Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Pondělí, 16. listopadu 2009, 10:37 - David
http://cdr.cz/a/28254Dva týdny stará informace na domovském webu známého přehrávače MPlayer hovoří jasným tónem. MPlayer nyní (byť řekněme v "beta stádiu") podporuje většinu kodeků používaných u Blu-ray a HD-DVD filmů a samotný Blu-ray disk formou neoficiálního patche (který zprovozní tuto syntaxi: mplayer bluray://playlist:chapter//mountpath). Spolu s dalšími dostupnými nástroji je nyní možné i v Linuxu (a dalších takových OS, třeba FreeBSD atd.) přehrávat i vytvářet záložní kopie filmů uložených na modrolaserových médiích.
Jenže to má háček, celý postup, který je mimochodem třeba pro Ubuntu již dobře zdokumentován, že jej zvládne replikovat i začátečník, spoléhá, stejně jako u DVD filmů, na metodu obcházení DRM/AACS ochran těchto HD filmů. A jako takový je tedy v České republice nelegální nejen tento postup přehrávání vašich originálních, typicky za 899 Kč zakoupených filmů, ale také libovolný článek/odkaz na toto téma. Tak jako tedy píšeme bleskovky o různých zálohovacích programech bez jakýchkoli odkazů, je tato zpráva pouze konstatováním, že "to funguje". Cokoli dalšího je pouze na vás a schopnostech komunikace se strýčkem Google, my máme zákonem zakázáno o tom informovat konkrétněji.
Tiskni
Sdílej: