Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
A co kdyz se spusti
ifconfig -a
nebo
ip link show
tam taky videt neni?
Ty karty jsou stejne, takze kdyz to vidi jednu, tak to musi videt i druhou
Dejte "ip link set interfejs up" ... což znamená, že pravděpodobně mají ty síťovky 2 různé moduly? Tohle jsem zažil jen u r8169, že jsem ji ještě musel nahodit ručně.
Jeslti to nebude tim, ze nema konfiguraci pro tu sitovku, proto je down a nebo protoze Debian, kterej ten interface defaultne nezapne, i kdyz ma konfiguraci v configu.
Aby se sitovka automaticky zapinala a nastavovala IP adresa, je potreba zmenit nastaveni v /etc/network/interfaces . Mit tam sekci interface ethX a jeste nekde predtim mit auto ethX, aby se interface zapinal sam pri bootu
Pro priklad
auto eth0
interface eth0
address 192.168.1.10
netmask 255.255.255.0
gateway 192.168.1.1
Jako podstatné vidím, aby interfejs byl up ... teprve pak lze řešit nfs. Buď sem můžete doplnit vy, co máte, jaké požadované konfigurace chcete dosáhnout, nebo se podívejte na debianí wiki/network a pak se ptejte, až někde narazíte.
A další: i když skript jen napíše "nejde to", obvykle v dmesg je vidět něco více ... vidíte tam něco, co by mohlo mít souvislost?
No nějak už mi to hlava nebere... v interface mam:
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp
auto eth1
iface eth1 inet dhcp
pak jsem zkousel
# This file describes the network interfaces available on your system
# and how to activate them. For more information, see interfaces(5).
# The loopback network interface
auto lo
iface lo inet loopback
# The primary network interface
allow-hotplug eth0
iface eth0 inet dhcp
auto eth1
ifnterface eth1 static
adress 10.0.0.2
netmask 255.255.255.0
gateway 10.0.0.1
Ať jsem nastavil cokoliv udělalo mi to to co je v příloze (obrázek)
Dobrá. A dokázal byste ještě dodat výpis "ethtool eth0" a "ethtool eth1" (To je jen ze zoufalství )? A taky ... co irq? Čili v "cat /proc/interrupts" vidíte moduly pro síťovku jak?
ifup eth1.. NN
Tiskni
Sdílej: