Tento týden byla vydána nová verze 1.52 webového prohlížeče Brave (Wikipedie, GitHub). Postavena je na Chromiu 114. Z novinek lze vypíchnout možnost povolit vertikální karty (vertical tabs). Také bylo představeno Brave Search API k vyhledávači Brave Search.
Matthias Clasen z Red Hatu oznámil v diskusním listu vývojářů Fedora Linuxu, že tým Red Hat Display Systems se zaměří na Wayland a podporu HDR na Linuxu a přestane spravovat RPM balíčky pro LibreOffice. V další major verzi RHELu už LibreOffice nebude. Pokud se nenajde správce balíčků pro Fedora Linux, zůstane pouze LibreOffice ve Flatpaku.
Na Steamu lze získat zdarma počítačovou hru Tell Me Why (ProtonDB). Na Epic Games Storu počítačovou hru Midnight Ghost Hunt (ProtonDB).
Společnost Meta představila (YouTube) brýle pro virtuální realitu Meta Quest 3. V prodeji budou na podzim a stát budou od 499,99 dolarů.
Byla vydána nová verze 2.41.0 distribuovaného systému správy verzí Git. Přispělo 95 vývojářů, z toho 29 nových. Přehled novinek v příspěvku na blogu GitHubu a v poznámkách k vydání.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 18 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Byla vydána verze 1.70.0 programovacího jazyka Rust (Wikipedie). Podrobnosti v poznámkách k vydání. Vyzkoušet Rust lze například na stránce Rust by Example. Jako reakce na rostoucí obavy z vlivu korporací na vývoj Rustu a předložený návrh restriktivních zásad používání ochranných známek Rustu, byl nedávno představen komunitní fork Rustu se 100 % méně byrokracie: Crab (CrabLang).
Oliver Smith z Canonicalu shrnuje základní vlastnosti „neměnné“ distribuce Ubuntu Core také ve srovnání s protějšky Chrome OS, Fedora Silverblue a MicroOS. Canonical připravuje desktopovou variantu Ubuntu Core vedle dosavadní serverové/embedded.
Z aktualizovaného seznamu chyb (pdf) procesoru AMD EPYC 7002: #1474 - procesor se po 1044 dnech od posledního resetu zasekne [reddit].
Fossil (Wikipedie) byl vydán ve verzi 2.22. Jedná se o distribuovaný systém správy verzí propojený se správou chyb, wiki stránek a blogů s integrovaným webovým rozhraním. Vše běží z jednoho jediného spustitelného souboru a uloženo je v SQLite databázi.
Ahoj, rozchodil jsem si LDAP podle navodu. Nastavil jsem si i prihlasovani do Linuxu tak, aby pouzival LDAP a ne /etc/shadow
a /etc/passwd
. To vse mi slo v Ubuntu 9.04 JJ. Ted jsem upgradoval na betu 9.10 KK a pri prihlaseni me to pise: Autentizační informace nelze získat
. Ale proc? Kdyz dam getent passwd
a getent group,
tak vidim uzivatele a skupiny z LDAPu .. diky moc za help.
PAM
u – to spíš.
getent passwd
a getent group
vubec uzivatele a skupiny z LDAP nevidi.
V Ubuntu 8.10 a 9.04 stacilo na klientovi udelat:
sudo apt-get --yes install ldap-auth-client sudo auth-client-config -t nss -p lac_ldap sudo pam-auth-update ldapAle tady to proste nejde, nevite jestli se to v Karmic nastavuje jinak?
getent passwd
a getent group
uživatele a skupiny z LDAPu vypípše, teď píšete, že je nevypíše – tak jak to je?
getent
uzivatele ani skupiny ...
nscd
(/etc/ldap.conf
, ale ten konfigurák může mít i jiný název)? Po změně konfigurace je také dobré nscd
restartovat, jinak si pamatuje nakešované hodnoty dřívějších dotazů.
/etc/ldap.conf
jsem nic manualne needitoval. Pouze je v nem to nastaveni, na ktere se me dotazoval pri instalaci (viz. navod). cn=,dn=nazev serveru atd.. To jsem vyplnil dobre. Nejsem si ted ale jisty, zda jsem zadal spravne LDAP admin heslo. Kdyby bylo spatne, kde se to dozvim? Urcite v nejakem logu, ale ve kterem..
/etc/ldap.conf
, jak jste psal. Nakopiroval jsem si funkcni s vedlejsiho PC a az bude cas, oba je porovnam a napisu, kde byla chyba.
ALE ted jsem zase tam, kde na zacatku. getent
uz ukaze LDAP uzivatele i skupiny, ale kdyz se chci pod nejakym LDAP uzivatelem prihlasit, tak to pise:
su pavel Heslo: Musíte okamžitě změnit své heslo (heslo vypršelo) Enter login(LDAP) password: su: Autentizační informace nelze získat- pavel je LDAP user na serveru Uz jen ten pozadavek na zmenu hesla je podivny, protoze je mam jastavena na neomezenou dobu a na jinych PC se tohle neobjevuje...
PAM
u, asi tam budete mít nějaké moduly navíc (asi právě nějaký na dobu platnosti hesla).
su: Autentizační informace nelze získat
... to je nejaky cely divny...
/etc/nsswitch.conf
ldap
u shadow
a ponechal jen files
, tak se muzu prihlasit jak lokalnim, tak LDAP heslem daneho uzivatele - jakto?
- kdyz zakomentuju v /etc/nsswitch.conf
ldap
u passwd
, tak mi spravne getent passwd
neukaze LDAP usery, kdyz odkomentuji, usery vidim, ale nevidi je GDM a nemuzu se s nima prihlasit
je to nejaky divoky Patrně máte v PAM modulech stále nastaven LDAP. NSS řeší pouze databázi (nejen) účtů, kdežto autentizaci nikoliv. Ta jede přes PAM.
/etc/pam.d/system.auth
, system-login-local
apod. -- každá distribuce to může mít pojmenované jinak.
pam_acct_mgmt
, ale možná bude lepší dát sem konfigurační soubor PAMu, který se u vás požívá pro přihlášení do systému, případně si můžete sám vyhledat, co jednotlivé moduly tam uvedené dělají. Podle názvu a obsahu byste jej měl poznat.
smbldap-passwd
speciálně mění obě hesla v LDAPu. Pokud chcete měnit hesla v LDAPu pro Sambu zároveň se změnou LDAP hesla, musíte použít příslušné rozšíření LDAPu, tj. v Sambě mít nakonfigurováno
ldap passwd sync = onlya mít nainstalován příslušný overlay pro LDAP.
ldap passwd sync
na only
, změ ní také jen heslo v LDAPu a o změnu hesel pro Sambu se už musí postarat LDAP). PAM mění jen heslo v LDAPu, o heslech pro Sambu nic neví. Proto existuje ten overlay do OpenLDAPu, který odchytí operaci „změna hesla“, a vedle hesla v LDAPu změní i hesla pro Sambu.
/etc/ldap/slapd.conf
přidat
moduleload smbk5pwd.so overlay smbk5pwdPokud ve vaší distribuci není, budete si jej asi muset zkompilovat sám. Napište jakou máte distribuci a verzi, snad někdo bude vědět, jak to je.
Tiskni
Sdílej: