Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Dobrý den, řeším následující situaci - v práci server s OpenVPN, doma VPN klient sw; nejsem si jistý jak přidělit IP adresy koncům tunelu, aby se domácí PC dostalo na stejný segment sítě jako počítače v práci (kvůli sdílení win). Mohu adresy přidělit přímo z rozsahu, který je použit pro firemní PC, nebo budu muset provést překlad?
předem díky za komentáře
What is the difference between bridging and routing? Bridging and routing are two methods of linking systems via a VPN. Bridging advantages Broadcasts traverse the VPN -- this allows software that depends on LAN broadcasts such as Windows NetBIOS file sharing and network neighborhood browsing to work. No route statements to configure. Works with any protocol that can function over ethernet, including IPv4, IPv6, Netware IPX, AppleTalk, etc. Relatively easy-to-configure solution for road warriors. Bridging disadvantages Less efficient than routing, and does not scale well. Routing advantages Efficiency and scalability. Allows better tuning of MTU for efficiency. Routing disadvantages Clients must use a WINS server (such as samba) to allow cross-VPN network browsing to work. Routes must be set up linking each subnet. Software that depends on broadcasts will not "see" machines on the other side of the VPN. Works only with IPv4 in general, and IPv6 in cases where tun drivers on both ends of the connection support it explicitly.
Tiskni
Sdílej: