Šifrovací nástroj VeraCrypt v menším vydání 1.26.7 nejen opravuje chyby a aktualizuje podporované algoritmy (podrobnosti v poznámkách vydání), ale také přestává podporovat původní svazky TrueCrypt.
V sobotu 7. října proběhne Maker Faire Liberec, festival plný workshopů, interaktivních činností a především nadšených a zvídavých lidí.
Mastodon vydal výroční zprávu za rok 2022 (pdf).
Ubuntu Summit 2023 proběhne od 3. do 5. listopadu v Rize.
Programovací jazyk Python byl vydán v nové major verzi 3.12.0. Podrobný přehled novinek v Changelogu.
Linux ve Scratchi. Ne Linux v linuxové distribuci Linux From Scratch, ale Linux bežící v emulátoru procesoru RISC-V ve vizuálním programovacím jazyce Scratch.
Dnes ve 12 hodin začal další ročník CTF (Capture the Flag) soutěže The Catch: "Tentokrát nás kolegové z Forenzní laboratoře zavedou na loď plnou sofistikovaných síťových technologiích, kde soutěžící budou muset zvládnout náročné úkoly. Loď nese jméno našeho skvělého kolegy Josefa Vericha – síťového guru. Tradičně se soutěž koná v říjnu – měsíci kybernetické bezpečnosti."
Konference LinuxDays 2023 proběhne již tento víkend 7. a 8. října v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek a workshopů.
Netflix v pátek 29. září odeslal poslední film na DVD (YouTube). Společnost dnes známá jako streamovací služba začala před 25 lety jako půjčovna filmů na DVD. Zákazník si DVD objednal na webových stránkách, odesláno mu ale bylo klasickou poštou. Po zhlédnutí jej vložil do obálky a poslal zpět.
Zero Day Initiative zveřejnila informace o 6 bezpečnostních chybách (1, 2, 3, 4, 5, 6) v MTA Exim. Nejvážnější z nich CVE-2023-42115 má CVSS 9.8. Na opravě chyb se pracuje.
Řešení dotazu:
Toto jsem resil pred chvili.
Konfiguracni soubor se skutecne jmenuje grub.cfg
Po jeho otevreni jsem byl informovan ze jej v zadnem pripade nemam editovat a cokoli v nem menit.
Nakonec jsem po precteni ruzne pomerne strohe dokumentace se na to vy***l a podleva polozek pro bootovani Ubuntu jsem si pridal polozky svoje. Vse funguje tak jak ma. Predpokladam vsak ze po aktualizaci a pridani polozek pro novejsi jadro o mnou pridane polozky zase prijdu a proto je treba si ty svoje pridane ulozit i nekam jinam. Pak staci jen zkopirovat do grub.cfg na puvodni misto.
Pokud chcete windows jako prvni v boot menu tak jeho konfiguracni sekvenci presunte nejvys (jeste pred Ubuntu) a mate to hotovo. Za 10s se zacnou zavadet win.
Vsechny vyse uvedene postupy jsou prasarna, ale fungujou.
Jestli mne tu bude chtit nekdo zje**t jak to prasim, tak by to mohl udelat formou polopatickyho navodu.
Jiste vsichni budeme vdecni.
/etc/default/grub
a /etc/grub.d/
?
Jeste ze to tak dopadlo.
grub.cfg mohl byt taky binarni.
sudo mv /etc/grub.d/30_os-prober /etc/grub.d/08_os-prober
čímž se docílí toho, že se windows přesunou na první pozici
GRUB_DEFAULT=0
Ručná editácia nie je asi moc dobré riešenie (o tom sa sa presvedčil už sám) pretože napr. pri upgrade jadra sa vytvorý nový grub.cfg z informácii z /etc/default/grub a /etc/grub.d/* a ručné zmeny sa stratia.
Neviem ako Ubuntu a ostatné GRUB2-distribúcie, ale Debian Testing používa pre pridanie záznamov do grub.cfg aj skript /etc/grub.d/30_os-prober. Ak napr. budem mať 4 debianie-autodetekované záznamy (2 jadrá, každé multiuser a failsafe) a až po nich Windows, pre defaultné zavedenie Windows nadstavím defaultnú voľbu na 4. Ak ale v Debiane nainštalujem nové jadro, v novo vytvorenom grub.cfg sa Windows posunie o 2 miesta nižšie a defaultnou voľbou bude debianí záznam. V tomto pripade je asi lepšie ak bude Windows záznam na prvom mieste a defaultná voľba bude 0.
Tiskni
Sdílej: