Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Byla vydána (𝕏) nová verze 2025.2 linuxové distribuce navržené pro digitální forenzní analýzu a penetrační testování Kali Linux (Wikipedie). Přehled novinek se seznamem nových nástrojů v oficiálním oznámení na blogu.
Dánské ministerstvo pro digitální záležitosti má v plánu přejít na Linux a LibreOffice [It's FOSS News].
V úterý Google vydal Android 16. Zdrojové kódy jsou k dispozici na AOSP (Android Open Source Project). Chybí (zatím?) ale zdrojové kódy specifické pro telefony Pixel od Googlu. Projekty jako CalyxOS a GrapheneOS řeší, jak tyto telefony nadále podporovat. Nejistá je podpora budoucích Pixelů. Souvisí to s hrozícím rozdělením Googlu (Google, Chrome, Android)?
Byla vydána (𝕏) květnová aktualizace aneb nová verze 1.101 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.101 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
V Brně na FIT VUT probíhá třídenní open source komunitní konference DevConf.CZ 2025. Vstup je zdarma, nutná je ale registrace. Na programu je celá řada zajímavých přednášek, lightning talků, meetupů a workshopů. Přednášky lze sledovat i online na YouTube kanálu konference. Aktuální dění lze sledovat na Matrixu, 𝕏 nebo Mastodonu.
Vyloučení technologií, které by mohly představovat bezpečnostní riziko pro stát, má umožnit zákon o kybernetické bezpečnosti, který včera Senát schválil spolu s novelami navazujících právních předpisů. Norma, kterou nyní dostane k podpisu prezident, počítá rovněž s prověřováním dodavatelů technologií pro stát. Normy mají nabýt účinnosti od třetího měsíce po jejich vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.6.
Po Red Hat Enterprise Linuxu a AlmaLinuxu byl v nové stabilní verzi 10.0 vydán také Rocky Linux. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Bylo vydáno Eclipse IDE 2025-06 aneb Eclipse 4.36. Představení novinek tohoto integrovaného vývojového prostředí také na YouTube.
Ahoj všem, mám takový drobný problém.
Mám starý počítač, na kterém mám nainstalovaný Debian Lenny. Používám ho jako verzovák, pro VPN, atd. a protože se k němu připojuju jen vzdáleně, tak nemá vůbec grafickou kartu. Teď bych se ale chtěl připojit přes vzdálenou plochu. Nainstaloval jsem si NoMachine NX server a klienta do Windows. Když se připojuju a pouštím X server dostanu něco ve stylu - viz níže. Nevíte někdo, co by se s tím dalo udělat (kromě strčení karty do počítače - to nechci)?
Díky všem za rady.
X.Org X Server 1.4.2
Release Date: 11 June 2008
X Protocol Version 11, Revision 0
Build Operating System: Linux Debian (xorg-server 2:1.4.2-10.lenny2)
Current Operating System: Linux anorak 2.6.26-2-486 #1 Wed Aug 19 05:40:02 UTC 2009 i586
Build Date: 08 June 2009 09:12:57AM
Before reporting problems, check http://wiki.x.org
to make sure that you have the latest version.
Module Loader present
Markers: (--) probed, (**) from config file, (==) default setting,
(++) from command line, (!!) notice, (II) informational,
(WW) warning, (EE) error, (NI) not implemented, (??) unknown.
(==) Log file: "/var/log/Xorg.0.log", Time: Wed Sep 23 22:30:39 2009
(==) Using config file: "/etc/X11/xorg.conf"
xf86PciVideoInfo is not set
Could not get primary PCI info
waiting for X server to begin accepting connections
giving up.
xinit: Connection reset by peer (errno 104): unable to connect to X server
xinit: No such process (errno 3): Server error
Vyzkouším, díky :)
To problém vůbec není, dokonce mám starou grafiku v šuplíku.
Ale
1) proč tam cpát něco, co bude akorát žrát elektřinu a k ničemu to nebude a
2) když tam byla připojená grafika a v ní nebyl monitor, tak to delalo problem pri bootovani a monitor mám jen starou 14 CRT ve sklepě pro případ nouze a tu opravdu doma na stole nechci :)
Moment, NX server bezi na tom headless pocitaci a pripojujes se k nemu vzdalene? Ale pak se X server na tom pocitaci vubec nespousti:
stroj:~# aptitude search xserver-xorg-core p xserver-xorg-core - Xorg X server - core server p xserver-xorg-core-dbg - Xorg - the X.Org X server (debugging symbols)
stroj:~# ps ax | grep X 10560 ? S 16:29 /usr/bin/nxagent -D -name NX - roger@stroj:1006 - loc (GPL Edition) -option /home/roger/.nx/C-lv-1006-AF0A16AB1DC5D29D0350D6FF011CBBD1/options -nolisten tcp :1006
stroj:~# uname -a Linux stroj 2.6.26-2-686 #1 SMP Fri Aug 14 01:27:18 UTC 2009 i686 GNU/Linux
Pouzivam teda FreeNX, ne originalni NoMachine server.
Tiskni
Sdílej: