V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
Hyprland, tj. kompozitor pro Wayland zaměřený na dláždění okny a zároveň grafické efekty, byl vydán ve verzi 0.50.0. Podrobný přehled novinek na GitHubu.
Patrick Volkerding oznámil před dvaatřiceti lety vydání Slackware Linuxu 1.00. Slackware Linux byl tenkrát k dispozici na 3,5 palcových disketách. Základní systém byl na 13 disketách. Kdo chtěl grafiku, potřeboval dalších 11 disket. Slackware Linux 1.00 byl postaven na Linuxu .99pl11 Alpha, libc 4.4.1, g++ 2.4.5 a XFree86 1.3.
Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) jako první orgán státní správy v Česku spustilo takzvaný „bug bounty“ program pro odhalování bezpečnostních rizik a zranitelných míst ve svých informačních systémech. Za nalezení kritické zranitelnosti nabízí veřejnosti odměnu 1000 eur, v případě vysoké závažnosti je to 500 eur. Program se inspiruje přístupy běžnými v komerčním sektoru nebo ve veřejné sféře v zahraničí.
Vláda dne 16. července 2025 schválila návrh nového jednotného vizuálního stylu státní správy. Vytvořilo jej na základě veřejné soutěže studio Najbrt. Náklady na přípravu návrhu a metodiky činily tři miliony korun. Modernizovaný dvouocasý lev vychází z malého státního znaku. Vizuální styl doprovází originální písmo Czechia Sans.
Vyhledávač DuckDuckGo je podle webu DownDetector od 2:15 SELČ nedostupný. Opět fungovat začal na několik minut zhruba v 15:15. Další služby nesouvisející přímo s vyhledáváním, jako mapy a AI asistent jsou dostupné. Pro některé dotazy během výpadku stále funguje zobrazování například textu z Wikipedie.
Více než 600 aplikací postavených na PHP frameworku Laravel je zranitelných vůči vzdálenému spuštění libovolného kódu. Útočníci mohou zneužít veřejně uniklé konfigurační klíče APP_KEY (např. z GitHubu). Z více než 260 000 APP_KEY získaných z GitHubu bylo ověřeno, že přes 600 aplikací je zranitelných. Zhruba 63 % úniků pochází z .env souborů, které často obsahují i další citlivé údaje (např. přístupové údaje k databázím nebo cloudovým službám).
Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
v poslední době to vídávám poměrně často, kill -9 nezabije proces ... jeden případ je, když mám namapovaný nějaký disk přes cifs a na něm otevřené soubory pro zápis a widlí server někdo zrestartuje, tak mi nejde ani odmountit adresář a ani zabít ty procesy s devítkou. druhý případ řeším aktuálně, např. cat malého txt souboru (4kB) zabírá 99% CPU a nejde zabít. První případ asi nevyřeším, ale co druhý ? Tipuju na vadnou paměť. Je pravda, že před aktualizací jádra a OS si nepamatuju, že by to dělalo. Zkusím to ještě se starým jádrem ale štve mě proces co nejde zabít a musím trapně linux server resetovat .... nějaký tip ? Dík
A tech 99% travi v userlandu nebo v jadru?
Kazdopadne ten prvni pripad je proces ve stavu neprerusitelneho cekani (to je mimochodem dobry argument pro kampan microsoftu misto tech volovin co tam maji ted. tuhle zalezitost ma windows naprosto nesrovnatelne lepe resenou). A to druhe bude zase sprajcnuti se v nejakem spinlocku toto jsem ovsem popravde jeste nevidel
druhý případ řeším aktuálně, např. cat malého txt souboru (4kB) zabírá 99% CPU a nejde zabít.co zkusit strace co to dela?
[root@node2 ~]# strace -p 10388
Process 10388 attached - interrupt to quit
a nic víc nebo mám pustit strace s dalšími parametry ? Tak nějak to pořád vidím na chybný HW, ale popravdě tohle je jiný stroj (už druhý) se stejnou chybou ve stejném kernelu.
Nepravděpodobné, ale zkuste -f nebo -F.
Pokud ale strace nic nenašel, tak cat žádné nové služby systému nevolá. Takže se zacyklil.
Takže v jakém je stavu podle ps
? Jestli S nebo D, tak zůstal viset v jádře. Pokud R, tak v uživatelském prostoru. Pak je dobré zkusit odtrasovat běh samotných instrukcí procesu. Třeba pustit gdb -p $(pidof cat)
a podívat pomocí backtrace
, v jaké funkci se točí.
no tak momentálně mi tam nevisí ani cat ani grep , ale zjištění statusu databáze (nějaký proprietalní closedsource sw) a visí ve stavu R. kill -9 samozřejmě nic neudělá
Pokud je vadna pamet, tak nema smysl vubec nic dalsiho resit! Pro jistotu to chce otestovat pamet treba pres noc. V pripade zajmu bych vyhrabal memcheck.
Kazdopadne jednim z dobrych testu pameti je kompilace kernelu nebo wine. Pokud se zkompiluji dobre, tak je pamet versinou v poradku.
to vím, jde však o servery v clusteru a není možné si s nima moc hrát. Navíc třeba s takovým memtestem na značkových serverech nemívám moc dobrou zkušenost (sám nevím proč), na běžných PC mi běží memtest dobře, ale na některých servech detekuje buď neexistující chyby nebo jede moc zdechle. Do odbou serverů se přidávala paměť, aktualizoval jsem OS, vanillu kernel a oba mají podobné potíže.
chápu,ale dělá to od doby, co jsem přidal paměť a aktualizoval OS a kernel. Nechce se mi věřit, že by byla vadná paměť na obou, tak to momentálně vidím nejvíc na kernel. Než testovat paměť celou noc, tak je pro mě jednodušší zkusit staré jádro. Ona se ta chyba projeví do dvou dnů spolehlivě... Navíc ty značkové RAMky made in HP byly drsně drahé a údajně testované :D
Prave naopak. Pokud je vadna pamet, tak dochazi k naprosto nekontrolovatelnym havariim a muze dojit i ke zdrate dat s disku.
tak se starším jádrem mi to sice nedělá, ale zase se mi objevuje kernel panic. Zkoušel jsem přes noc memtest a bez chyby. Tak jsem celkem v koncích
as far as I know : server bezel bez potizi na 2.6.24.3, pak jsem do nej pridal RAM, sitovou kartu a dva SAS disky. Nejsem si jist, jestli to zlobi presne od te doby, skoro bych rekl, ze ne. Moje posledni akce byla yum update a pak build 2.6.31 vanilly + drbd. Pak zacly problemy s procesy, co nesly zabit. V puvodnim kernelu 2.6.24.3 se sice tyto procesy nevyskytuji, nicmene se mi objevuje kernel panic, pravda ne tak casto jako ty nezabijitelne procesy ve 2.6.31
Tiskni
Sdílej: