Internetový prohlížeč Ladybird ohlásil tranzici z programovacího jazyka C++ do Rustu. Přechod bude probíhat postupně a nové komponenty budou dočasně koexistovat se stávajícím C++ kódem. Pro urychlení práce bude použita umělá inteligence, při portování první komponenty prohlížeče, JavaScriptového enginu LibJS, bylo během dvou týdnů pomocí nástrojů Claude Code a Codex vygenerováno kolem 25 000 řádků kódu. Nejedná se o čistě autonomní vývoj pomocí agentů.
Byl vydán Mozilla Firefox 148.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Nově lze snadno povolit nebo zakázat jednotlivé AI funkce. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 148 bude brzy k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána nová verze 22.1.0, tj. první stabilní verze z nové řady 22.1.x, překladačové infrastruktury LLVM (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání: LLVM, Clang, LLD, Extra Clang Tools a Libc++.
X86CSS je experimentální webový emulátor instrukční sady x86 napsaný výhradně v CSS, tedy bez JavaScriptu nebo dalších dynamických prvků. Stránka 'spouští' assemblerovový program mikroprocesoru 8086 a názorně tak demonstruje, že i prosté CSS může fungovat jako Turingovsky kompletní jazyk. Zdrojový kód projektu je na GitHubu.
Po šesti letech byla vydána nová verze 1.3 webového rozhraní ke gitovým repozitářům CGit.
Byla vydána nová verze 6.1 linuxové distribuce Lakka (Wikipedie), jež umožňuje transformovat podporované počítače v herní konzole. Nejnovější Lakka přichází s RetroArchem 1.22.2.
Matematický software GNU Octave byl vydán ve verzi 11.1.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vedle menších změn rozhraní jsou jako obvykle zahrnuta také výkonnostní vylepšení a zlepšení kompatibility s Matlabem.
Weston, referenční implementace kompozitoru pro Wayland, byl vydán ve verzi 15.0.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu společnosti Collabora. Vypíchnout lze Lua shell umožňující psát správu oken v jazyce Lua.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 29 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Ústavní soud na svých webových stránkách i v databázi NALUS (NÁLezy a USnesení Ústavního soudu) představil novou verzi chatbota využívajícího umělou inteligenci. Jeho posláním je usnadnit veřejnosti orientaci v rozsáhlé judikatuře Ústavního soudu a pomoci jí s vyhledáváním informací i na webových stránkách soudu, a to i v jiných jazycích. Jde o první nasazení umělé inteligence v rámci webových stránek a databází judikatury českých soudů.
Zdravim,
nejak se mi podarilo rozhodit mountovani DVD na mem pocitaci, kde mam nainstalovany ARCH linux. Snazil jsem se najit reseni pomoci strycka Googla, ale marne :(
Takze o pokus pri primountovani DVD (at uz datoveho, ci filmoveho) mi skonci pokus touto chyb. hlaskou:
[root@localhost shrek]# mount -o ro /dev/sr0 /media/dvd/
umount: blokové zařízení /dev/dvd je neznámé
[root@localhost shrek]#
Prava by mely byt v poradku:
[root@localhost shrek]# ls -ls /dev/{c,dv}d
0 lrwxrwxrwx 1 root root 19 5. říj 19.02 /dev/dvd -> /dev/cd/dvd-6:0:0:0
/dev/cd:
celkem 0
0 lrwxrwxrwx 1 root root 6 5. říj 18.52 cdrom-6:0:0:0 -> ../sr0
0 lrwxrwxrwx 1 root root 6 5. říj 18.52 cdrw-6:0:0:0 -> ../sr0
0 lrwxrwxrwx 1 root root 6 5. říj 18.52 dvd-6:0:0:0 -> ../sr0
0 lrwxrwxrwx 1 root root 6 5. říj 18.52 dvdrw-6:0:0:0 -> ../sr0
[root@localhost shrek]#
[root@localhost shrek]# ls -la /dev/sr0
brw-rw----+ 1 root optical 11, 0 5. říj 18.52 /dev/sr0
[root@localhost shrek]#
shrek@localhost:~$ groups
network video audio optical scanner users
shrek@localhost:~$
Zajimave je, ze po vlozeni CDrom se medium namountuje bez jedineho problemu.
eject /dev/sr0
funguje ale dobre...
nejake napady?
Ajaj, tie hlasky v lokalizovanej verzii mi nerobia dobre ::)
Co tak skusit:
mount -t udf /dev/dvd /media/dvd, respektive skusit aj mount -t iso9660 /dev/dvd /media/dvd
Prvy prikaz by mal zabrat. Inak ma potom uz len napada, ze dvd podpora nie je v jadre zakompilovana, ale pokial nemas custom kernel, tak by ta toto trapit nemalo (je to v default jadre urcite)
Bohuzel nepomohlo :(
[root@localhost shrek]# mount -t udf /dev/dvd /media/dvd
mount: v /dev/sr0 nenalezeno žádné médium
[root@localhost shrek]# mount -t iso9660 /dev/dvd /media/dvd
mount: v /dev/sr0 nenalezeno žádné médium
[root@localhost shrek]#
Opet neblikla na mechanice dioda, aby se aspon snazila neco s mediem delat...
Jinac mplayer o pokus cteni DVD filmu mi zobrazi toto:
[root@localhost shrek]# mplayer dvd://
MPlayer SVN-r29411-4.4.0 (C) 2000-2009 MPlayer Team
137 audio & 299 video codecs
mplayer: could not connect to socket
mplayer: No such file or directory
Failed to open LIRC support. You will not be able to use your remote control.
Playing dvd://.
libdvdread: Using libdvdcss version 1.2.10 for DVD access
libdvdread: Could not open /dev/dvd with libdvdcss.
libdvdread: Can't open /dev/dvd for reading
Couldn't open DVD device: /dev/dvd (No medium found)
No stream found to handle url dvd://
Exiting... (End of file)
[root@localhost shrek]#
Takze to vypada, ze nemuze najit medium v mechanice :(
Ackoliv CDcka funguji :(
Google hodil pár linků
http://www.uluga.ubuntuforums.org/showpost.php?p=1612512&postcount=14 - ale neříká řešení. Mohl by to být i tvůj případ?
hmm, len tak cisto teroteticky, nemozes mat hardware-ovy problem s dvd mechanikou? Najlepsie skus nejake livecd.
To mne uz take napadlo... jen ne to reseni s live distribuci na dvd :)
ted jsem v praci, tak dam vedet, jak jsem dopadl,.. divim, se ze mne tohle reseni nenapadlo...
diky ;)
Tiskni
Sdílej: