Počítačové hře Doom je dnes 30 let. Vydána byla 10. prosince 1993. Zahrát si ji lze také na Internet Archive.
V srpnu společnost HashiCorp přelicencovala "své produkty" Terraform, Packer, Vault, Boundary, Consul, Nomad a Waypoint z MPL a Vagrant z MIT na BSL (Business Source License). V září byl představen svobodný a otevřený fork Terraformu s názvem OpenTofu. Na konferenci Open Source Summit Japan 2023 byl představen (YouTube) svobodný a otevřený fork Vaultu s názvem OpenBao (GitHub).
Na dnes plánované vydání Debianu 12.3 bylo posunuto. V jádře 6.1.64-1 v souborovém systému ext4 je chyba #1057843 vedoucí k možnému poškození dat.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE? Pravidelný přehled novinek i s náhledy aplikací v Týden v GNOME a Týden v KDE.
Tak od ledna linuxové terminály, výchozí pozadí i celé desktopy v barvě "broskvového chmýří", v barvě "jejíž všeobjímající duch obohacuje mysl, tělo i srdce". Barvou roku 2024 je PANTONE 13-1023 Peach Fuzz.
Byla vydána verze 10 linuxové distribuce Freespire (Wikipedie). Jedná se o bezplatnou linuxovou distribuci vyvíjenou společností PC/OpenSystems LLC stojící za komerční distribucí Linspire (Wikipedie), původně Lindows.
Binarly REsearch před týdnem informoval o kritických zranitelnostech UEFI souhrnně pojmenovaných LogoFAIL. Tento týden doplnil podrobnosti. Útočník může nahradit logo zobrazováno při bootování vlastním speciálně upraveným obrázkem, jehož "zobrazení" při bootování spustí připravený kód. Pětiminutové povídání o LogoFAIL a ukázka útoku na YouTube.
Byla vydána listopadová aktualizace aneb nová verze 1.85 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a animovanými gify v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.85 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
git.kernel.org je nově oficiálně také v tmavém vzhledu.
Richard Hughes na svém blogu oznámil, že počet aktualizací firmwarů pomocí služby LVFS (Linux Vendor Firmware Service) přesáhl 100 milionů. Přehled podporovaných zařízení, nejnovějších firmwarů nebo zapojených výrobců na stránkách LVFS.
gparted
. Já řeším problém různých verzí programů v různých distribucích tak, že nemám společný /home
, ale jen /home/data
, kam ukládám všechna data. Tím pádem má každá instalace své konfiguráky a ty se vzájemně nebijí, přičemž mám data přístupná z obou distribucí. Uděláš to tak, že když máš na disku volné místo na instalaci druhé distribuce a oddíl s daty, tak při instalaci vytvoříš z volného místa oddíl pro Fedoru a nastavíš, aby se oddíl s daty mountoval do /home/data
nebo kam chceš.
/
a souborový systém jaký chceš (v případě Ubuntu 9.04 je výchozí ext3, v 9.10 je to již ext4). Pak nastav ten datový oddíl, aby se mountoval do /home/data
nebo /media/data
nebo prostě kam chceš (tudy bude přístupný z Ubuntu) a souborový systém nastav takový, aby ho zvládly používat všechny OS, které hodláš používat (ext2?). Tím je Ubuntu hotovo. Každá další instalace proběhne tak, že si vezmeš další systémový oddíl a na ten nainstaluješ daný systém (tedy mountování do /
), případně odebereš z volného místa a takový oddíl vytvoříš. Dalším bodem je nastavení mountování onoho datového oddílu. U klasicky instalovaných distribucí je možné to nastavit již při instalaci (nastaví se mountování do žádaného adresáře (tedy /media/data
, /mnt/data
,...) = kudy chceš do datového oddílu přicházet, případně je možné po instalaci přidat záznam do /etc/fstab
. V případě, že to budeš nastavovat již při instalaci, dej pozor, abys omylem nenastavil formátování datového oddílu.
Tiskni
Sdílej: