Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Driver
. Variantně se pak zkuste zaměřit na ten framebuffer. Nejprve jestli vůbec je (můžete si zkusit najít a zkontrolovat konfigurační soubor pro sestavení jádra (často /boot/config
, alespoň bývalo). Pokud je to zkompilován jako modul, zkuste lsmod, je-li v seznamu nahraných modulů jádra. Pokud ne, tak jej zkuste před startem X zavést pomocí modprobe
. Pak ještě můžete zkontrolovat stopy po jeho nahrávání (což udělejte i případě, že je přímo v jádře) v logu zpráv (obvykle příkaz dmesg
Vám dá výstup, který chcete). Pokud je framebuffer zaveden a zaveden bez protestů, tak bych prolezl /dev, jestli jeho "device node" existuje a kde, tohle ve většině distribucí zajišťuje udev
.
Dakujem za reakciu - zahrizol som sa do studia manualov ale na pochopenie tvojho postupu este "trocha" budem musiet postudovat. Kazdopadne si ma naviedol na riesenie problemou s grafikov a a cez to som sa doguglil az k info ze sa da Yast spustit aj z konzoly v textovom rezime kde sa to dalo strasne elegantne vyriesit (tot vysvetlenie pre nestastnikov ako ja :)) ) . Neviem sice, az na to budem mat cas a chut, ako znova nasimulujem henten stav :))
Tiskni
Sdílej: