Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Knihovna libvpx byla vydána ve verzi 1.13.1. Řešena je kritická bezpečnostní chyba CVE-2023-5217 (heap buffer overflow in vp8 encoding). Chyba je již opravena také v Chrome / Chromium 117.0.5938.132 a Firefoxu 118.0.1.
Balíček kmod s nástroji pro práci s linuxovými moduly byl vydán ve verzi 31. Nově umí modprobe zavést modul nacházející se v libovolném adresáři (# modprobe ./drivers/gpu/drm/i915/i915.ko).
Adventura Trüberbrook je na portále GOG.com zdarma, akce trvá do 2. října.
Sound Open Firmware, projekt Linux Foundation, open source audio DSP firmware a SDK, byl vydán ve verzi 2.7.0. Z novinek lze vypíchnout podporu platformy AMD Van Gogh.
Richard Stallman v den oslav 40. výročí GNU oznámil, že má rakovinu (YouTube).
DIY trackball Ploopy má novou variantu Adept, na rozdíl od předchozích používá 44mm kouli, má symetrický tvar a šest tlačítek, snímač zůstává PMW-3360, novinkou je použití Raspberry Pi Pico, na kterém běží firmware QMK s podporou grafické konfigurační aplikace VIA. Předobjednávky jsou otevřeny za ceny 80-105 CAD.
Probíhá Meta Connect 2023. Společnost Meta představuje své novinky v oblasti AI a virtuální, smíšené a rozšířené reality. Představeny byly nové chytré brýle Ray-Ban | Meta a headset Meta Quest 3.
Driver
. Variantně se pak zkuste zaměřit na ten framebuffer. Nejprve jestli vůbec je (můžete si zkusit najít a zkontrolovat konfigurační soubor pro sestavení jádra (často /boot/config
, alespoň bývalo). Pokud je to zkompilován jako modul, zkuste lsmod, je-li v seznamu nahraných modulů jádra. Pokud ne, tak jej zkuste před startem X zavést pomocí modprobe
. Pak ještě můžete zkontrolovat stopy po jeho nahrávání (což udělejte i případě, že je přímo v jádře) v logu zpráv (obvykle příkaz dmesg
Vám dá výstup, který chcete). Pokud je framebuffer zaveden a zaveden bez protestů, tak bych prolezl /dev, jestli jeho "device node" existuje a kde, tohle ve většině distribucí zajišťuje udev
.
Dakujem za reakciu - zahrizol som sa do studia manualov ale na pochopenie tvojho postupu este "trocha" budem musiet postudovat. Kazdopadne si ma naviedol na riesenie problemou s grafikov a a cez to som sa doguglil az k info ze sa da Yast spustit aj z konzoly v textovom rezime kde sa to dalo strasne elegantne vyriesit (tot vysvetlenie pre nestastnikov ako ja :)) ) . Neviem sice, az na to budem mat cas a chut, ako znova nasimulujem henten stav :))
Tiskni
Sdílej: