Byly rozdány Ceny Velkého bratra (Big Brother Awards) za rok 2022 pro největší slídily pořádané nevládní organizací Iuridicum Remedium. Dlouhodobý slídil: Microsoft. Firemní slídil: Seznam. Úřední slídil: Nejvyšší správní soud. Výrok Velkého bratra: Marian Jurečka. Pozitivní cena: NoLog.
Byla představena online vzdělávací platforma Ada Computer Science pro učitele, studenty a kohokoli, kdo se zajímá o informatiku. Stojí za ní Raspberry Pi Foundation a Univerzita v Cambridgi.
GitHub má nový RSA SSH klíč. Předchozí soukromý klíč byl krátce vystaven na GitHubu.
Společnost Framework Computer představila (YouTube) nové modulární notebooky: Laptop 13 s Intel Core nebo AMD Ryzen a Laptop 16 (YouTube).
Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8174773&postcount=12
Bohužel ale zakomentováním řádků sice neběží splash, ale výpis do terminálu končí jakmile se nastartujou xka, a pak už jen černá obrazovka. Nicméně to zrychlí start systému.
Srovnáváte ryby s tučňáky. Zatímco OpenBSD je jen jedno, tak Linuxových distribucí je mnoho. Když někdo bude chtít nové verze jednou za 2 roky a podporu po dlouhá léta, aby se nemusel učit nové věci a mohl pracovat
, tak si nainstaluje třeba Debian Stable a nebude se mořit s Ubuntu, které se vyhranuje jako konkurence MS
.
OpenBSD je taky vynikající systém, ale vše se odvíjí od požadavků. Až budete potřebovat třeba vícesedadlové (multiseat) prostředí se vším všudy (vyhrazení obrazovky, polohovacích zařízení, řízení přístupu k paměťovým mechanikám nebo čtečkám čipových karet) tak zjistíte, že rovněž používáte stejný neodladěný ještě horký user space, jako má třeba Ubuntu nebo Fedora. (Nevšiml jsem si, že by OpenBSD mělo vlastní X server nebo display manager nebo desktopové prostředí.)
V cem je konkretne problem?
Máte jednu dvouhlavou grafickou kartu, dvě klávesnice, dvě polohovací zařízení, dvě čtečky karet. Potřebujete, aby když si uživatel sedne k terminálu :0, tak aby když zastrčí do své čtečky svoji kartu, aby ho display manager autorizoval, aby zároveň tahle karta nebyla vidět na terminálu :1. To stejné se týká USB portů, kam si chce uživatel strkat mass-storage zařízení s FAT.
Tedy opakuji, že nejde o ovladače hardwaru, ale o userspace, který dokáže vše dohromady integrovat a jádru zaslat takovou bezpečností politiku, aby si uživatelé nelezli do zelí.
Například dva nezávislé displeje na jedné grafické kartě dlouho Xorg neuměl. Svázání čtečky karet a terminálu se teď řeší v Linux-PAM, rozdělení přístupu k USB mass-storage souborovým systémům teď zkouší řešit devicekit spolu s consolekitem. Samotný udev na to nestačí, protože ten o uživatelích nemá tušení.
To jsou prostě věci, se kterými se UNIX nikdy nepotýkal a původní promakaný způsob statické konfigurace již neodpovídá dnešním způsobům užití.
Smazat ubuntu a naistalovat si poradnej OS!Pouzivam Ubuntu a Windows vidam bud ve VirtualBoxu a nebo u matky na PC, od jiste doby Windows nechci videt.
Tiskni
Sdílej: