Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
jak zjistím které balíky mám v počítači nainstalované
dpkg -l
kde ty které nástroje jako KPPP, Network mannager a jiné najdu umístěné v adresářích nebo kde uvidím to v kterých adresářích jsou jejich součástti rozmístěnéVšude
Dále jak aktivovat věci které v systému po instalaci jsou, ale já je na ploše ani v lištách nevidím, jak si zjistím zdali tam jsou a jak je aktivuju.V seznamu souborů balíku vidíš soubory balíku. Spustitelné jsou ty, které jsou v adresářích, které máš v $PATH (zjistíš příkazem
echo $PATH
) - obvykle /bin, /usr/bin, /sbin nebo /usr/sbin. Ty potom spustíš zadáním jejich názvu do terminálu.
Ono to je vyřešené, jasné, na co jste se to vlastně ptal ... víte už jak ... pokud chcete vidět, co je co, já sám spouštím programy v příkazovém řádku (pro Vás terminál, konsole), má to tu výhodu, že jelikož tam programy vypisují často nějaké informace a vy je tak můžete vidět. Ohledně power managera je pravděpodobné, že řeší jas přes acpi a když máte acpi špatně nastavené/detekované/podporované, že program něco dělá, ale chybí tam ta vazba na nižší úroveň - nikdo mu nenaslouchá a nenastavuje to.
Na jednom HP jsem musel nastavovat jas přes /sys/class/backlight/acpi_video0/brightness
... a přes program "xev" a "xmodmap" si pak tu funkci, akci, přiřadíte na tlačítko, jaké chcete.
A ohledně vyřešené/nevyřešené otázky - to už snad víte, kde co najdete.
Slušný popis je anglicky zde, použijete programy xev, xmodmap a případně pak xosd. V xevu zjistíte, jak se daná klávesa volá, jaký má scancode, ten doplníte do ~/.Xmodmap a znova se přihlásíte, případně ještě k tomu nastavíte, co se má vypisovat přes xosd. A česky když tak projděte zdejší diskuse - jmenovitě třeba zde,
To co jste mi poslal a popsal je o jakémsi využívání kláves k čemusi.On nerobí platenú podporu pre Ubuntu. On iba odporúčal iný spôsob, ako sa také niečo dá dosiahnuť.
Tiskni
Sdílej: