Open source modální textový editor Helix, inspirovaný editory Vim, Neovim či Kakoune, byl vydán ve verzi 25.07. Přehled novinek se záznamy terminálových sezení v asciinema v oznámení na webu. Detailně v CHANGELOGu na GitHubu.
Americký výrobce čipů Nvidia získal od vlády prezidenta Donalda Trumpa souhlas s prodejem svých pokročilých počítačových čipů používaných k vývoji umělé inteligence (AI) H20 do Číny. Prodej těchto čipů speciálně upravených pro čínský trh by tak mohl být brzy obnoven, uvedla firma na svém blogu. Americká vláda zakázala prodej v dubnu, v době eskalace obchodního sporu mezi oběma zeměmi. Tehdy to zdůvodnila obavami, že by čipy mohla využívat čínská armáda.
3D software Blender byl vydán ve verzi 4.5 s prodlouženou podporou. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Videopředstavení na YouTube.
Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
umel by mi nekdo poradit mam nainstalovan linux unbutu jak na instalaci balicku z hardisku
Řešení dotazu:
dpkg --install jmeno_balicku.deb
Ale na tohle zapomeň, protože určitě skončíš na nesplněných závislostech, jedině, že bys použil parametr --force-depends
.
yum localinstall foo.rpmAle apt je mnohem lepší, takže je nutno to buď obejít sekvencí
dpkg -i foo.deb apt-get -f installkterá tam ty závislosti nakonec dostane, nebo si vytvořit lokální zdroj s tím balíčkem/balíčky a přidat si ho do sources.list.
Vidím, že jsme oba dva zapomněli na sudo
před příkazy.
po prikazu sudo chce po me heslo(password) napsat nic nejde
ahoj, zkus
sudo dpkg -i balicek.deb
a pak zadej heslo sveho uzivatele. Heslo se nezobrazuje (ani hvezdicky), proste ho jen zadej a zmackni enter.
Heslo pises, i kdyz to neni z bezpecnostnich duvodu videt.. prostuduj si trosku wiki.ubuntu.cz
pouzil sem sudo apt-get -f install jen mi to nemuze v seznamu balicku najit jak ten balicek pridat mozna by to fungovalo z cd mechaniky ale tu mam rozbitou jinak sem myslim na dobre ceste
zapomel sem upresnit chtel bych nainstalovat balicek s koncovkou tar.gz
Tak to si zabudol docela dolezitu informaciu
Toto musis najprv rozbalit a az potom s tym mozes nieco robit. Nakoniec to pravdepodobne vobec nieje balicek ale skor binarka alebo zdrojak.
Tak to, hochu, budeš muset kompilovat. Obecný postup by mohl být takovýhle:
tar -xzf archiv.tar.gz
./configure
make
sudo make install
Ale nepostupuj slepě podle mého "návodu", protože každý program to má trochu jinak! Hlavně si přečti tu dokumentaci. A taky si uvědom, že můj postup není "korektní", protože "obcházíme" správce balíčků!
chtel sem nainstalovat prez synaptic ale bez pripojeni k internetu a vadne cdrom mi to neslo s linuxem delam poprve
potreboval bych to upresnit chci nainstalovat ndiswrapper-1.55
v konzoli-myslis terminal?popripade jakym prikazem
tento soubor rozbal pomocí příkazu tar xvf ndiswrapper-1.55.tar.gz
Ten příkaz má být správně: tar -xzf ndiswrapper-1.55.tar.gz
pomlčka tam být nemá
Abysme byli přesní, tak tam ta pomlčka být nemusí.
"z" už taky dávno není třeba, tar si to přebere sám
To jsem vůbec netušil. Díky za info/upozornění.
No, nevím jestli ten bezpomlčkový styl je dobré propagovat http://www.gnu.org/software/tar/manual/tar.html#SEC38
Já taky před volbami taru zásadně používám pomlčky. Jinak poznámka:
Pokud píšu např. bashovský skript, který má být určen pro "linuxovou veřejnost" (tedy ten skript není jen pro mě), tak zásádně dávám přednost 'long options', tedy např. místo -c
použiju --create
apod.
zatim sem prikazem mount pripojil disk local ndiswrapper-1.55.tar.gz naslo mi to soubor a dal nevim jak postupovat dal sem tar xvf ndiswrapper-1.55.tar.gz a zatim nic jestli sem treba nenapsal neco spatne
bash$ cd adresar bash$ tar xvf ndiswarpper-1.55.tar.gz bash$?
cd "/home/jarda/untitled folder/" tar -xvf ndiswrapper_1.55_en.tar.gz
ndiswrapper_1.55_en.tar.gz
v adresáři /home/jarda/untitled folder
, takže udělejte to co bylo řečeno, tedy změňte aktuální adresář příkazem cd "/home/jarda/untitled folder/"
(change directory) a rozbalte ten archiv, dále postupujte již uvedeným způsobem. Ale teda moc šancí vám nedávám, pro ruční instalaci nepodporovaného balíku by to chtělo nějaké základní znalosti správy systému.
Tiskni
Sdílej: