OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
sudo-rs, tj. sudo a su přepsáné do programovacího jazyka Rust, nahradí v Ubuntu 25.10 klasické sudo. V plánu je také přechod od klasických coreutils k uutils coreutils napsaných v Rustu.
Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
iwconfigZ jeho výpisu poznáš, zda se v tvém systému nachází nějaké zařízení, které podporuje wifi. U ostatních to vypíše :
no wireless extensions.Jedno by mělo wifi podporovat a tímto příkazem zjistíš jaké. Většinou se hlásí jako "wlan0" nebo "eth1". Pak už stačí jen zadat příkaz pro připojení wifiny (připojí se k síti MojeWifi na kanále 1 a je šifrovaný WEP 64, takže nakonec parametr pro klíč):
iwconfig wlan0 essid MojeWifi channel 1 key 1234567890Zda se připojí zjistíš příkazem (u položky AP se zobrazí MAC adresa APéčka, na který se připojuješ):
iwconfig wlan0Nastavení síťovky z DHCP uděláš příkazem:
dhcpcd wlan0Pokud nemáš DHCP server nastaven (třeba na AP), tak IP adresu nastav klasicky statickou. Pokud příkaz "iwconfig" žádný wifi zařízení nenajde, tak by bylo dobré, aby jsi sem poslal výpisy těchto příkazů :
# informace o hardware : lspci # seznam načetlých modulů : lsmod # debug výpis akcí : dmesg # informace o verzi jádra a dalších věcech : uname -aZdar Max
Plus v nouzi, pokud po "iwconfig wlan0 essid MojeSit" nemáš u "Access Point" nějaká divná písmenka, je možné se konektit přímo na dané AP přes jeho MAC adresu ... "iwconfig wlan0 AP JE:HO:FY:ZI:CK:AD". A taky pokud máš zaplé šifrování/wep/wpa, tak tam musíš nastavit něco jako "iwconfig wlan0 enc "mojetajneheslo", nebo nastavit wpa_supplicant.
IEEE 802.11 ESSID:"harvey"
Mode:managed Frequency:2.412 Ghz Access Point: Not-Associated Tx-Power=20 dBm Retry min limit:7 RTS thr:off Fragment thr=2352 B Encryption key:off Link Quality:0 Signal level:0 Noise level:o Rx invalid nwid:0 Rx invalid crypt:0 Rx invalid frag:0 Tx excessive retries:0 Invalid misc:0 Missed beacon:0
lspci
02:00.0 Ethernet controller: Atheros Communications Inc. AR242x 802.11abg Wireless PCI Express Adapter (rev 01)
lsmod - je tam toho vela a neviem co sem napisat
dmesg je toho tiez vela a ani vsetko nevidim
uname -a Linux debian 2.6.26-2-686 #1 SMP Wed Aug 19 06:06:52 UTC 2009 i686 GNU/Linux
Viac info asi neviem poskytnut
router mam nastaveny tak, ze je otvoreny bez zabezpecenia na 6 kanali a dhcp ma automaticky pridelovat urcite ip
lspci > lspci.log dmesg > dmesg.log lsmod > lsmod.logA dané soubory pak přiložíš jako přílohu ke komentáři.
iwconfig wlan0 mode managed ifconfig wlan0 up iwlist wlan0 scanningKdyž tam to své AP na 6 kanále uvidíš, tak se zkus kdyžtak připojit s nižší rychlostí (1M 2M 11M), jestli to projde :
iwconfig wlan0 mode managed essid harvey channel 6 rate 1MZdar Max
zdar, nejako mi to furt nejde, ked som dal scanovat tak mi vypisalo no scan results
svoj router mam asi 1 meter od notebooku, ale este ma napadla jedna vec. na notebooku mam kontrolku, ktora signalizuje zapnutie wifi a ta svieti iba chvilu pri bootovani, ked je nabootovany tak uz nie, nemoze byt problem niekde tam? ak ano ako ju viem zapnut?
Tiskni
Sdílej: