OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Dobrý den,
právě byl ve firmě nainstalovaný nový software pro výrobu oken - KLAES.
Poskytující firma chce zajistit přístup do vnitřní sítě pomocí ISL Light klienta.
Na linuxových stanicích tento program použít lze.
Ale já tento program neznám a nechce se mi pouštět do vnitřní sítě něco s uzavřeným kódem o čem toho moc nevím.
Chtěl jsem se tedy nejdříve poradit zde.. pokud s tímto softwarem máte někdo zkušenosti, napište, prosím.
Děkuji za radu!
Podle toho co jsem si nastudoval tady: http://en.wikipedia.org/wiki/ISL_Online se jedna o verzi vzdalene plochy, kterou navazuje klient na konkrenich portech (7615, 80 or 443) zevnitr ven a otvira pristup dovnitr. Zabezpeceni se realizuje pomoco SSL. Pouziva se pro help-desky..
Jako alternativa se nabizi klasicke 3389 RDP, OpenVPN zalezi chtel vubec ve vnitrni siti delat..kazdopadne je potreba krome abezpeceni, to cele osekat na IP a porty.
NN
Hledal jsem také kde ses dalo, ale wikipedie mne nenapadla (a to se tam obvykle dívám!). Právě ty porty jsem nemohl najít..
To bude docela zajímavé. Děkuji!
Tiskni
Sdílej: