Společnost Teufel nedávno představila svůj první open source Bluetooth reproduktor MYND.
Byla vydána verze 4.2 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Anton Carniaux, právní zástupce Microsoft France, pod přísahou: Microsoft nemůže garantovat, že data z EU nepředá do USA bez EU souhlasu, musí dodržovat americké zákony.
Byl vydán Mozilla Firefox 141.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Lokální AI umí uspořádat podobné panely do skupin. Firefox na Linuxu využívá méně paměti. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 141 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Mám problém s ukládáním dat na 2 HDD.Připojil jsem, udělal partition a naformátoval podle návodu na wiki.Ubuntu ho vidí jako "Médium", umístění /media/disk.
Při pokusu kopírovat soubor hlásí chybu: Chyba při otevírání souboru "/media/disk/Opera_omnia.epub": Permission denied. Totéž s adresářem: Složku "books_soubory" nelze zkopírovat, protože nemáte oprávnění vytvořit ji v cílovém umístění.
Zkoušel jsem změnit Oprávnění ve Vlastnostech, ale tam je roleta prázdná a nic se nedá nastavit. Zkoušel jsem spustit fstab,tam se ale ukazují údaje (UUID atd.) jen o starém disku. Tady je výpis z fstabu: UUID=87619b4e-0729-4f90-be57-079383eb57d5 / ext3 defaults 0 1
UUID=e4652103-edb8-4113-ae9c-24a103c9f311 swap swap sw 0 0
UUID novyho disku zacina 9dd1f8bb..
Dá se nějak vložit UUID nového disku do fstabu (z návodu na wiki (http://wiki.ubuntu.cz/P%C5%99ipojen%C3%AD%20disku/fstab) mi není jasné,jak se to dělá. Pokud je chyba právě v fstabu -pokud je teda vůbec potřeba-,tak prosím o srozumitelný návod pro začátečníka.
Díky za tip.Jede
no jelo to bohužel jenom ten den, na druhý den úplně KO, asi je problém v fstabu - viz následující reakce, cely je to na mně moc komplikovany, už si s tim hraju několik dni a bez výsledků.Budu muset asi zpět k B. Gatesovi...tam je většina věcí přece jen jednodušší
Aby se vám druhý disk (resp. ta partition na něm) automaticky připojoval při startu Ubuntu, tak musíte upravit /etc/fstab
nějak následovně (tedy následujcí řádky do něj přidat):
# UUID "nove" partition na druhym (novym) disku zjistite příkazem # vol_id --uuid /dev/sdXY, kde X a Y # musite nahradit správnymi udaji. Mozna mate jeste /dev/hdXY. # Adresar /kam/pripojit musi existovat. Vytvorite ho treba takto: # sudo mkdir --parents /kam/pripojit UUID=9dd1f8bb.. /kam/pripojit ext3 relatime 0 2
Potom už stačí někde v adresáři /kam/pripojit
vytvořit adresář, kterému dáte oprávnění, abyste do něj mohl zapisovat. Viz man chown
a man chmod
.
Poznámka: V *ubuntu obecně můžete (v konzoli) pracovat jako root díky příkazu:
sudo su -
(Budete to potřebovat např. pro úpravu /etc/fstab
.
Bohužel se mi tostále nedaří rozchodit:
Když pracuju v terminálu jako root a spustím s pomocí ALT+F2 /etc/fstab a do konzolky gedit zadám a pak zkusím uložit řádek
UUID= 9dd1b8f.... /home/demon/Dokumenty/Filmy ext3 relatime 0 2
tak mi to vyhodí hlášku: Nemáte oprávnění pro uložení souboru. Zkontrolujte prosím, že jste umístění napsali správně, a zkuste to znovu.
Pokud jsem v terminálu přihlášený jako sudo a pustím fstab podle návodu ve wiki příkazem gksudo gedit /etc/fstab
, tak jde cokoliv psát a ukládat, ale systém disk stále nevidí.
Já nevím, jestli to má smysl se se mnou otravovat, protože jsem asi úplný idiot a budu se muset,ač nerad, vrátit zpátky k oknům. ty sice mají spousty much, ale člověk nemusí ztrácet desítky hodin koumáním nad zprovozněním tak banálních věcí jako je mikrofon nebo HDD.
systém disk stále nevidí
Zakopaný pes bude v tom, že jste po úpravě /etc/fstab
nerestartoval OS Ubuntu, resp. že jste nezadal příkaz sudo mount -a
davam vypis z terminalu, jak sem postupoval:
demon@inferno:~$ gksudo gedit /etc/fstab
nyní jsem v gedit, reprodukuju zápis:
UUID=87619b4e-0729-4f90-be57-079383eb57d5 / ext3 defaults 0 1
UUID=e4652103-edb8-4113-ae9c-24a103c9f311 swap swap sw 0 0
UUID= 9dd1b8fb-0b99-42bd-9902-973d5b5c817d9d
home/demon/Dokumenty/Filmy ext3 relatime 0 2
ukládám, zpátky v terminálu:
demon@inferno:~$ sudo mount -a
mount: přípojný bod 9dd1b8fb-0b99-42bd-9902-973d5b5c817d9d neexistuje
mount: přípojný bod ext3 neexistuje
Jo, prava, ty jsou problem. Problem je, ze kdyz si prinesete disk s uid uzivatele, ktereho v systemu nemate, tak se privlastni rootovy a vy pak nemate pravo. Snad se to vylepsi po poradne integraci policy kitu do KDE. Lepsi je stejne na prenosne disky nepouzivat FS s komplexnim systemem prav. Nebo by mozna sel nastavit HAL/udev/devicekit, aby je to automaticky pripojovalo s parametrem umask ci tak neco.
Sory za hacky a carky, ale to ubuntu alpha 6 me nechce nastavit ceskou klavesnici.
Druhý disk je interní
Příkaz mount z terminálu:
tmpfs on /lib/init/rw type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
proc on /proc type proc (rw,noexec,nosuid,nodev)
sysfs on /sys type sysfs (rw,noexec,nosuid,nodev)
varrun on /var/run type tmpfs (rw,nosuid,mode=0755)
varlock on /var/lock type tmpfs (rw,noexec,nosuid,nodev,mode=1777)
udev on /dev type tmpfs (rw,mode=0755)
tmpfs on /dev/shm type tmpfs (rw,nosuid,nodev)
devpts on /dev/pts type devpts (rw,noexec,nosuid,gid=5,mode=620)
fusectl on /sys/fs/fuse/connections type fusectl (rw)
lrm on /lib/modules/2.6.28-15-generic/volatile type tmpfs (rw,mode=755)
securityfs on /sys/kernel/security type securityfs (rw)
binfmt_misc on /proc/sys/fs/binfmt_misc type binfmt_misc (rw,noexec,nosuid,nodev)
gvfs-fuse-daemon on /home/demon/.gvfs type fuse.gvfs-fuse-daemon (rw,nosuid,nodev,user=demon)
No problem je prave asi s tim pripojenim, ze ho nevidi, protoze etc/fstab, kdyz tam napisu radek s UUID atd.
UUID= 9dd1b8f.... /home/demon/Dokumenty/Filmy ext3 relatime 0 2
tak hlasi, ze nemam prava; kdyz to zkousim z terminalu jako root. Kdyz to zkousim jako sudo, tak se da zapsat vsechno, ale nic nefunguje.
Tiskni
Sdílej: