Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Mám nainstalovánu sambu, vše běží v pořádku včetně práv a podobně. Sdílená data jsou v samostatném diskovém oddílu, vlastnictví souborů i adresářů mám nastaveno takto "uzivatel:users", dále jsem nastavil setuid a setgid bit. K datům přistupuje informační systém (COBOL, data ISAM). V případě, že je přihlášen vlastník, tj. uživatel "uzivatel", je rychlost čtení i zápisu v informačním systému mnohem rychlejší - přibližně dvakrát až třikrát, než když je přihlášen jiný uživatel (práva jsou pak dána skupinou users). Velikost souborů, která se čte a zapisuje je přibližně v desítkách MB. Zkoušel jsem to samé pod souborovým systémem XFS a ReiserFS, prakticky je chování stejné, a to i na různých počítačích (vždy Win XP SP3). Ke zpomalení přístupu k souborům pravděpodobně dochází vlivem bezpečnostních mechanismů systému souborů Linuxu či samby.
Dá se nějak nastavit, aby byl přístup pro všechny uživatele rychlejší, tj. stejný jako pro vlastníka? Řešením by bylo mít pro sambu pouze jednoho uživatele nebo nastavit všem uživatelům samby stejné uid, což je téměř totéž, ale to mi nepřipadá moc vhodné vzhledem k bezpečnosti a prakticky nemožnosti mít pak soukromé adresáře. Setkal se někdo s podobným chováním samby a systému souborů?
Děkuji za jakýkoliv námět, který pomohl k řešení.
Na otázku zatím nikdo bohužel neodpověděl.
Tiskni
Sdílej: