Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravím. Chtěl bych se zeptat, jestli se někdo setkal s tím, že mu po spuštění systému "spadne" Glipper, nebo Lepící poznámky. Přidal jsem si je na horní lištu. Někdy spadnou, někdy ne. Je to zvláštní chyba. Mám Mandrivu 2009.1 Gnome.
já jsem se s tím setkal na Fedoře (u Glipperu), pomohla úprava /usr/lib(64)/glipper/glipper, přidání sleep (30)
#!/usr/bin/env python # # (C) 2007 Sven Rech. # Licensed under the GNU GPL. import time time.sleep(30)
hned na začátek souboru.
#!/usr/bin/env python
#
# (C) 2007 Sven Rech.
# Licensed under the GNU GPL.
import time
time.sleep(30)
Ještě jsem zjistil, že mi po spuštění systému někdy nejde zvuk. Když jde, tak je nějaký přebuzený. Nezávisle na nastavení hlasitosti. Přibližně kolem 500Hz. Je to nějaké zvláštní.
Jak zrušit pulseaudio? Jsem začátečník. Pls...
Zatím děkuji. Zkusím něco vyšmoulit...
Tak odinstalování pulseaudio skončilo přeinstalováním celé mandrivy. Po restarru psal chybu v nějakém souboru a nešlo s tím nic dělat. Vyskakovala mi hláška, že Vaše sesení trvalo méně než 10 vteřin... nebo tak nějak.
Při instalaci jsem odebral možnost povolit pulseaudio, takže se ani neinstalovalo. Teď jede jenom alsa a zvuk je přebuzený ještě víc. I když mám staženou hlasitost na čtvrtinu.
Ale má to jednu výhodu. Přestaly padat ty Lepící poznámky a Glipper.
Zvuk je zkreslený u filmů a mp3 soub. V jakémkoli přehrávači. Audio CD jsem zatím nezkoušel. Jsem mechanik MAR - o amplitudě audiosignálu něco vím. Jsou přebuzené všechny výstupy za zvukovky. Slucátka i linka. Ve widlích mi to valí normálně. I v ubuntu to šlo.
Ještě je zvláštní, že ten "tahový potenciometr" se chová logaritmicky. Od 0 do 3/4 se skoro nic neděje a v poslední 1/4 to skokově zesílí.
Tiskni
Sdílej: