T‑Mobile USA ve spolupráci se Starlinkem spustil službu T-Satellite. Uživatelé služby mohou v odlehlých oblastech bez mobilního signálu aktuálně využívat satelitní síť s více než 650 satelity pro posílání a příjem zpráv, sdílení polohy, posílání zpráv na 911 a příjem upozornění, posílání obrázků a krátkých hlasových zpráv pomocí aplikace Zprávy Google. V plánu jsou také satelitní data.
Společnost Proxmox Server Solutions stojící za virtualizační platformou Proxmox Virtual Environment věnovala 10 000 eur nadaci The Perl and Raku Foundation (TPRF).
Byla vydána nová verze 2.4.65 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešena je bezpečnostní chyba CVE-2025-54090.
Společnost Proton AG stojící za Proton Mailem a dalšími službami přidala do svého portfolia AI asistenta Lumo.
Amazon koupil společnost Bee zaměřenou na nositelnou osobní AI aktuálně nabízející náramek Pioneer (YouTube) s mikrofony zaznamenávající vše kolem [𝕏, LinkedIn].
Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Ahoj,
zkousim rozjet https (debian / apache2) na jedne subdomene (test.mojedomena.cz).
Jedu podle navodu na http://bluemoon.nazory.cz/view.php?cisloclanku=2007110023
Podle navodu vse ok, ale pri restartu apache se mi https://test.mojedomena.cz zobrazi failed to connect, kouknul jsem do error logu a objevil:
[Tue Sep 01 11:55:09 2009] [warn] RSA server certificate is a CA certificate (BasicConstraints: CA == TRUE !?)
[Tue Sep 01 11:55:09 2009] [warn] RSA server certificate CommonName (CN) `www.test.mojedomena.cz:443' does NOT match server name!?
(to www.test..... zadavam pri openssl req -new -passin pass:heslo -passout pass:heslo -key /etc/apache2/ssl.crt/server.key.org -out /etc/apache2/ssl.crt/server.csr -days 3650 - polozka Common Name (eg, YOUR name) []: - pokud tam zadam neco jineho, tak se v logu to jmeno take zmeni...)
server name jsem tam zapsal podle /etc/apache2/sites-enabled/test (konfigurak test.mojedomena.cz) kde mam napsane:
<VirtualHost test.mojedomena.cz:443>
ServerAdmin webmaster@localhost
DocumentRoot /var/www/test
ServerName www.test.mojedomena.cz:443
Muzete mi poradit co delam spatne? Napada me to server name ze je odnekud odjinud, ale nevim odkud
predem Dik
www.test.mojedomena.cz:443
a test.mojedomena.cz:443
je opravdu každé něco jiného – jednou je tam www
a podruhé ne.
Takze jsem nasel to, ze openssl "bylo" zkompilovano rucne, tudiz /etc/ssl/openssl.cnf je "neplatny" a platny jsem nasel v /usr/ssl - tam jsem zmenil hodnotu true na basicConstraints=CA:FALSE a web nastartoval bez chyby v error logu - jsem si rikal SUPER mam vyhrano, ale.....
pokud dam do prohlizece http://www.mojedomena.cz/ (serverName mam www.mojedomena.cz) tak me to hodi na test.mojeDRUHAdomena.cz (vubec nechapu proc????)
Pokud dam do prohlizece http://mojedomena.cz/ tak to udela stejne jako predchozi
Pokud dam do prohlizece https://mojedomena.cz tak mi to napise Failed to connect = Iceweasel can't establish a connection to the server at ebooklegenda.cz.
Pokud dam do prohlizece https://www.mojedomena.cz tak mi to napise take to failed to connect
pokud dam do prohlizece http://www.mojedomena.cz/ (serverName mam www.mojedomena.cz) tak me to hodi na test.mojeDRUHAdomena.cz (vubec nechapu proc????)Asi tam máte nastavené nějaké přesměrování. Musíte server správně nastavit tak, aby obsluhoval www.mojedomena.cz i domena.cz ve variantách HTTP i HTTPS, DNS server nastavit, aby tato jména směřovala na váš server a firewall nastavit tak, aby tato spojení propouštěl.
Pokud necham vse bez toho ssl ( mojedomena.cz:80 bez tech ssl radku - priloha mojedomena.cz + ports.conf - jen prvni radek) tak www.mojedomena.cz i mojedomena.cz zobrazuje vse korektne.
Pokud zmenim konfigurak mojedomena.cz na vhost-ssl.conf (priloha + ports.conf) tak mi to udela co jsem psal v minulem prispevku a navic to zacne zobrazovat obsah webu z moji druhe subdomeny test.mojedruhadomena.cz - ktera je umistena uplne nekde jinde - konfigurak testa.mojedruhadomena.cz.conf.
V apache2.conf tusim nic "spatneho" neni.
Pokud by jste mel(i) chut a cas, tak mi prosim na to mrknete, protoze ja uz si rady nevim
Diky
www.test.mojeDRUHAdomena.cz
, www.mojedomena.cz
a www.mojedomena.cz:443
. Pokud zadáte adresu bez www
, zobrazí se virtual-host pro danou IP adresu.
Doporučil bych především udělat si pořádek v DNS (pravděpodobně chcete, aby varianty s i bez www vedly na stejný web), a pak správně nakonfigurovat virtualhosty v Apachi – tj. pokud chcete virtualhosty rozlišovat podle IP adresy, použít v definici virtualhostů raději IP adresy než jména (která se resolvují asi v okamžiku startu serveru, a pokud pak změníte DNS, změna už se v Apachi neprojeví).
dns bych mel mit ok (tedy nevim urcite zda to je ono) -
A zaznam (administrace domeny u forpsi) na test.mojeDRUHAdomena.cz je na stejnou IP jako mojedomena.cz - pokud nepridam do configuraku tu cast o ssl tak www.mojedomena.cz a mojedomena.cz odkazuji spravne kam maji - to same test.mojeDRUHAdomena.cz a mojeDRUHAdomena.cz odkazuji take spravne, jen kdyz pridam to ssl tak mi to udela to co jsem popisoval
Bohuzel podle IP rozlisovat nemohu, protoze nemam pristup k vice IP.
Kdesi jsem cetl, ze problem s https muze nastat pokud bych to chtel na domeny druheho stupne (test.mojedomena.cz) - neni mozne ze se to nejak mlati? - respektive ze dal problem to, ze mi na tom jede nekolik domen?
<VirtualHost>
je uvedena IP adresa, ne název serveru – a pokud je tam jméno, převede se při startu na IP adresu. Přečtěte si v dokumentaci Apache o rozdílu mezi name-based virtual hosty a IP-based virtual hosty.
Problém s HTTPS je pouze v tom, že standard umožňující používat více virtuálních hostů na jedné IP adrese je poměrně čerstvý a ještě se málo používá, takže HTTPS weby se raději umísťují každý na svou vlastní IP adresu. Pokud chcete mít jen jeden HTTPS web, netýká se vás to.
Tiskni
Sdílej: