Byl vydán Mozilla Firefox 140.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání a poznámkách k vydání pro vývojáře. Dle plánu byla odstraněna ikona a integrace služby Pocket. Řešeny jsou rovněž bezpečnostní chyby. Nový Firefox 140 je již k dispozici také na Flathubu a Snapcraftu.
Byla vydána (Mastodon, 𝕏) vývojová verze 3.1.2 příští stabilní verze 3.2 svobodné aplikace pro úpravu a vytváření rastrové grafiky GIMP (GNU Image Manipulation Program). Přehled novinek v oznámení o vydání.
Na stránkách konference Den IPv6 2025, jež proběhla 6. června v Praze, byly zveřejněny prezentace (PDF) a videozáznamy přednášek.
Byla vydána verze 2.2.0 programovacího jazyka Kotlin (Wikipedie, GitHub). Ke zhlédnutí jsou videozáznamy přednášek z konference KotlinConf 2025.
V linuxových systémech byly odhaleny dvě závažné zranitelnosti – CVE-2025-6018 v rámci PAM (Pluggable Authentication Modules) a CVE-2025-6019 v knihovně libblockdev, kterou lze zneužít prostřednictvím služby udisks. Ta je součástí většiny běžně používaných distribucí, jako jsou Ubuntu, Debian nebo Fedora. Kombinací obou zranitelností může útočník s minimálním úsilím získat root přístup. Vzhledem k jednoduchosti zneužití
… více »OpenSSL Corporation zve na den otevřených dveří ve středu 20. srpna v Brně a konferenci OpenSSL od 7. do 9. října v Praze.
Něco z IT bulváru: Mark Russinovich pozval Billa Gatese, Linuse Torvaldse a Davida Cutlera na večeři a zveřejnil společné selfie. Linus se s Billem ani s Davidem do té doby nikdy osobně nesetkal. Linus a David měli na sobě červená polotrika. Mark a Bill byli v tmavém [LinkedIn].
Evropská unie nově prověřuje obchod, při němž americký miliardář Elon Musk prodal svou sociální síť X dříve známou jako Twitter vlastnímu start-upu xAI za 33 miliard dolarů (712 miliard Kč). Unijní regulační úřady zvažují, zda firmě X neudělit pokutu podle nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA).
Vývojáři postmarketOS vydali verzi 25.06 tohoto před osmi lety představeného operačního systému pro chytré telefony vycházejícího z optimalizovaného a nakonfigurovaného Alpine Linuxu s vlastními balíčky. Přehled novinek v příspěvku na blogu. Na výběr jsou 4 uživatelská rozhraní: GNOME Shell on Mobile, KDE Plasma Mobile, Phosh a Sxmo.
Svobodný kancelářský balík ONLYOFFICE (Wikipedie) byl vydán ve verzi 9.0. Jak online Docs, tak i offline Desktop Editors. Přehled novinek také na YouTube.
smbclient -M
echo "Halo, je tam nekdo?" | smbclient -M jmenostroje
echo zprava | smbclient -M -I 10.0.0.2 jmenostroje
echo zprava | smbclient -I 10.0.0.2 -M jmenostrojeBohužel to momentálně nemám kde vyzkoušet. Ale kdysi dávno jsem to používal zcela běžně a fungovalo to dobře. Ještě k tomu jménu počítače: to tam prostě při komunikaci přes SMB musí být, i kdyby trakaře padaly - vyžaduje to samotný komunikační protokol. Pokud jsem chtěl poslat někomu zprávu (nebo se podívat na SMB share), musel jsem si vždy nejprve přes
nmblookup -A
zjistit jaké jméno je na tom stroji nastaveno.
smb.conf
– smbclient
myslím používá stejný konfigurák, jako Samba.
A ani by nevadilo, když by to byl nějaký program, který musí běžet na serveru
V tom případě vám udělá dobrou službu jabber server.
net send
). Messenger service je služba, která ve Windows NT plní stejný účel, jako plnil Winpopup v paskvilu, nazývaném Windows 3.x či 9x. Tedy konkrétně myšleno tak, že „zapnutý winpopup“ znamená ve WinXP spuštěnou službu messenger (už proto, že winpopup ani není s NT kompatibilní).
Snad jsem se do toho moc nezamotal - pro jistotu ještě jednou jinak: messenger service sice nerovná se winpopup, ale ve smyslu „mít zapnutý winpopup pro příjem zpráv“ se jedná o totéž.
Tiskni
Sdílej: