NÚKIB upozorňuje na kritickou zranitelnost v SharePointu. Jedná se o kritickou zranitelnost typu RCE (remote code execution) – CVE-2025-53770, která umožňuje neautentizovaný vzdálený přístup a spuštění kódu, což může vést k úplnému převzetí kontroly nad serverem. Zranitelné verze jsou pouze on-premise verze a to konkrétně SharePoint Server 2016, 2019 a Subscription Edition. SharePoint Online (Microsoft 365) není touto zranitelností ohrožen.
Společnost Valve zpřísnila pravidla pro obsah, který je možné distribuovat ve službě Steam. Současně řadu her ze Steamu odstranila. V zásadách a pravidlech přibylo omezení 15: Obsah, který by mohl porušovat pravidla a normy stanovené zpracovateli plateb a souvisejícími sítěmi platebních karet a bankami nebo poskytovateli připojení k internetu. Sem spadají zejména určité druhy obsahu pouze pro dospělé.
Dle analytics.usa.gov je za posledních 90 dnů 6,2 % přístupů k webových stránkám a aplikacím federální vlády Spojených států z Linuxu.
Jak si zobrazit pomocí Chrome a na Chromiu založených webových prohlížečích stránky s neplatným certifikátem? Stačí napsat thisisunsafe.
V repozitáři AUR (Arch User Repository) linuxové distribuce Arch Linux byly nalezeny a odstraněny tři balíčky s malwarem. Jedná se o librewolf-fix-bin, firefox-patch-bin a zen-browser-patched-bin.
Dle plánu by Debian 13 s kódovým názvem Trixie měl vyjít v sobotu 9. srpna.
Vývoj linuxové distribuce Clear Linux (Wikipedie) vyvíjené společností Intel a optimalizováné pro jejich procesory byl oficiálně ukončen.
Byl publikován aktuální přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie).
V programovacím jazyce Go naprogramovaná webová aplikace pro spolupráci na zdrojových kódech pomocí gitu Forgejo byla vydána ve verzi 12.0 (Mastodon). Forgejo je fork Gitei.
Nová čísla časopisů od nakladatelství Raspberry Pi zdarma ke čtení: Raspberry Pi Official Magazine 155 (pdf) a Hello World 27 (pdf).
http://ubuntuforums.org/showpost.php?p=8174773&postcount=12
Bohužel ale zakomentováním řádků sice neběží splash, ale výpis do terminálu končí jakmile se nastartujou xka, a pak už jen černá obrazovka. Nicméně to zrychlí start systému.
Srovnáváte ryby s tučňáky. Zatímco OpenBSD je jen jedno, tak Linuxových distribucí je mnoho. Když někdo bude chtít nové verze jednou za 2 roky a podporu po dlouhá léta, aby se nemusel učit nové věci a mohl pracovat
, tak si nainstaluje třeba Debian Stable a nebude se mořit s Ubuntu, které se vyhranuje jako konkurence MS
.
OpenBSD je taky vynikající systém, ale vše se odvíjí od požadavků. Až budete potřebovat třeba vícesedadlové (multiseat) prostředí se vším všudy (vyhrazení obrazovky, polohovacích zařízení, řízení přístupu k paměťovým mechanikám nebo čtečkám čipových karet) tak zjistíte, že rovněž používáte stejný neodladěný ještě horký user space, jako má třeba Ubuntu nebo Fedora. (Nevšiml jsem si, že by OpenBSD mělo vlastní X server nebo display manager nebo desktopové prostředí.)
V cem je konkretne problem?
Máte jednu dvouhlavou grafickou kartu, dvě klávesnice, dvě polohovací zařízení, dvě čtečky karet. Potřebujete, aby když si uživatel sedne k terminálu :0, tak aby když zastrčí do své čtečky svoji kartu, aby ho display manager autorizoval, aby zároveň tahle karta nebyla vidět na terminálu :1. To stejné se týká USB portů, kam si chce uživatel strkat mass-storage zařízení s FAT.
Tedy opakuji, že nejde o ovladače hardwaru, ale o userspace, který dokáže vše dohromady integrovat a jádru zaslat takovou bezpečností politiku, aby si uživatelé nelezli do zelí.
Například dva nezávislé displeje na jedné grafické kartě dlouho Xorg neuměl. Svázání čtečky karet a terminálu se teď řeší v Linux-PAM, rozdělení přístupu k USB mass-storage souborovým systémům teď zkouší řešit devicekit spolu s consolekitem. Samotný udev na to nestačí, protože ten o uživatelích nemá tušení.
To jsou prostě věci, se kterými se UNIX nikdy nepotýkal a původní promakaný způsob statické konfigurace již neodpovídá dnešním způsobům užití.
Smazat ubuntu a naistalovat si poradnej OS!Pouzivam Ubuntu a Windows vidam bud ve VirtualBoxu a nebo u matky na PC, od jiste doby Windows nechci videt.
Tiskni
Sdílej: