Thom Holwerda z OSnews si všímá, že vývoj operačního systému MINIX je prakticky mrtvý. Jeho hlavní autor, Andrew Tanenbaum, formálně odešel do důchodu v roce 2014 a příspěvky do kódu v následujících letech vůbec ustaly. Stav projektu shrnuje diskuze z roku 2020. Sice vyšlo najevo, že Intel používal MINIX v Management Engine, ale změny nezveřejňoval.
Google Chrome 114 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 114.0.5735.90 přináší řadu oprav a vylepšení (YouTube). Vypíchnut je CHIPS (Cookies Having Independent Partitioned State). Opraveno bylo 16 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Byly zveřejněny prezentace a videozáznamy přednášek a fotografie z česko-slovenského setkání poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců CSNOG 2023 (Czech and Slovak Network Operators Group) konaného 16. a 17. května ve Zlínu.
Soutěž amatérských robotů Robotický den 2023 proběhne v neděli 4. června v Kongresovém centru Praha.
V Tchaj-peji probíhá počítačový veletrh COMPUTEX 2023. Firmy představují své novinky. Nvidia například superpočítač DGX GH200 AI.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim. Nejvýznamnější novinkou je integrace OMEMO pluginu přímo do jádra aplikace, takže již není třeba plugin samostatně instalovat. Přehled dalších novinek je dostupný na oficiálních stránkách. Gajim je vytvořen v jazyce Python s využitím knihovny GTK a vedle Linuxu jej lze vyzkoušet i na platformách MacOS a Windows.
Komunita KDE představila stránku KDE for Developers pro vývojáře používající KDE aplikace. Postupně byly představeny stránky pro umělce KDE for Creators, děti KDE for Kids a vědce KDE for Scientists.
Společnost ARM představila platformu Total Compute Solutions 2023 (TCS23) s 5. generací GPU Immortalis-G720, Mali-G720 a Mali-G620 a Armv9.2 CPU Cortex-X4, Cortex-A720 a Cortex-A520 s DSU-120.
Na konferenci Microsoft Build 2023 byl představen Azure Linux container host for Azure Kubernetes Service (AKS). Podrobnosti ve videu s otázkami a odpovědmi. Shrnutí v článku na DevClass.
Na itch.io probíhá Linux Game Jam 2023. Zapojit se a přihlásit hru běžící na Linuxu lze do 6. června do 01:59. Zahrát si lze hry z loňského ročníku.
Zdravim, snažim se zkompilovat PHP ale jedne věci nerozumim, když zkompiluji a nainstaluji PHP a kouknu na phpinfo() je tam normalne GD, ale kdyz pak zadam:
apt-get install php5-memcache
a pak znovu kouknu na phpinfo() tak uz tam neni a víc věcí je jinak. Jak je to možné já chtěl jen doinstalovat memchache a ne všechno převorat... Díky
Pokud ručně zkompiluješ php a pak ho přepíšeš distribučním balíkem tak se nediv. Ten modul do php má určitě závislost samotné php. Nemůžeš kombinovat vlastní kompilaci a systémové balíky.
Jo tak nějak jsem si myslel že to je, jenže já vůbec nikde nenašel jak mám zkompilovat php a dostat do něj
Memcache extension ImageMagick library phpinfo
Tyhle tři jsem nikde nenašl jak je přidat do PHP, jako že např: --with-phpinfo nejde a nenašel jsem nic podobnyho ani u ostatnich. Nevíte někdo jak na to?
phpinfo je pokud vím pevnou součástí jazyka a vypisuje aktuální konfiguraci. Neviděl sem, že by to někdy nefungovalo (nebylo zakompilováno).
Co se týče těch dalších dvou rozšíření, nejsou součástí PHP, ale knihovny PECL - k jejich instalaci nemusíš rekompilovat PHP.
http://cz2.php.net/memcache
http://cz2.php.net/imagick
Nezmiňuješ se, jaké používáš distro, ale bude to zjevně debian based - na Ubuntu i Debianu rozhodně všechny knihovny, co požaduješ jsou jako balíčky - takže rada: nekompiluj.
Chybí něco ještě po následujícím příkazu?
apt-get install php5-memcache php5-gd php5-imagick
Jedná se o Ubuntu 8.04, ten ma sice balicky, ale v nich neni prave napriklad: phpinfo, ten je az od verze 5.3 a tu jsem pro ubuntu nenasel. Dale jsem postradal:
Bundled GD extension
To neni součástí php5-gd
phpinfo je zakladni funkce php (v core), takze se nainstaluje pomoci apt-get install php5, na ubuntu 8.04 sem pracoval hodne dlouho, GD knihovny take nainstalujes apt-get install php5-gd.
co se tyce ImageMagicku tak lze zkompilovat jako modul do php proti aktualnimu php. Stahnes balik http://pecl.php.net/package/imagick, rozbalis, vlezes tam,
prikazy:
phpize
./configure
make
v nejake slozce to vytvori modul *.so a ten pak nahrajes do php, do php.ini vlozis treba
zend_extension=/usr/lib/php5/20060613+lfs/xdebug.so
phpinfo, pokud je to ta funkce co vypisuje konfiguraci PHP tam určitě je (viz. můj post i post errora)... popiš kdyžtak co to (ne)dělá.
Co se týče GD, tak to samé - rozhodně všechno kolem PHP rozjedeš z balíčků a myslím, že to je lepší varianta, než kompilovat (už kvůli aktualizacím).
Nahoď konkrétní problémy s balíčky - určo to pořešíme
Tiskni
Sdílej: