Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim, nainstaloval som na notebook Fedoru 11. Ked pripojim mikrofon nahravanie funguje. No v zlozke /dev ho nenajdem. Neviem ci sa v gnome sam nainstaloval a v terminaly ho treba namontovat? Prosim poradte co robit.
Dakujem
Ok takze. Mam Vistu a na nej cez VirtualBox a Fedoru 10, tam v /dev mam zariadenia mixer1 mixer0 dalej tam mam nainstalovany Cvoicecontrol, ktory funguje. Paraelne s Vistou mam Fedoru 11 na ktorej mi v zlozke /dev nenajde mixer1 mixer0. Pri spusteni cvoicecontrol spusti hlasku: No mixer devices available!
Please purchase a sound card and install it! pritom v gnome rozpozna mikrofon a ide aj nahravat...
[petr@nt ~]$ ls -l /dev/snd/ celkem 0 crw-rw----+ 1 root audio 116, 6 5. zář 19.19 controlC0 crw-rw----+ 1 root audio 116, 5 5. zář 19.19 hwC0D0 crw-rw----+ 1 root audio 116, 4 5. zář 19.20 pcmC0D0c crw-rw----+ 1 root audio 116, 3 5. zář 21.28 pcmC0D0p crw-rw----+ 1 root audio 116, 2 5. zář 19.19 timer [petr@nt ~]$
:D Cvoicecontrol je software na rozpoznavanie hlasu... V alsa-mixeri by to asi neslo...:D
Caves, vdaka za radu. Ked som zadal: sudo modprobe snd_pcm_oss vypisalo : WARNING: All config files need .conf: /etc/modprobe.d/alsa, it will be ignored in a future release.
WARNING: /etc/modprobe.d/alsa-base.conf line 1: ignoring bad line starting with ''modprobe'
to iste aj pri sudo snd_mixer_oss . No do zlozky /dev pribudol mixer . Ale len docasne lebo po reboot-e tam uz nie je. A nepomohlo to ani na Cvoicecontrol, stale hlasi ze nie je dostupne ziadne "mixer' zariadenie. Neviem v com je problem ci by nebol problem na inej distribucii, alebo len staci odinstalovat OSS alebo ALSU... ak hej tak ako? ked som stiahol alsa-driver, alsa-lib, alsa-plugins, alsa-tools, alsa-utils, alsa-firmware vsetko bolo z tar.bz2 ako sa taketo veci odinstluvavaju??? Diki moc....
Tiskni
Sdílej: