Canonical vydal Ubuntu 25.04 Plucky Puffin. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Jedná se o průběžné vydání s podporou 9 měsíců, tj. do ledna 2026.
Desktopové prostředí LXQt (Lightweight Qt Desktop Environment, Wikipedie) vzniklé sloučením projektů Razor-qt a LXDE bylo vydáno ve verzi 2.2.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Vývojáři KDE oznámili vydání balíku aplikací KDE Gear 25.04. Přehled novinek i s náhledy a videi v oficiálním oznámení.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 152 (pdf) a Hello World 26 (pdf).
Zajímá vás Open Build Service (OBS) a vývoj linuxového jádra pro IBM Mainframe? V rámci Informatických večerů na FIT ČVUT v Praze proběhne v pondělí 28. dubna přednáška Linux on Z Development s podtitulem „From packaging in the openSUSE Build Service until Linux Kernel Development at IBM“. Přednáška proběhne v anglickém jazyce. Vstup je zdarma a bez předchozí registrace.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Dino. Mezi novinky patří vylepšený přenos souborů (XEP-0447: Stateless file sharing), přepracované dialogy a další. Vyzkoušet lze i na (linuxových) telefonech.
Vyšla nová verze XMPP (Jabber) klienta Gajim, která přidává podporu nového způsobu synchronizace informací o přečtení zpráv (XEP-0490: Message Displayed Synchronization jako nástupce XEP-0333: Displayed Markers), dále centrální stránku pro přehled všech aktivit (Activity feed) nebo vylepšení přepínání mezi více účty. Přehled dalších změn je k dispozici na oficiálních stránkách.
Mobilní operátoři společně chrání zákazníky proti podvodným hovorům v pevné i mobilní síti. Vodafone, T-Mobile a O2 vybudovali proti takzvanému spoofingu vzájemně propojené zabezpečení. Podvodníkům zabraňuje schovávat se za čísla jiných lidí nebo institucí, jako jsou banky a policie.
Na minihoneypotech Turrisu se objevil poměrně rozsáhlý útok na FTP servery. Je zvláštní tím, že probíhá z mnoha IP adres zároveň, je relativně pomalý a k pokusům o přihlášení používá objemný slovník. Útok probíhá z rozsahu IP adres 45.78.4.1-45.78.7.254. Rozsah je registrován na společnost IT7 Networks Inc., která poskytuje hostingové služby. Mezi zasláním každé kombinace jména hesla může oběhnout od několika, do nižších desítek sekund
… více »Po 5 měsících vývoje od vydání verze 6.7 byla vydána nová verze 6.8 svobodného open source redakčního systému WordPress. Kódové jméno Cecil bylo vybráno na počest amerického jazzového klavíristy a inovátora Cecila Taylora (YouTube).
iwconfigZ jeho výpisu poznáš, zda se v tvém systému nachází nějaké zařízení, které podporuje wifi. U ostatních to vypíše :
no wireless extensions.Jedno by mělo wifi podporovat a tímto příkazem zjistíš jaké. Většinou se hlásí jako "wlan0" nebo "eth1". Pak už stačí jen zadat příkaz pro připojení wifiny (připojí se k síti MojeWifi na kanále 1 a je šifrovaný WEP 64, takže nakonec parametr pro klíč):
iwconfig wlan0 essid MojeWifi channel 1 key 1234567890Zda se připojí zjistíš příkazem (u položky AP se zobrazí MAC adresa APéčka, na který se připojuješ):
iwconfig wlan0Nastavení síťovky z DHCP uděláš příkazem:
dhcpcd wlan0Pokud nemáš DHCP server nastaven (třeba na AP), tak IP adresu nastav klasicky statickou. Pokud příkaz "iwconfig" žádný wifi zařízení nenajde, tak by bylo dobré, aby jsi sem poslal výpisy těchto příkazů :
# informace o hardware : lspci # seznam načetlých modulů : lsmod # debug výpis akcí : dmesg # informace o verzi jádra a dalších věcech : uname -aZdar Max
Plus v nouzi, pokud po "iwconfig wlan0 essid MojeSit" nemáš u "Access Point" nějaká divná písmenka, je možné se konektit přímo na dané AP přes jeho MAC adresu ... "iwconfig wlan0 AP JE:HO:FY:ZI:CK:AD". A taky pokud máš zaplé šifrování/wep/wpa, tak tam musíš nastavit něco jako "iwconfig wlan0 enc "mojetajneheslo", nebo nastavit wpa_supplicant.
IEEE 802.11 ESSID:"harvey"
Mode:managed Frequency:2.412 Ghz Access Point: Not-Associated Tx-Power=20 dBm Retry min limit:7 RTS thr:off Fragment thr=2352 B Encryption key:off Link Quality:0 Signal level:0 Noise level:o Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0 Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0
lspci
02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)
lsmod - je tam toho vela a neviem co sem napisat
dmesg je toho tiez vela a ani vsetko nevidim
uname -a Linux debian 2.6.26-2-686 #1 SMP Wed Aug 19 06:06:52 UTC 2009 i686 GNU/Linux
Viac info asi neviem poskytnut
router mam nastaveny tak, ze je otvoreny bez zabezpecenia na 6 kanali a dhcp ma automaticky pridelovat urcite ip
lspci > lspci.log dmesg > dmesg.log lsmod > lsmod.logA dané soubory pak přiložíš jako přílohu ke komentáři.
iwconfig wlan0 mode managed ifconfig wlan0 up iwlist wlan0 scanningKdyž tam to své AP na 6 kanále uvidíš, tak se zkus kdyžtak připojit s nižší rychlostí (1M 2M 11M), jestli to projde :
iwconfig wlan0 mode managed essid harvey channel 6 rate 1MZdar Max
zdar, nejako mi to furt nejde, ked som dal scanovat tak mi vypisalo no scan results
svoj router mam asi 1 meter od notebooku, ale este ma napadla jedna vec. na notebooku mam kontrolku, ktora signalizuje zapnutie wifi a ta svieti iba chvilu pri bootovani, ked je nabootovany tak uz nie, nemoze byt problem niekde tam? ak ano ako ju viem zapnut?
Tiskni
Sdílej: