Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám Mandrivu 2009.1 a KDE 4. Na ploše si umístím ikony (koš, Můj adresář atd..), po příštím spuštění jsou schované pod lištou. Zkoušel jsem uzamknout ikony (nejde s nima pohybovat na ploše), ale po příštím startu jsou opět pod lištou (uzamčené). Musím je odemknout, přemístit a zase uzamknout. Což vydrží pouze do vypnutí počítače.
Co s tím? Nechci aby se samovolně pohybovaly, chci aby zůstaly na svých místech.
Co pouzivas za zobrazeni plochy? Plasma widgety nebo Pohled na slozku?
Zkus se prepnout na "Pohled na slozku" (v prave tlacitko na plochu->Nastaveni Pracovni plocha->Typ->Pohled na slozku) nebo pokud mas starsi KDE (4.2.2 nebo 4.2.4) zkus se to dat na novejsi 4.3 (viz. http://forum.mandrivalinux.cz/index.php?topic=11177.msg66444 )
Používám Pohled na složku. Zkusil jsem to přepnout na Pracovní plochu a zmizely mi všechny ikony. Tak jsem to přepnul zpět. Ikony se objevily pod lištou, tak jsem je vytahal ven a umístil na místo.
KDE mám 4.2.4.
Koukal jsem na tu aktualizaci (KDE 4.3.1), ale odradilo mě to množství problémů s kterými se uživatelé potýkají. Nerad bych aby se mi to podělalo ještě víc. Pokud to budu dělat, vyhradím si na to zvláštní disk. Mám ještě někde v šuflíku jeden.
Pokud to nevyřeším nějakým jednoduchým způsobem, počkám na Mandrivu 2010, která výjde 15. října. Tam snad to bude vyřešené.
Jinak jsem si všim, že ikony samy od sebe cestují. Za odpoledne se mi pohnuly o jednu pozici doleva.
Tiskni
Sdílej: