Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
Ahoj, rozchodil jsem si LDAP podle navodu. Nastavil jsem si i prihlasovani do Linuxu tak, aby pouzival LDAP a ne /etc/shadow
a /etc/passwd
. To vse mi slo v Ubuntu 9.04 JJ. Ted jsem upgradoval na betu 9.10 KK a pri prihlaseni me to pise: Autentizační informace nelze získat
. Ale proc? Kdyz dam getent passwd
a getent group,
tak vidim uzivatele a skupiny z LDAPu .. diky moc za help.
PAM
u – to spíš.
getent passwd
a getent group
vubec uzivatele a skupiny z LDAP nevidi.
V Ubuntu 8.10 a 9.04 stacilo na klientovi udelat:
sudo apt-get --yes install ldap-auth-client sudo auth-client-config -t nss -p lac_ldap sudo pam-auth-update ldapAle tady to proste nejde, nevite jestli se to v Karmic nastavuje jinak?
getent passwd
a getent group
uživatele a skupiny z LDAPu vypípše, teď píšete, že je nevypíše – tak jak to je?
getent
uzivatele ani skupiny ...
nscd
(/etc/ldap.conf
, ale ten konfigurák může mít i jiný název)? Po změně konfigurace je také dobré nscd
restartovat, jinak si pamatuje nakešované hodnoty dřívějších dotazů.
/etc/ldap.conf
jsem nic manualne needitoval. Pouze je v nem to nastaveni, na ktere se me dotazoval pri instalaci (viz. navod). cn=,dn=nazev serveru atd.. To jsem vyplnil dobre. Nejsem si ted ale jisty, zda jsem zadal spravne LDAP admin heslo. Kdyby bylo spatne, kde se to dozvim? Urcite v nejakem logu, ale ve kterem..
/etc/ldap.conf
, jak jste psal. Nakopiroval jsem si funkcni s vedlejsiho PC a az bude cas, oba je porovnam a napisu, kde byla chyba.
ALE ted jsem zase tam, kde na zacatku. getent
uz ukaze LDAP uzivatele i skupiny, ale kdyz se chci pod nejakym LDAP uzivatelem prihlasit, tak to pise:
su pavel Heslo: Musíte okamžitě změnit své heslo (heslo vypršelo) Enter login(LDAP) password: su: Autentizační informace nelze získat- pavel je LDAP user na serveru Uz jen ten pozadavek na zmenu hesla je podivny, protoze je mam jastavena na neomezenou dobu a na jinych PC se tohle neobjevuje...
PAM
u, asi tam budete mít nějaké moduly navíc (asi právě nějaký na dobu platnosti hesla).
su: Autentizační informace nelze získat
... to je nejaky cely divny...
/etc/nsswitch.conf
ldap
u shadow
a ponechal jen files
, tak se muzu prihlasit jak lokalnim, tak LDAP heslem daneho uzivatele - jakto?
- kdyz zakomentuju v /etc/nsswitch.conf
ldap
u passwd
, tak mi spravne getent passwd
neukaze LDAP usery, kdyz odkomentuji, usery vidim, ale nevidi je GDM a nemuzu se s nima prihlasit
je to nejaky divoky Patrně máte v PAM modulech stále nastaven LDAP. NSS řeší pouze databázi (nejen) účtů, kdežto autentizaci nikoliv. Ta jede přes PAM.
/etc/pam.d/system.auth
, system-login-local
apod. -- každá distribuce to může mít pojmenované jinak.
pam_acct_mgmt
, ale možná bude lepší dát sem konfigurační soubor PAMu, který se u vás požívá pro přihlášení do systému, případně si můžete sám vyhledat, co jednotlivé moduly tam uvedené dělají. Podle názvu a obsahu byste jej měl poznat.
smbldap-passwd
speciálně mění obě hesla v LDAPu. Pokud chcete měnit hesla v LDAPu pro Sambu zároveň se změnou LDAP hesla, musíte použít příslušné rozšíření LDAPu, tj. v Sambě mít nakonfigurováno
ldap passwd sync = onlya mít nainstalován příslušný overlay pro LDAP.
ldap passwd sync
na only
, změ ní také jen heslo v LDAPu a o změnu hesel pro Sambu se už musí postarat LDAP). PAM mění jen heslo v LDAPu, o heslech pro Sambu nic neví. Proto existuje ten overlay do OpenLDAPu, který odchytí operaci „změna hesla“, a vedle hesla v LDAPu změní i hesla pro Sambu.
/etc/ldap/slapd.conf
přidat
moduleload smbk5pwd.so overlay smbk5pwdPokud ve vaší distribuci není, budete si jej asi muset zkompilovat sám. Napište jakou máte distribuci a verzi, snad někdo bude vědět, jak to je.
Tiskni
Sdílej: