Fedora se stala oficiální distribucí WSL (Windows Subsystem for Linux).
Společnost IBM představila server IBM LinuxONE Emperor 5 poháněný procesorem IBM Telum II.
Byla vydána verze 4.0 multiplatformního integrovaného vývojového prostředí (IDE) pro rychlý vývoj aplikaci (RAD) ve Free Pascalu Lazarus (Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Využíván je Free Pascal Compiler (FPC) 3.2.2.
Podpora Windows 10 končí 14. října 2025. Připravovaná kampaň Konec desítek (End of 10) může uživatelům pomoci s přechodem na Linux.
Již tuto středu proběhne 50. Virtuální Bastlírna, tedy dle římského číslování L. Bude L značit velikost, tedy více diskutujících než obvykle, či délku, neboť díky svátku lze diskutovat dlouho do noci? Bude i příští Virtuální Bastlírna virtuální nebo reálná? Nejen to se dozvíte, když dorazíte na diskuzní večer o elektronice, softwaru, ale technice obecně, který si můžete představit jako virtuální posezení u piva spojené s učenou
… více »Český statistický úřad rozšiřuje Statistický geoportál o Datový portál GIS s otevřenými geografickými daty. Ten umožňuje stahování datových sad podle potřeb uživatelů i jejich prohlížení v mapě a přináší nové možnosti v oblasti analýzy a využití statistických dat.
Kevin Lin zkouší využívat chytré brýle Mentra při hraní na piano. Vytváří aplikaci AugmentedChords, pomocí které si do brýlí posílá notový zápis (YouTube). Uvnitř brýlí běží AugmentOS (GitHub), tj. open source operační systém pro chytré brýle.
Jarní konference EurOpen.cz 2025 proběhne 26. až 28. května v Brandýse nad Labem. Věnována je programovacím jazykům, vývoji softwaru a programovacím technikám.
Na čem aktuálně pracují vývojáři GNOME a KDE Plasma? Pravidelný přehled novinek v Týden v GNOME a Týden v KDE Plasma.
Řešení dotazu:
Toto jsem resil pred chvili.
Konfiguracni soubor se skutecne jmenuje grub.cfg
Po jeho otevreni jsem byl informovan ze jej v zadnem pripade nemam editovat a cokoli v nem menit.
Nakonec jsem po precteni ruzne pomerne strohe dokumentace se na to vy***l a podleva polozek pro bootovani Ubuntu jsem si pridal polozky svoje. Vse funguje tak jak ma. Predpokladam vsak ze po aktualizaci a pridani polozek pro novejsi jadro o mnou pridane polozky zase prijdu a proto je treba si ty svoje pridane ulozit i nekam jinam. Pak staci jen zkopirovat do grub.cfg na puvodni misto.
Pokud chcete windows jako prvni v boot menu tak jeho konfiguracni sekvenci presunte nejvys (jeste pred Ubuntu) a mate to hotovo. Za 10s se zacnou zavadet win.
Vsechny vyse uvedene postupy jsou prasarna, ale fungujou.
Jestli mne tu bude chtit nekdo zje**t jak to prasim, tak by to mohl udelat formou polopatickyho navodu.
Jiste vsichni budeme vdecni.
/etc/default/grub
a /etc/grub.d/
?
Jeste ze to tak dopadlo.
grub.cfg mohl byt taky binarni.
sudo mv /etc/grub.d/30_os-prober /etc/grub.d/08_os-prober
čímž se docílí toho, že se windows přesunou na první pozici
GRUB_DEFAULT=0
Ručná editácia nie je asi moc dobré riešenie (o tom sa sa presvedčil už sám) pretože napr. pri upgrade jadra sa vytvorý nový grub.cfg z informácii z /etc/default/grub a /etc/grub.d/* a ručné zmeny sa stratia.
Neviem ako Ubuntu a ostatné GRUB2-distribúcie, ale Debian Testing používa pre pridanie záznamov do grub.cfg aj skript /etc/grub.d/30_os-prober. Ak napr. budem mať 4 debianie-autodetekované záznamy (2 jadrá, každé multiuser a failsafe) a až po nich Windows, pre defaultné zavedenie Windows nadstavím defaultnú voľbu na 4. Ak ale v Debiane nainštalujem nové jadro, v novo vytvorenom grub.cfg sa Windows posunie o 2 miesta nižšie a defaultnou voľbou bude debianí záznam. V tomto pripade je asi lepšie ak bude Windows záznam na prvom mieste a defaultná voľba bude 0.
Tiskni
Sdílej: