Byl vydán Debian 12.8, tj. osmá opravná verze Debianu 12 s kódovým názvem Bookworm. Řešeny jsou především bezpečnostní problémy, ale také několik vážných chyb. Instalační média Debianu 12 lze samozřejmě nadále k instalaci používat. Po instalaci stačí systém aktualizovat.
Standard Matter (Wikipedie, GitHub), původně Project Connected Home over IP (CHIP), pro propojení IoT a domácí automatizaci byl vydán ve verzi 1.4.
Fedora Linux je aktuálně k dispozici v 5 edicích: Workstation, Server, IoT, Cloud a CoreOS. Pro desktopové nasazení je určena edice Workstation, což je prostředí GNOME. Vývojářům a uživatelům KDE Plasma se dlouhodobě nelíbí, že jejich prostředí je schováno mezi spiny, tj. alternativními desktopy. Prosadili si, že s následující verzí Fedora Linuxu KDE Plasma povýší ze spinu na edici a bude tak na úrovni Workstation.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-6 Focal, tj. šesté stabilní vydání založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Byla vydána nová verze 8.0 (𝕏) frameworku pro vývoj webových aplikací Ruby on Rails (Wikipedie). Přehled novinek v příspěvku na blogu, v poznámkách k vydání a na GitHubu.
Byla vydána verze R14.1.3 desktopového prostředí Trinity Desktop Environment (TDE, fork KDE 3.5, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání, podrobnosti v seznamu změn.
Dnes v 17:00 má na YouTube online premiéru krátký film Project Gold od Blender Studia představující možnosti rozšíření Blenderu pro "malířský vzhled".
Byl představen oficiální Raspberry Pi USB 3 Hub. Cena je 12 dolarů.
Na YouTube byly zveřejněny sestříhané videozáznamy přednášek z letošního OpenAltu. Dostupné jsou také přímo z programu po kliknutí na přednášku.
Co přesně se děje, když se pomocí curlu připojujeme ke google.com? Proč to psát do terminálu, když si to můžeme pustit jako videoklip curl -v https://google.com na YouTube. 😂
umel by mi nekdo poradit mam nainstalovan linux unbutu jak na instalaci balicku z hardisku
Řešení dotazu:
dpkg --install jmeno_balicku.deb
Ale na tohle zapomeň, protože určitě skončíš na nesplněných závislostech, jedině, že bys použil parametr --force-depends
.
yum localinstall foo.rpmAle apt je mnohem lepší, takže je nutno to buď obejít sekvencí
dpkg -i foo.deb apt-get -f installkterá tam ty závislosti nakonec dostane, nebo si vytvořit lokální zdroj s tím balíčkem/balíčky a přidat si ho do sources.list.
Vidím, že jsme oba dva zapomněli na sudo
před příkazy.
po prikazu sudo chce po me heslo(password) napsat nic nejde
ahoj, zkus
sudo dpkg -i balicek.deb
a pak zadej heslo sveho uzivatele. Heslo se nezobrazuje (ani hvezdicky), proste ho jen zadej a zmackni enter.
Heslo pises, i kdyz to neni z bezpecnostnich duvodu videt.. prostuduj si trosku wiki.ubuntu.cz
pouzil sem sudo apt-get -f install jen mi to nemuze v seznamu balicku najit jak ten balicek pridat mozna by to fungovalo z cd mechaniky ale tu mam rozbitou jinak sem myslim na dobre ceste
zapomel sem upresnit chtel bych nainstalovat balicek s koncovkou tar.gz
Tak to si zabudol docela dolezitu informaciu
Toto musis najprv rozbalit a az potom s tym mozes nieco robit. Nakoniec to pravdepodobne vobec nieje balicek ale skor binarka alebo zdrojak.
Tak to, hochu, budeš muset kompilovat. Obecný postup by mohl být takovýhle:
tar -xzf archiv.tar.gz
./configure
make
sudo make install
Ale nepostupuj slepě podle mého "návodu", protože každý program to má trochu jinak! Hlavně si přečti tu dokumentaci. A taky si uvědom, že můj postup není "korektní", protože "obcházíme" správce balíčků!
chtel sem nainstalovat prez synaptic ale bez pripojeni k internetu a vadne cdrom mi to neslo s linuxem delam poprve
potreboval bych to upresnit chci nainstalovat ndiswrapper-1.55
v konzoli-myslis terminal?popripade jakym prikazem
tento soubor rozbal pomocí příkazu tar xvf ndiswrapper-1.55.tar.gz
Ten příkaz má být správně: tar -xzf ndiswrapper-1.55.tar.gz
pomlčka tam být nemá
Abysme byli přesní, tak tam ta pomlčka být nemusí.
"z" už taky dávno není třeba, tar si to přebere sám
To jsem vůbec netušil. Díky za info/upozornění.
No, nevím jestli ten bezpomlčkový styl je dobré propagovat http://www.gnu.org/software/tar/manual/tar.html#SEC38
Já taky před volbami taru zásadně používám pomlčky. Jinak poznámka:
Pokud píšu např. bashovský skript, který má být určen pro "linuxovou veřejnost" (tedy ten skript není jen pro mě), tak zásádně dávám přednost 'long options', tedy např. místo -c
použiju --create
apod.
zatim sem prikazem mount pripojil disk local ndiswrapper-1.55.tar.gz naslo mi to soubor a dal nevim jak postupovat dal sem tar xvf ndiswrapper-1.55.tar.gz a zatim nic jestli sem treba nenapsal neco spatne
bash$ cd adresar bash$ tar xvf ndiswarpper-1.55.tar.gz bash$?
cd "/home/jarda/untitled folder/" tar -xvf ndiswrapper_1.55_en.tar.gz
ndiswrapper_1.55_en.tar.gz
v adresáři /home/jarda/untitled folder
, takže udělejte to co bylo řečeno, tedy změňte aktuální adresář příkazem cd "/home/jarda/untitled folder/"
(change directory) a rozbalte ten archiv, dále postupujte již uvedeným způsobem. Ale teda moc šancí vám nedávám, pro ruční instalaci nepodporovaného balíku by to chtělo nějaké základní znalosti správy systému.
Tiskni Sdílej: