Bylo vydáno Ubuntu 20.04.6 LTS, tj. šesté opravné vydání Ubuntu 20.04 LTS s kódovým názvem Focal Fossa. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v přehledu změn.
Připojit neznámý USB flash disk do počítače může být nebezpečné. Dokonce může jít i o život. Někdo rozeslal ekvádorským novinářům USB flash disky, které po připojení do počítače explodují [BBC, Twitter].
Byla vydána nová verze 7.4 open source virtualizační platformy Proxmox VE (Proxmox Virtual Environment, Wikipedie) založené na Debianu. Přehled novinek v poznámkách k vydání a v informačním videu.
Byla vydána verze 11.0 s kódovým jménem Aramo linuxové distribuce Trisquel GNU/Linux. Založena je na Ubuntu 22.04 LTS a podporována bude do roku 2027. Trisquel patří mezi svobodné distribuce doporučované Nadací pro svobodný software (FSF).
Mozilla založila startup Mozilla.ai a vložila do něj 30 milionů dolarů. Cílem je vývoj důvěryhodné, nezávislé a open source AI.
Po půl roce vývoje od vydání verze 43 bylo vydáno GNOME 44 s kódovým názvem Kuala Lumpur. Přehled novinek i s náhledy v poznámkách k vydání a v novinkách pro vývojáře. Krátké představení na YouTube.
Letošní Turingovou cenu (2022 ACM A.M. Turing Award) získal Bob Metcalfe za vynalezení, standardizaci a komercializaci Ethernetu.
Svobodná webová platforma pro sdílení a přehrávání videí PeerTube (Wikipedie) byla vydána ve verzi 5.1. Přehled novinek i s náhledy v oficiálním oznámení a na GitHubu.
Byla vydána Java 20 / JDK 20. Nových vlastností (JEP - JDK Enhancement Proposal) je 7. Nová Java / JDK vychází každých 6 měsíců. LTS verze je 17.
Google spustil konverzační AI Bard. Vyzkoušet lze zatím pouze ve Spojených státech a Spojeném království. Více v Bard FAQ.
Problém totiž je, že subjekt i vydavatel jsou jedinečně identifikováni pomocí Distinguished Name, ale praxe na to peče a klienti řeší jen Canonical Name subjektu. Zrovna tak neexistuje uznávaný způsob, který by umožnil podřízeným autoritám DN jen specializovat.
V současnosti když dostanete od kořene certifikát vystavený řekněme na C=CZ,O=FrantovaCA,CN=FrantaVocasek s CA:TRUE, tak si klidně můžete vystavit certifikát na C=CZ,O=Banka,CN=www.banka.cz a takový certifikát projde validací a SSL klient bude spokojen, jako kdyby se připojil na server, který mu předloží certifikát vydaný přímo kořenem.
*.example.com
), nebo certifikát pro víc adres (www.example.com
, example.com
, www.example.net
). A nebo víc certifikátů pro jednu doménu. Co je výhodnější záleží na tom, kolik těch domén je a na konkrétním ceníku – vycházelo to, že třeba ještě pro dvě nebo tři domény se vyplatí koupit samostatné certifikáty.
Předpokládám, že klientem je normální webový prohlížeč – jiné programy by pořád ještě mohly mít problémy s hvězdičkovým nebo vícenásobným certifikátem (používá se to jenom několik let).
Tiskni
Sdílej: