Byl publikován přehled vývoje renderovacího jádra webového prohlížeče Servo (Wikipedie) za uplynulé dva měsíce. Servo zvládne už i Gmail. Zakázány jsou příspěvky generované pomocí AI.
Raspberry Pi Connect, tj. oficiální služba Raspberry Pi pro vzdálený přístup k jednodeskovým počítačům Raspberry Pi z webového prohlížeče, byla vydána v nové verzi 2.5. Nejedná se už o beta verzi.
Google zveřejnil seznam 1272 projektů (vývojářů) od 185 organizací přijatých do letošního, již jednadvacátého, Google Summer of Code. Plánovaným vylepšením v grafických a multimediálních aplikacích se věnuje článek na Libre Arts.
Byla vydána (𝕏) dubnová aktualizace aneb nová verze 1.100 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.100 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána v nové verzi 2025.5.
OpenSearch (Wikipedie) byl vydán ve verzi 3.0. Podrobnosti v poznámkách k vydání. Jedná se o fork projektů Elasticsearch a Kibana.
PyXL je koncept procesora, ktorý dokáže priamo spúštat Python kód bez nutnosti prekladu ci Micropythonu. Podľa testov autora je pri 100 MHz približne 30x rýchlejší pri riadeni GPIO nez Micropython na Pyboard taktovanej na 168 MHz.
Grafana (Wikipedie), tj. open source nástroj pro vizualizaci různých metrik a s ní související dotazování, upozorňování a lepší porozumění, byla vydána ve verzi 12.0. Přehled novinek v aktualizované dokumentaci.
Raspberry Pi OS, oficiální operační systém pro Raspberry Pi, byl vydán v nové verzi 2025-05-06. Přehled novinek v příspěvku na blogu Raspberry Pi a poznámkách k vydání. Pravděpodobně se jedná o poslední verzi postavenou na Debianu 12 Bookworm. Následující verze by již měla být postavena na Debianu 13 Trixie.
Richard Stallman dnes v Liberci přednáší o svobodném softwaru a svobodě v digitální společnosti. Od 16:30 v aule budovy G na Technické univerzitě v Liberci. V anglickém jazyce s automaticky generovanými českými titulky. Vstup je zdarma i pro širokou veřejnost.
nechci tam davat graficky linux - desktop
Tím myslíte, že si vystačíte s textovým režimem (v Linuxu se tomu říká virtuální konzole), nebo že ve stroji vůbec nemáte grafickou kartu?
Jaky linux zvolit Lze provect instalace pres USB nebo pres SIT?
Zavedené (= s dlouhou historií) distribuce umožňují instalaci z USB i ze sítě a i v textovém režimu.
Otázka je, jestli jestli umí z USB nebo sítě bootovat i váš starý stroj. Ale vždycky se dá nabootovat z diskety a teprve odtamtud stáhnout zbývající data již po síti.
Jako distribuci doporučuji Debian.
Jak nastavim IP, masku a DNS (PC zapojim na zahradce)
Pokud znáte síťovou konfiguraci na zahradě, vše si připravte, nastavte a odzkoušejte doma. Stroj pak jen přeneste.
Pokud neznáte, ale můžete se spolehnout na autokonfiguraci (DHCP, bezstavová autokonfigurace), můžete to risknout, povolit autokonfiguraci na stroji a po přenesení by se měl zkonfigurovat.
Nejbezpečnější je mít ještě přenosný počítač, kterým se na stroj na zahradě připojíte krátkým ethernetovým nebo sériovým kabelem, a konfiguraci doděláte na místě.
Jak stahnu dany RAR - soubor pro meteostanici, rozbalim
Stáhnete nástrojem wget, případně textový prohlížeč links nebo elinks nebo lynx. Rozbalíte nástrojem unrar. Ale to si můžete přeci udělat ještě doma.
software http://open3600.fast-mail.nl/tiki-index.php, ktery je zabaleny v RAR.
Já bych řek, že v zipu. Použijte nástroj unzip.
Nevíme, co má za síťovou kartu. Nakonec bude potřebovat bootovací disketu s PXE klientem a rozjet server pro bootování ze sítě není jednoduché.
Asi bude pro něj jednodušší použít existující servery boot.kernel.org.
Pokud můžete do jiného linuxového stroje připojit pevný disk, je možné umístit instalační soubory (jádro, ram disk a zavaděč) přes něj na disk. Pokud máte dosovou verzi Windows, je možné nástrojem loadlin zavést Linux z bežícího DOSu.
Vyberete si schůdné řešení podle návodu (je tam popsáno i bootování ze sítě). Zdá se ale, že boot z diskety (kvůli velikosti) už nepodporují. Jak smutné.
Ještě mě napadl zavaděč mbtmgr, který, myslím, umí zavádět systém z USB nebo CD, i když to BIOS neumí.
Ještě je jedna cesta: vzít disk z toho počítače, kam to chcete instalovat, nainstalovat to na něj jinde, upravit /etc/fstab, mít tam distribuční kernel = s podporou všeho možného a v 90% by to mělo makat. Potřebujete místo na řadiči disku pro připojení, napájení pro onen disk, přístup k oběma počítačům dovnitř.
Navíc, pokud tam budete mít grub, lze i editovat při bootu parametry = cesty, odkud se vmlinux loaduje (a jiné věci).
Tiskni
Sdílej: