Bun (Wikipedie), tj. běhové prostředí (runtime) a toolkit pro JavaScript a TypeScript, alternativa k Node.js a Deno, byl vydán ve verzi 1.2. Představení novinek také na YouTube. Bun je naprogramován v programovacím jazyce Zig.
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 10.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Byla vydána nová stabilní verze 7.1 webového prohlížeče Vivaldi (Wikipedie). Postavena je na Chromiu 132. Přehled novinek i s náhledy v příspěvku na blogu.
Vývojáři Debianu oznámili, že v březnu bude zahájeno zmrazování Debianu 13 s kódovým názvem Trixie. Současně bylo oznámeno, že kódový název Debianu 15 bude Duke. Debian 14 bude Forky.
Free Software Foundation (FSF, Nadace pro svobodný software) oslaví v říjnu 40 let od svého založení. Při této příležitosti proběhla soutěž o logo k této události. Dnes bylo vyhlášeno vítězné logo. Navrženo bylo v GIMPu.
Google zpřístupnil Gemini Live, svůj nástroj pro hlasovou komunikaci s umělou inteligencí, v českém a slovenském jazyce pro Android a brzy i iOS. Gemini Live umožňuje vést s AI přirozené rozhovory.
Port počítačové hry Pitfall! z roku 1982 napsané pro Atari 2600 si lze zahrát ve webovém prohlížeči. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu.
Multiplatformní multimediální knihovna SDL (Simple DirectMedia Layer) byla oficiálně vydána v nové major verzi 3 (3.2.0). Změny jsou popsány v README pro migraci aplikací z SDL 2 na SDL 3.
Wine bylo po roce vývoje od vydání verze 9.0 vydáno v nové stabilní verzi 10.0. Přehled novinek na GitLabu. Vypíchnuta je nová architektura ARM64EC a podpora High DPI škálování.
Edvard Rejthar na blogu zaměstnanců CZ.NIC představil nástroj deduplidog pro odstranění duplicitních souborů.
Kdyz otevru notebook, tak se objevi dialog pro zadani hesla. Po zadani hesla cekam asi tak minutu nez mi nabehne desktop.
Zkousel jsem take prepnout do jine console CTRL+ALT+F1, ale tam je take prazdny obraz.
Myslim, ze to zacalo, kdyz jsem presel na sifrovany filesystem, ale nejsem si uplne jisty.
Ma nekdo ten samy problem? Nevite cim to muze byt?
Debian Unstable KDE4 Thinkpad X61
Řešení dotazu:
Myslim, ze to zacalo, kdyz jsem presel na sifrovany filesystemV tom případě bych řekl, že to může být tím, že je nutné po probuzení notebooku rozšifrovat celý obsah RAM a nahrát jej do paměti. Předpokládám, že před otevřením notebooku je obsah RAM zašifrován a zapsán na disk a RAM vymazána – z bezpečnostních důvodů, když s notebookem nepracujete, dá se očekávat, že jej nemáte plně pod kontrolou.
Mam 2GB Ram. Kdyz otevru notebook tak vidim sporic a KDE dialog na zadani hesla. To je zobrazeno temer okamzite.
Napriklad nyni, jsem zavrel viko. Notebook se uspal okamzite bez zdrzeni. Viko otevru, okamzite vidim sporic a dialog. Zadal jsem heslo a vse najelo rychle.
Kdyz ho ale necham spat nejakou dobu, tak po zadani hesla cekam nejakou dobu, nez mi zpatky nabehnou KDE4.
Sifruju vse vcetne swapu. Pouzivam LUKS, tedy cryptsetup.
cipher: aes-cbc-essiv:sha256 keysize: 128 bits
Nejaky napad jak zjistit kde je problem?
Ve druhem pripade se opravdu probouzite z RAM? Neni to nahodou z disku? Problemy se daji obvykle zjistit z logu.
Odhadu pana Jirsaka prilis nerozumim, pokud se bavime o suspend-to-RAM, tak se pri probouzeni nic nerozsifrovava, jak nazev napovida vse zustava normalne v RAMce, uspi se jen periferie a procesor.
Tak to vypada, ze kdyz mam network interface up a udelam suspend-to-ram, pak odpojim notebook se site, tak to najizdi pomalu.
Kdyz shodim network interface a pak udelam suspend-to-ram, pak odpojim notebook, tak pak to najizdi normalne.
Jeste udelam par testiku, abych nasel co se presne deje a za jakych podminek. Myslim, ze problem bude KDE4.
Ale to jsou nepekna, zla slovicka!Myslim, ze problem bude KDE4.
/etc/dhcp3/dhclient.conf
prida radek
timeout 10;(pripadne pokud tam uz timeout nekde je, tak se zmeni) tak to pomuze?
Tiskni Sdílej: