Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Zdravim, snažim se zkompilovat PHP ale jedne věci nerozumim, když zkompiluji a nainstaluji PHP a kouknu na phpinfo() je tam normalne GD, ale kdyz pak zadam:
apt-get install php5-memcache
a pak znovu kouknu na phpinfo() tak uz tam neni a víc věcí je jinak. Jak je to možné já chtěl jen doinstalovat memchache a ne všechno převorat... Díky
Pokud ručně zkompiluješ php a pak ho přepíšeš distribučním balíkem tak se nediv. Ten modul do php má určitě závislost samotné php. Nemůžeš kombinovat vlastní kompilaci a systémové balíky.
Jo tak nějak jsem si myslel že to je, jenže já vůbec nikde nenašel jak mám zkompilovat php a dostat do něj
Memcache extension ImageMagick library phpinfo
Tyhle tři jsem nikde nenašl jak je přidat do PHP, jako že např: --with-phpinfo nejde a nenašel jsem nic podobnyho ani u ostatnich. Nevíte někdo jak na to?
phpinfo je pokud vím pevnou součástí jazyka a vypisuje aktuální konfiguraci. Neviděl sem, že by to někdy nefungovalo (nebylo zakompilováno).
Co se týče těch dalších dvou rozšíření, nejsou součástí PHP, ale knihovny PECL - k jejich instalaci nemusíš rekompilovat PHP.
http://cz2.php.net/memcache
http://cz2.php.net/imagick
Nezmiňuješ se, jaké používáš distro, ale bude to zjevně debian based - na Ubuntu i Debianu rozhodně všechny knihovny, co požaduješ jsou jako balíčky - takže rada: nekompiluj.
Chybí něco ještě po následujícím příkazu?
apt-get install php5-memcache php5-gd php5-imagick
Jedná se o Ubuntu 8.04, ten ma sice balicky, ale v nich neni prave napriklad: phpinfo, ten je az od verze 5.3 a tu jsem pro ubuntu nenasel. Dale jsem postradal:
Bundled GD extension
To neni součástí php5-gd
phpinfo je zakladni funkce php (v core), takze se nainstaluje pomoci apt-get install php5, na ubuntu 8.04 sem pracoval hodne dlouho, GD knihovny take nainstalujes apt-get install php5-gd.
co se tyce ImageMagicku tak lze zkompilovat jako modul do php proti aktualnimu php. Stahnes balik http://pecl.php.net/package/imagick, rozbalis, vlezes tam,
prikazy:
phpize
./configure
make
v nejake slozce to vytvori modul *.so a ten pak nahrajes do php, do php.ini vlozis treba
zend_extension=/usr/lib/php5/20060613+lfs/xdebug.so
phpinfo, pokud je to ta funkce co vypisuje konfiguraci PHP tam určitě je (viz. můj post i post errora)... popiš kdyžtak co to (ne)dělá.
Co se týče GD, tak to samé - rozhodně všechno kolem PHP rozjedeš z balíčků a myslím, že to je lepší varianta, než kompilovat (už kvůli aktualizacím).
Nahoď konkrétní problémy s balíčky - určo to pořešíme
Tiskni
Sdílej: