Byla vydána nová verze 0.40.0 multimediálního přehrávače mpv (Wikipedie) vycházejícího z přehrávačů MPlayer a mplayer2. Přehled novinek, změn a oprav na GitHubu. Požadován je FFmpeg 6.1 nebo novější a také libplacebo 6.338.2 nebo novější.
Byla vydána nová verze 2.20 svobodného video editoru Flowblade (GitHub, Wikipedie). Přehled novinek v poznámkách k vydání. Videoukázky funkcí Flowblade na Vimeu. Instalovat lze také z Flathubu.
LibrePCB, tj. svobodný multiplatformní softwarový nástroj pro návrh desek plošných spojů (PCB), byl vydán ve verzi 1.3.0. Přehled novinek v příspěvku na blogu a v aktualizované dokumentaci. Vypíchnut je interaktivní HTML BOM (Bill of Materials) a počáteční podpora Rustu. Zdrojové kódy LibrePCB jsou k dispozici na GitHubu pod licencí GPLv3.
Minulý měsíc Hector "marcan" Martin skončil jako upstream vývojář linuxového jádra i jako vedoucí projektu Asahi Linux. Vývoj Asahi Linuxu, tj. Linuxu pro Apple Silicon, ale pokračuje dál. Byl publikován březnový přehled dění a novinek z vývoje. Vývojáře lze podpořit na Open Collective.
Ruská firma Operation Zero nabízí až $4 miliony za funkčí exploit komunikační platformy Telegram. Nabídku učinila na platformě X. Firma je známá prodejem exploitů ruské vládě a soukromým společnostem. Další informace na securityweek.com.
Po 9 týdnech vývoje od vydání Linuxu 6.13 oznámil Linus Torvalds vydání Linuxu 6.14. Proč až v pondělí? V neděli prostě zapomněl :-). Přehled novinek a vylepšení na LWN.net: první a druhá polovina začleňovacího okna a Linux Kernel Newbies.
Konference LinuxDays 2025 proběhne o víkendu 4. a 5. října v Praze v areálu ČVUT v Dejvicích na FIT.
Mapy.cz rostou a postupně přechází na Mapy.com. V plánu je vylepšení Map novými zahraničními uživateli.
Byl představen Raspberry Pi PoE+ Injector pro napájení Raspberry Pi po datovém síťovém kabelu (PoE). Cena je 25 dolarů.
Jakub Vrána napsal AI plugin sql-gemini pro nástroj pro správu databáze v jednom PHP souboru Adminer. Plugin dovoluje sestavovat SQL dotazy pomocí AI, konkrétně pomocí Google Gemini.
Řešení dotazu:
Toto jsem resil pred chvili.
Konfiguracni soubor se skutecne jmenuje grub.cfg
Po jeho otevreni jsem byl informovan ze jej v zadnem pripade nemam editovat a cokoli v nem menit.
Nakonec jsem po precteni ruzne pomerne strohe dokumentace se na to vy***l a podleva polozek pro bootovani Ubuntu jsem si pridal polozky svoje. Vse funguje tak jak ma. Predpokladam vsak ze po aktualizaci a pridani polozek pro novejsi jadro o mnou pridane polozky zase prijdu a proto je treba si ty svoje pridane ulozit i nekam jinam. Pak staci jen zkopirovat do grub.cfg na puvodni misto.
Pokud chcete windows jako prvni v boot menu tak jeho konfiguracni sekvenci presunte nejvys (jeste pred Ubuntu) a mate to hotovo. Za 10s se zacnou zavadet win.
Vsechny vyse uvedene postupy jsou prasarna, ale fungujou.
Jestli mne tu bude chtit nekdo zje**t jak to prasim, tak by to mohl udelat formou polopatickyho navodu.
Jiste vsichni budeme vdecni.
/etc/default/grub
a /etc/grub.d/
?
Jeste ze to tak dopadlo.
grub.cfg mohl byt taky binarni.
sudo mv /etc/grub.d/30_os-prober /etc/grub.d/08_os-prober
čímž se docílí toho, že se windows přesunou na první pozici
GRUB_DEFAULT=0
Ručná editácia nie je asi moc dobré riešenie (o tom sa sa presvedčil už sám) pretože napr. pri upgrade jadra sa vytvorý nový grub.cfg z informácii z /etc/default/grub a /etc/grub.d/* a ručné zmeny sa stratia.
Neviem ako Ubuntu a ostatné GRUB2-distribúcie, ale Debian Testing používa pre pridanie záznamov do grub.cfg aj skript /etc/grub.d/30_os-prober. Ak napr. budem mať 4 debianie-autodetekované záznamy (2 jadrá, každé multiuser a failsafe) a až po nich Windows, pre defaultné zavedenie Windows nadstavím defaultnú voľbu na 4. Ak ale v Debiane nainštalujem nové jadro, v novo vytvorenom grub.cfg sa Windows posunie o 2 miesta nižšie a defaultnou voľbou bude debianí záznam. V tomto pripade je asi lepšie ak bude Windows záznam na prvom mieste a defaultná voľba bude 0.
Tiskni
Sdílej: