Byla vydána beta verze openSUSE Leap 16. Ve výchozím nastavení s novým instalátorem Agama.
Devadesátková hra Brány Skeldalu prošla portací a je dostupná na platformě Steam. Vyšel i parádní blog autora o portaci na moderní systémy a platformy včetně Linuxu.
Lidi dělají divné věci. Například spouští Linux v Excelu. Využít je emulátor RISC-V mini-rv32ima sestavený jako knihovna DLL, která je volaná z makra VBA (Visual Basic for Applications).
Revolut nabídne neomezený mobilní tarif za 12,50 eur (312 Kč). Aktuálně startuje ve Velké Británii a Německu.
Společnost Amazon miliardáře Jeffa Bezose vypustila na oběžnou dráhu první várku družic svého projektu Kuiper, který má z vesmíru poskytovat vysokorychlostní internetové připojení po celém světě a snažit se konkurovat nyní dominantnímu Starlinku nejbohatšího muže planety Elona Muska.
Poslední aktualizací začal model GPT-4o uživatelům příliš podlézat. OpenAI jej tak vrátila k předchozí verzi.
Google Chrome 136 byl prohlášen za stabilní. Nejnovější stabilní verze 136.0.7103.59 přináší řadu novinek z hlediska uživatelů i vývojářů. Podrobný přehled v poznámkách k vydání. Opraveno bylo 8 bezpečnostních chyb. Vylepšeny byly také nástroje pro vývojáře.
Homebrew (Wikipedie), správce balíčků pro macOS a od verze 2.0.0 také pro Linux, byl vydán ve verzi 4.5.0. Na stránce Homebrew Formulae lze procházet seznamem balíčků. K dispozici jsou také různé statistiky.
Byl vydán Mozilla Firefox 138.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 138 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Šestnáctý ročník ne-konference jOpenSpace se koná 3. – 5. října 2025 v Hotelu Antoň v Telči. Pro účast je potřeba vyplnit registrační formulář. Ne-konference neznamená, že se organizátorům nechce připravovat program, ale naopak dává prostor všem pozvaným, aby si program sami složili z toho nejzajímavějšího, čím se v poslední době zabývají nebo co je oslovilo. Obsah, který vytvářejí všichni účastníci, se skládá z desetiminutových
… více »karel
se pridal do nasledujicich skupin, lokalne v /etc/passwd
:
karel : adm dialout cdrom plugdev lpadmin admin sambashare
overovani si nastavim ale vuci LDAP serveru, tzn. ze se pripojim i uzivatelem petr
, ktery je v LDAP databazi.
V LDAPu nemam vubec skupiny adm dialout cdrom plugdev lpadmin admin sambashare
atd.. a ani do nich petr
a pridavat nebudu.
Bude petr
ovi vsechno fungovat, kdyz nebude clenem techto skupin, do kterych system pridava lokalni usery automaticky?
cdrom
napr znamena, ze dotycny user bude moct zapisovat na opticke medium, pripadne skupina plugdev
podla vsetkeho povoluje pristup v vyberatelnym zariadeniam(? mediam?). Tieto skupiny su vecou distribucie a mozu sa lisit. Napr. skupina video
umozniuje pouzit graficku akceleraciu v pripade, ze je user jej clenom v systeme fedora. Treba si zistit, co presne znamenaju tie skupiny a podla to uvidite, ci to usera obmedzuje alebo nie.
cdrom
, jejíž uživatelé mohou na CD zapisovat na každém počítači, který používá tyto přihlašovací údaje, měla by ta skupina být globální (ale pozor na to, že může být potřeba při bootu dřív, než se počítač vůbec může k nějakému LDAPu připojit). Druhá varianta je, že skupina cdrom
se týká lokálního počítače a chcete pomocí ní přidělovat práva pro každý počítač zvlášť. Pak je rozumné mít ji lokálně. Nejlepší by bylo, kdyby bylo možné do lokální skupiny jako člena vložit všechny členy vzdálené skupiny, ale to asi s normálním NSS nepůjde.
Tiskni
Sdílej: