adresu.
Doporučil bych především udělat si pořádek v DNS (pravděpodobně chcete, aby varianty s i bez www vedly na stejný web), a pak správně nakonfigurovat virtualhosty v Apachi – tj. pokud chcete virtualhosty rozlišovat podle IP adresy, použít v definici virtualhostů raději IP adresy než jména (která se resolvují asi v okamžiku startu serveru, a pokud pak změníte DNS, změna už se v Apachi neprojeví).
dns bych mel mit ok (tedy nevim urcite zda to je ono) -
A zaznam (administrace domeny u forpsi) na test.mojeDRUHAdomena.cz je na stejnou IP jako mojedomena.cz - pokud nepridam do configuraku tu cast o ssl tak www.mojedomena.cz a mojedomena.cz odkazuji spravne kam maji - to same test.mojeDRUHAdomena.cz a mojeDRUHAdomena.cz odkazuji take spravne, jen kdyz pridam to ssl tak mi to udela to co jsem popisoval
Bohuzel podle IP rozlisovat nemohu, protoze nemam pristup k vice IP.
Kdesi jsem cetl, ze problem s https muze nastat pokud bych to chtel na domeny druheho stupne (test.mojedomena.cz) - neni mozne ze se to nejak mlati? - respektive ze dal problem to, ze mi na tom jede nekolik domen?
<VirtualHost>
je uvedena IP adresa, ne název serveru – a pokud je tam jméno, převede se při startu na IP adresu. Přečtěte si v dokumentaci Apache o rozdílu mezi name-based virtual hosty a IP-based virtual hosty.
Problém s HTTPS je pouze v tom, že standard umožňující používat více virtuálních hostů na jedné IP adrese je poměrně čerstvý a ještě se málo používá, takže HTTPS weby se raději umísťují každý na svou vlastní IP adresu. Pokud chcete mít jen jeden HTTPS web, netýká se vás to.
Tiskni Sdílej: