Branch Privilege Injection (CVE-2024-45332, Paper) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel. Intel jej řeší ve včerejším opravném vydání 20250512 mikrokódů pro své procesory. Neprivilegovaný uživatel si například může přečíst /etc/shadow (YouTube).
Dle plánu byl vývoj Firefoxu přesunut z Mercurialu na Git. Oficiální repozitář se zdrojovými kódy je na GitHubu.
V terminálovém multiplexoru GNU Screen byly nalezeny a v upstreamu ve verzi 5.0.1 už opraveny bezpečnostních chyby CVE-2025-23395, CVE-2025-46802, CVE-2025-46803, CVE-2025-46804 a CVE-2025-46805. Podrobnosti na blogu SUSE Security Teamu.
Training Solo (Paper, GitHub) je nejnovější bezpečnostní problém procesorů Intel s eIBRS a některých procesorů ARM. Intel vydal opravnou verzi 20250512 mikrokódů pro své procesory.
Byla vydána nová verze 25.05.11 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Nejnovější Shotcut je již vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Svobodný elektronický platební systém GNU Taler (Wikipedie, cgit) byl vydán ve verzi 1.0. GNU Taler chrání soukromí plátců a zároveň zajišťuje, aby byl příjem viditelný pro úřady. S vydáním verze 1.0 byl systém spuštěn ve Švýcarsku.
Spolek OpenAlt zve příznivce otevřených řešení a přístupu na 209. brněnský sraz, který proběhne tento pátek 16. května od 18:00 ve studentském klubu U Kachničky na Fakultě informačních technologií Vysokého učení technického na adrese Božetěchova 2/1. Jelikož se Brno stalo jedním z hlavních míst, kde se vyvíjí open source knihovna OpenSSL, tentokrát se OpenAlt komunita potká s komunitou OpenSSL. V rámci srazu Anton Arapov z OpenSSL
… více »GNOME Foundation má nového výkonného ředitele. Po deseti měsících skončil dočasný výkonný ředitel Richard Littauer. Vedení nadace převzal Steven Deobald.
Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8174773&postcount=12
Bohužel ale zakomentováním řádků sice neběží splash, ale výpis do terminálu končí jakmile se nastartujou xka, a pak už jen černá obrazovka. Nicméně to zrychlí start systému.
Srovnáváte ryby s tučňáky. Zatímco OpenBSD je jen jedno, tak Linuxových distribucí je mnoho. Když někdo bude chtít nové verze jednou za 2 roky a podporu po dlouhá léta, aby se nemusel učit nové věci a mohl pracovat
, tak si nainstaluje třeba Debian Stable a nebude se mořit s Ubuntu, které se vyhranuje jako konkurence MS
.
OpenBSD je taky vynikající systém, ale vše se odvíjí od požadavků. Až budete potřebovat třeba vícesedadlové (multiseat) prostředí se vším všudy (vyhrazení obrazovky, polohovacích zařízení, řízení přístupu k paměťovým mechanikám nebo čtečkám čipových karet) tak zjistíte, že rovněž používáte stejný neodladěný ještě horký user space, jako má třeba Ubuntu nebo Fedora. (Nevšiml jsem si, že by OpenBSD mělo vlastní X server nebo display manager nebo desktopové prostředí.)
V cem je konkretne problem?
Máte jednu dvouhlavou grafickou kartu, dvě klávesnice, dvě polohovací zařízení, dvě čtečky karet. Potřebujete, aby když si uživatel sedne k terminálu :0, tak aby když zastrčí do své čtečky svoji kartu, aby ho display manager autorizoval, aby zároveň tahle karta nebyla vidět na terminálu :1. To stejné se týká USB portů, kam si chce uživatel strkat mass-storage zařízení s FAT.
Tedy opakuji, že nejde o ovladače hardwaru, ale o userspace, který dokáže vše dohromady integrovat a jádru zaslat takovou bezpečností politiku, aby si uživatelé nelezli do zelí.
Například dva nezávislé displeje na jedné grafické kartě dlouho Xorg neuměl. Svázání čtečky karet a terminálu se teď řeší v Linux-PAM, rozdělení přístupu k USB mass-storage souborovým systémům teď zkouší řešit devicekit spolu s consolekitem. Samotný udev na to nestačí, protože ten o uživatelích nemá tušení.
To jsou prostě věci, se kterými se UNIX nikdy nepotýkal a původní promakaný způsob statické konfigurace již neodpovídá dnešním způsobům užití.
Smazat ubuntu a naistalovat si poradnej OS!Pouzivam Ubuntu a Windows vidam bud ve VirtualBoxu a nebo u matky na PC, od jiste doby Windows nechci videt.
Tiskni
Sdílej: