Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Organizace Apache Software Foundation (ASF) vydala verzi 20 integrovaného vývojového prostředí a vývojové platformy napsané v Javě NetBeans (Wikipedie). Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také ze Snapcraftu a Flathubu.
Desktopové prostředí Cinnamon, vyvíjené primárně pro distribuci Linux Mint, dospělo do verze 6.0. Seznam změn obsahuje především menší opravy a v říjnovém přehledu novinek v Mintu avizovanou experimentální podporu Waylandu.
OpenZFS (Wikipedie), tj. implementace souborového systému ZFS pro Linux a FreeBSD, byl vydán ve verzích 2.2.2 a 2.1.14. Přináší důležitou opravu chyby vedoucí k možnému poškození dat.
V ownCloudu byly nalezeny tři kritické zranitelnosti: CVE-2023-49103, CVE-2023-49104 a CVE-2023-49105 s CVSS 10.0, 8.7 a 9.8. Zranitelnost CVE-2023-49103 je právě využívána útočníky. Nextcloudu se zranitelnosti netýkají.
I letos vychází řada ajťáckých adventních kalendářů. Programátoři se mohou potrápit při řešení úloh z kalendáře Advent of Code 2023. Pro programátory v Perlu je určen Perl Advent Calendar 2023. Zájemci o UX mohou sledovat Lean UXmas 2023. Pro zájemce o kybernetickou bezpečnost je určen Advent of Cyber 2023…
Byla vydána verze 2.12 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
Armbian, tj. linuxová distribuce založená na Debianu a Ubuntu optimalizovaná pro jednodeskové počítače na platformě ARM a RISC-V, ke stažení ale také pro Intel a AMD, byl vydán ve verzi 23.11 Topi. Přehled novinek v Changelogu.
Po 4 měsících vývoje byla vydána nová verze 4.2 multiplatformního open source herního enginu Godot (Wikipedie, GitHub). Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu a na YouTube.
Byla vydána nová stabilní verze 23.11 linuxové distribuce NixOS (Wikipedie). Její kódové označení je Tapir. Podrobný přehled novinek v poznámkách k vydání. O balíčky se v NixOS stará správce balíčků Nix.
X -query 192.168.1.2 (PC2)Spustí se gdm z PC2. Spustil se lokální xserver a gdm je vzdálený xklient (což si myslím), nebo se pouze vzdálený xserver a xklient zobrazuje na mém displey? Rozumím tomu tak, že já jako lokální uživatel mohu spustit X-ka a gdm se postará o autentizaci vzdáleného klienta-ale jak to udělá? ------------------------------------------- 3. Přihlásím se pomocí ssh a povolím X11 forwarding
ssh -X -C jmeno@pocitacNyní mohu v pohodě spustit aplikaci a zde je mi téměř stoprocentně jasný, že aplikace je vzdálený xklient, který se spustí na lokálním xserveru. Opět nechápu, proč jsem nyní prošel autentizační metodou, ale protože to furt zkouším, tak je možné, že jsem správně překopíroval MAGIC COOKIE. ovšem to hlavní, co nechápu, proč takhle můžu sputit jen aplikaci a další xserver na daší vc nemohu. ------------------------------------------ 4. Přihlásím se pomocí ssh a povolím X11 forwarding (stejně jako v bodě-3. Nyní se pokusím o další startx
startx -- :1 -query 192.168.1.2A reakce je, že nemám oprávnění spustit X-ka (nebo tak nějak) Prostě neproběhla úspěšně authentizace. Ovšem když si čtu manuály, tak nacházím že MAGIC COOKIE se vygeneruje při stratu X. Ale když nenastartuju, tak se nemůže vygenerovat a ani authentizovat. Toto bych rád pochopil, protože co když chcu využívat vzdálený xserver. Mám slabý počítač a chcu aby xserver běžel někde v dálce, já ho nastartoval a měl bych lokální xklienty a vzdálený xserver? děkuji
Tiskni
Sdílej: