Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Jak je treba.
Přesně tak :)
Ano, muzu... no proste... jak je treba, no... :)
To prejde... :)
Jak casto restartujete server kvuli verzi kernelu?
Kdykoliv, když vyjde pro RHEL nový. Uptime 14 dnů, měsíc.
protoze to nechci furt restartovat
Snad není jediný důvod pokus o uptime rekord. Server s uptime 800 dnů je noční můra.
To mi primomelo vetu kterou jsem kdysi davno slysel "Restartovat? Proc? Novej kernel vychazi maximalne jednou za rok". Samozrejmne ze se tehdy nejednalo o Linux ale o opravdovy Unix.
Až ho ve firmě najdeme, tak ho třeba restartujem, ale už jede nějakej ten rok a pořád bez problemu . Během té doby se zapomnělo kde je. Ten kdo ho instaloval už tady není
. Možná se restartuje sám, když vypadne elektrika na dlouho, ale to to nejde nikde a tak to nepoznáme. Jo štěstí, že to nejsou Windows, to bych ho musel někde najít.
Tak tak, tuhle vlastnost měli novell servery. Uptime 700 dní žádná míra Většinou se taky zapomnělo, kde ten server je. Potom někdo vypnul nějakou zaprášenou, zbytečně hučící krabici a hle, hned se poznalo, co se vypnulo.
> protoze to nechci furt restartovat.
Tiskni
Sdílej: