O víkendu (15:00 až 23:00) probíhá EmacsConf 2023, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji lze na stránkách konference. Záznamy jsou k dispozici přímo z programu.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
grub-install --root-directory=/mnt/boot/ /dev/sda3
. a dal zpátky konfiguraci do grub.cfg (je v příloze) podařilo se mi nabootovat windows 7, ale linux bohužel ne. najdu kernel initrd. ale to už při startu nenajde VG "honza-debian" kde je oddíl root a home a samozřejmě skončí.
můj dotaz zní jak ověřit že VG je nepoškozená případně co dělám špatně.z live cd ubuntu jsem se snažil na to lvm připojit ale taky se mi nepovedlo. Myslím že bych v systému m2l vytvořit VG s jakým chci názvem a do ní připojit disk? jenže tím si nejsem jist proto jsem to nezkoušel.
rozložení disku:
sda1 dell recovery
sda2 windows
sda3 boot
sda4 extented(zde by mělo být lvm)
rád bych se zeptal na správný postup zprovoznění, nerad bych tahal ze serveru zálohy.
omlouvám se strohost, ale jsem ve windows a nemám přístup k detailum pokusim se je doplnit poyději. díky za info
modprobe dm_mod vgchange -aypak by měl být vidět lvm,
pvck
a vgck
mohou kontrolovat, viz man.
Co vypise:
file -s /dev/sda4
file -s /dev/sda5
?
Ten sda4 a sda5 je podozrivy. Extended oddiel by mal obsahovat v sebe dalsie logicke oddiely a velky sda4 obsahuje len pomerne maly (cca 2GB) sda5 na konci a nic viac.
Instalator Windows 7 mi tiez zblbol particie - jednu vymazal!! Nastastie som vedel, kde bola, a stacilo ju znovuu vytvorit (a fungovali oba systemy). Mozno to volne miesto pred sda5 je vymazany oddiel s LVM2.
Tiskni
Sdílej: