Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) upozorňuje na hrozbu spojenou s používáním mobilní aplikace WeChat a její čínské verze Weixin (dále jen WeChat). Ta sbírá velký objem uživatelských dat, a právě to by – v kombinaci se způsobem jejich sběru – mohlo sloužit k přesnému zacílení kybernetických útoků.
No v podstate sem přidal pár řádků :
"
label HirensBoot
menu label Start BootCD
kernel /HBCD/memdisk
append initrd=/HBCD/boot.gz
label xp
menu label Start Mini Windows Xp
kernel /HBCD/XPLOADER.BIN
"
No ale pokud se kouknu na "http://syslinux.zytor.com/wiki/index.php/SYSLINUX" tak podporuje boot i jyných OS. zajímalo by mě proč zrovna xp nechtějí bootovat.
Mam takovy flashdisk resp jeho image. Odpoledne mrknu a dam vedet.
Tak jsem se dival a je to INFR@ CD nainstalene na flashdisku, nasledne jsem nainstalil Grub. Stahnete odtud: http://86.61.236.66/pub/grub.zip
Rozbalte do korene flashky. Adresar boot uz tam pravdepodobne mate - neva - vmlinuz a initrd Slaxe z nej presunte do adresare slax - smazte adresar boot a rozbalte misto nej archiv zip. Nasledne postupujte podle navodu Slax na USB viz zde:
http://www.abclinuxu.cz/clanky/navody/slax-na-usb
Konkretne tato cast: POZOR predpoklada se ze flashdisk je jadrem oznacen jako sda !
Pokud ne tak to v prvnim prikazu zmente
echo "(hd0) /dev/sda" >device-map
#instalace grubu na usb
grub --device-map=device-map
root (hd0,0)
setup (hd0)
To je vse.
Nyni jiz Vam nabehne Grub s vyberem Slax a INFRA@
Polozka INFR@ zavede obecny win system na flashce.
Pozor !!! Nezapomente zalohovat flashku pred vyse uvedenymi kroky do image nekam na disk - muze se hodit.
Tiskni
Sdílej: