sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
v poslední době to vídávám poměrně často, kill -9 nezabije proces ... jeden případ je, když mám namapovaný nějaký disk přes cifs a na něm otevřené soubory pro zápis a widlí server někdo zrestartuje, tak mi nejde ani odmountit adresář a ani zabít ty procesy s devítkou. druhý případ řeším aktuálně, např. cat malého txt souboru (4kB) zabírá 99% CPU a nejde zabít. První případ asi nevyřeším, ale co druhý ? Tipuju na vadnou paměť. Je pravda, že před aktualizací jádra a OS si nepamatuju, že by to dělalo. Zkusím to ještě se starým jádrem ale štve mě proces co nejde zabít a musím trapně linux server resetovat .... nějaký tip ? Dík
A tech 99% travi v userlandu nebo v jadru?
Kazdopadne ten prvni pripad je proces ve stavu neprerusitelneho cekani (to je mimochodem dobry argument pro kampan microsoftu misto tech volovin co tam maji ted. tuhle zalezitost ma windows naprosto nesrovnatelne lepe resenou). A to druhe bude zase sprajcnuti se v nejakem spinlocku toto jsem ovsem popravde jeste nevidel
druhý případ řeším aktuálně, např. cat malého txt souboru (4kB) zabírá 99% CPU a nejde zabít.co zkusit strace co to dela?
[root@node2 ~]# strace -p 10388
Process 10388 attached - interrupt to quit
a nic víc nebo mám pustit strace s dalšími parametry ? Tak nějak to pořád vidím na chybný HW, ale popravdě tohle je jiný stroj (už druhý) se stejnou chybou ve stejném kernelu.
Nepravděpodobné, ale zkuste -f nebo -F.
Pokud ale strace nic nenašel, tak cat žádné nové služby systému nevolá. Takže se zacyklil.
Takže v jakém je stavu podle ps
? Jestli S nebo D, tak zůstal viset v jádře. Pokud R, tak v uživatelském prostoru. Pak je dobré zkusit odtrasovat běh samotných instrukcí procesu. Třeba pustit gdb -p $(pidof cat)
a podívat pomocí backtrace
, v jaké funkci se točí.
no tak momentálně mi tam nevisí ani cat ani grep , ale zjištění statusu databáze (nějaký proprietalní closedsource sw) a visí ve stavu R. kill -9 samozřejmě nic neudělá
Pokud je vadna pamet, tak nema smysl vubec nic dalsiho resit! Pro jistotu to chce otestovat pamet treba pres noc. V pripade zajmu bych vyhrabal memcheck.
Kazdopadne jednim z dobrych testu pameti je kompilace kernelu nebo wine. Pokud se zkompiluji dobre, tak je pamet versinou v poradku.
to vím, jde však o servery v clusteru a není možné si s nima moc hrát. Navíc třeba s takovým memtestem na značkových serverech nemívám moc dobrou zkušenost (sám nevím proč), na běžných PC mi běží memtest dobře, ale na některých servech detekuje buď neexistující chyby nebo jede moc zdechle. Do odbou serverů se přidávala paměť, aktualizoval jsem OS, vanillu kernel a oba mají podobné potíže.
chápu,ale dělá to od doby, co jsem přidal paměť a aktualizoval OS a kernel. Nechce se mi věřit, že by byla vadná paměť na obou, tak to momentálně vidím nejvíc na kernel. Než testovat paměť celou noc, tak je pro mě jednodušší zkusit staré jádro. Ona se ta chyba projeví do dvou dnů spolehlivě... Navíc ty značkové RAMky made in HP byly drsně drahé a údajně testované :D
Prave naopak. Pokud je vadna pamet, tak dochazi k naprosto nekontrolovatelnym havariim a muze dojit i ke zdrate dat s disku.
tak se starším jádrem mi to sice nedělá, ale zase se mi objevuje kernel panic. Zkoušel jsem přes noc memtest a bez chyby. Tak jsem celkem v koncích
as far as I know : server bezel bez potizi na 2.6.24.3, pak jsem do nej pridal RAM, sitovou kartu a dva SAS disky. Nejsem si jist, jestli to zlobi presne od te doby, skoro bych rekl, ze ne. Moje posledni akce byla yum update a pak build 2.6.31 vanilly + drbd. Pak zacly problemy s procesy, co nesly zabit. V puvodnim kernelu 2.6.24.3 se sice tyto procesy nevyskytuji, nicmene se mi objevuje kernel panic, pravda ne tak casto jako ty nezabijitelne procesy ve 2.6.31
Tiskni
Sdílej: