Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
gparted
. Já řeším problém různých verzí programů v různých distribucích tak, že nemám společný /home
, ale jen /home/data
, kam ukládám všechna data. Tím pádem má každá instalace své konfiguráky a ty se vzájemně nebijí, přičemž mám data přístupná z obou distribucí. Uděláš to tak, že když máš na disku volné místo na instalaci druhé distribuce a oddíl s daty, tak při instalaci vytvoříš z volného místa oddíl pro Fedoru a nastavíš, aby se oddíl s daty mountoval do /home/data
nebo kam chceš.
/
a souborový systém jaký chceš (v případě Ubuntu 9.04 je výchozí ext3, v 9.10 je to již ext4). Pak nastav ten datový oddíl, aby se mountoval do /home/data
nebo /media/data
nebo prostě kam chceš (tudy bude přístupný z Ubuntu) a souborový systém nastav takový, aby ho zvládly používat všechny OS, které hodláš používat (ext2?). Tím je Ubuntu hotovo. Každá další instalace proběhne tak, že si vezmeš další systémový oddíl a na ten nainstaluješ daný systém (tedy mountování do /
), případně odebereš z volného místa a takový oddíl vytvoříš. Dalším bodem je nastavení mountování onoho datového oddílu. U klasicky instalovaných distribucí je možné to nastavit již při instalaci (nastaví se mountování do žádaného adresáře (tedy /media/data
, /mnt/data
,...) = kudy chceš do datového oddílu přicházet, případně je možné po instalaci přidat záznam do /etc/fstab
. V případě, že to budeš nastavovat již při instalaci, dej pozor, abys omylem nenastavil formátování datového oddílu.
Tiskni
Sdílej: