Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Zdravim osadenstvo.
V poslednej dobe som nejak podlahol kuzlu Linuxu, takze skumam a skusam a zistujem, ze mnohe veci v Linuxe su vybornou alternativou ku komercnym rieseniam, nie vsak pre cenu, ale skor pre slobodu ktoru mi poskytuju, kedy si mozem spravit mnohe veci k obrazu svojmu. No, ale radsej k mojej otazke.
Postavil som si maly serverik zalozeny na CentOS. Co som potreboval, to som si vyguuglil, precital, naucil. Rozbehal som si takmer vsetko co som potreboval, ale neviem si poradit s jednou vecou a to je povolenie protokolov pop3 a smtp.
Cely system je postaveny na dvoch sietovych kartach, kde jedna eth0 sluzi ako WAN pre pristup do internetu prostrednictvom ADSL modemu prepnuteho do rezimu Bridge a druha sietova karta eth1 je pripojena do switchu do dalsich PC. Na severi mi bezi squid (ako netransparentny proxy) a bez problemov sa da surfovat. Z casti lokalnej LAN vsak potrebujem, aby sa klienti dokazali pripojit na pop3 a smtp server mimo siete, cize musia sa nejak dostat von. Squid mi v tom asi moc nepomoze pretoze sa jedna o http a ftp cache proxy (opravte ma ak sa mylim). Domnievam sa vsak, ze moznostou ako dosiahnut aby sa klient z lokalnej LAN dostal von na pop3 a smtp je nastavenie v iptables, ale nech hladam a citam akokolvek, nejak som z toho dost mimo. V principe by som mal vsetky poziadavky z lokalnej LAN smerovane na eth1nejakym sposobom presmerovat na eth0 a odtial uz von. Na konzole sa v pohode telnetom dostanem na akykolvek pop3 server, ale akonahle som v LAN, cize mimo servera mam jednoducho smolu, z lokalnej LAN si ani nic nepingnem. Na serveri mam Firewall zakazany, takze ten ma neblokuje. Na klientskych PC mam spravne pridelenu IP a aj masku DHCP serverom, default gateway vsak nie je pridelena, ak ju aj vsak manualne zadam (ako IP rozhrania eth1) nic sa nezmeni. Domnievam sa, ze pojde asi o jednoduchy zapis do iptables, ale nejak si neviem s tym poradit.
Za akukolvek radu ci nakopnutie vopred dakujem..
No, namiesto priamej odpovede som sa dockal zvycajnej odpovede, ale nevadi, precital som si, naucil som sa, takze vdaka.
Teraz vsak riesim dalsi problem. V sieti mam SQUID, spravne konfigurovany ako transparent, ale potrebujem aby sa uzivatel pri pristupe na internet autorizoval. Pri nastaveni SQUIDA ako netransparent sa mi v pohode dari overovanie cez LDAP protokol voci AD na Win serveri 2003, problemom vsak je, ako overovat uzivatela v pripade, ze SQUID bude konfigurovany ako transparent, kedy vzhladom na TCP protokol nevie SQUID v transparent mode overit uzivatela a pridelit mu obmedzenia podla nastaveni ACL v SQUID.
Ak ma niekto nejaky napad ci ideu, budem velmi povdacny.
Tohle nejde, viz:
wiki.squid-cache.org/SquidFaq/InterceptionProxy
nejjednodušší je asi nekonfigurovat squid jako transparent, a zajistit automatickou konfiguraci browserů (wpad - pomocí DNS a/nebo DHCP)
Tiskni
Sdílej: