Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Společnost DeepSeek představila (𝕏) AI model DeepSeek-R1 (Hugging Face) srovnatelný s OpenAI o1 a uvolnila jej pod open source licencí MIT, tj. zdarma i pro komerční použití.
GKrellM (GNU Krell Monitors, Wikipedie), tj. grafická aplikace pro sledování systémů a různých událostí, byla po pěti a půl letech vydána v nové verzi 2.4.0. Přehled novinek na Gitea.
Americká první dáma Melania Trumpová vydala v předvečer manželovy inaugurace vlastní kryptoměnu. Jmenuje se $Melania. Donald Trump vydal vlastní kryptoměnu $Trump den před manželkou.
GNU Project Debugger aneb GDB byl vydán ve verzi 16.1. Podrobný přehled novinek v souboru NEWS.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.12 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.13. Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies. Odstraněn byl souborový systém ReiserFS.
19. ledna 2038 přeteče hodnota time_t na 32bitových systémech, na vyřešení problému roku 2038 (Y2K38) tedy zbývá 13 let. Např. Debian v uplynulém roce přešel na 64bitový čas. Bernhard Wiedemann z openSUSE sdílí chyby v sestavení rozšířeného softwaru.
Byla vydána druhá opravná verze 21.2 v dubnu loňského roku vydané verze 21 multimediálního centra Kodi (dříve XBMC, Wikipedie) s kódovým označením Omega.
gparted
. Já řeším problém různých verzí programů v různých distribucích tak, že nemám společný /home
, ale jen /home/data
, kam ukládám všechna data. Tím pádem má každá instalace své konfiguráky a ty se vzájemně nebijí, přičemž mám data přístupná z obou distribucí. Uděláš to tak, že když máš na disku volné místo na instalaci druhé distribuce a oddíl s daty, tak při instalaci vytvoříš z volného místa oddíl pro Fedoru a nastavíš, aby se oddíl s daty mountoval do /home/data
nebo kam chceš.
/
a souborový systém jaký chceš (v případě Ubuntu 9.04 je výchozí ext3, v 9.10 je to již ext4). Pak nastav ten datový oddíl, aby se mountoval do /home/data
nebo /media/data
nebo prostě kam chceš (tudy bude přístupný z Ubuntu) a souborový systém nastav takový, aby ho zvládly používat všechny OS, které hodláš používat (ext2?). Tím je Ubuntu hotovo. Každá další instalace proběhne tak, že si vezmeš další systémový oddíl a na ten nainstaluješ daný systém (tedy mountování do /
), případně odebereš z volného místa a takový oddíl vytvoříš. Dalším bodem je nastavení mountování onoho datového oddílu. U klasicky instalovaných distribucí je možné to nastavit již při instalaci (nastaví se mountování do žádaného adresáře (tedy /media/data
, /mnt/data
,...) = kudy chceš do datového oddílu přicházet, případně je možné po instalaci přidat záznam do /etc/fstab
. V případě, že to budeš nastavovat již při instalaci, dej pozor, abys omylem nenastavil formátování datového oddílu.
Tiskni Sdílej: