CyberChef je webová aplikace pro analýzu dat a jejich kódování a dekódování, šifrování a dešifrování, kompresi a dekompresi, atd. Často je využívaná při kybernetických cvičeních a CTF (Capture the Flag). Vydána byla nová major verze 10 (aktuálně 10.4.0). Přehled novinek v Changelogu.
UBports, nadace a komunita kolem Ubuntu pro telefony a tablety Ubuntu Touch, vydala Ubuntu Touch OTA-1 Focal založené na Ubuntu 20.04 Focal Fossa.
Společnost Red Hat slaví 30 let.
Ve věku 91 let zemřel izraelský informatik Ja'akov Ziv, spolutvůrce bezztrátových kompresních algoritmů LZ77, LZ78 a LZW (Lempel–Ziv–Welch).
Byla představena nová Arduino deska Arduino UNO R4 s 32bitovým MCU RA4M1 (Arm Cortex-M4). Desku lze zatím získat pouze v rámci early access programu.
Operační systém MidnightBSD, fork FreeBSD optimalizovaný pro desktop s prostředím Xfce, byl vydán ve verzi 3.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Na GOG.com běží Spring Sale. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Neurodeck: Psychological Deckbuilder (ProtonDB).
Alex Ellis upozornil 15. března, že firma Docker se chystala zrušit bezplatný hosting open-source projektů na Docker Hubu. Po vlně odporu se představitelé firmy omluvili a posléze byl původní záměr odvolán.
Ve věku 94 let zemřel Gordon Moore, mj. spoluzakladatel společnosti Intel a autor Moorova zákona.
Mercurial (Wikipedie), software pro SCM (Source Code Management), byl vydán ve verzi 6.4. Přehled novinek v poznámkách k vydání. Ve dnech 5. až 7. dubna proběhne konference Mercurial Paris.
nechci tam davat graficky linux - desktop
Tím myslíte, že si vystačíte s textovým režimem (v Linuxu se tomu říká virtuální konzole), nebo že ve stroji vůbec nemáte grafickou kartu?
Jaky linux zvolit Lze provect instalace pres USB nebo pres SIT?
Zavedené (= s dlouhou historií) distribuce umožňují instalaci z USB i ze sítě a i v textovém režimu.
Otázka je, jestli jestli umí z USB nebo sítě bootovat i váš starý stroj. Ale vždycky se dá nabootovat z diskety a teprve odtamtud stáhnout zbývající data již po síti.
Jako distribuci doporučuji Debian.
Jak nastavim IP, masku a DNS (PC zapojim na zahradce)
Pokud znáte síťovou konfiguraci na zahradě, vše si připravte, nastavte a odzkoušejte doma. Stroj pak jen přeneste.
Pokud neznáte, ale můžete se spolehnout na autokonfiguraci (DHCP, bezstavová autokonfigurace), můžete to risknout, povolit autokonfiguraci na stroji a po přenesení by se měl zkonfigurovat.
Nejbezpečnější je mít ještě přenosný počítač, kterým se na stroj na zahradě připojíte krátkým ethernetovým nebo sériovým kabelem, a konfiguraci doděláte na místě.
Jak stahnu dany RAR - soubor pro meteostanici, rozbalim
Stáhnete nástrojem wget, případně textový prohlížeč links nebo elinks nebo lynx. Rozbalíte nástrojem unrar. Ale to si můžete přeci udělat ještě doma.
software http://open3600.fast-mail.nl/tiki-index.php, ktery je zabaleny v RAR.
Já bych řek, že v zipu. Použijte nástroj unzip.
Nevíme, co má za síťovou kartu. Nakonec bude potřebovat bootovací disketu s PXE klientem a rozjet server pro bootování ze sítě není jednoduché.
Asi bude pro něj jednodušší použít existující servery boot.kernel.org.
Pokud můžete do jiného linuxového stroje připojit pevný disk, je možné umístit instalační soubory (jádro, ram disk a zavaděč) přes něj na disk. Pokud máte dosovou verzi Windows, je možné nástrojem loadlin zavést Linux z bežícího DOSu.
Vyberete si schůdné řešení podle návodu (je tam popsáno i bootování ze sítě). Zdá se ale, že boot z diskety (kvůli velikosti) už nepodporují. Jak smutné.
Ještě mě napadl zavaděč mbtmgr, který, myslím, umí zavádět systém z USB nebo CD, i když to BIOS neumí.
Ještě je jedna cesta: vzít disk z toho počítače, kam to chcete instalovat, nainstalovat to na něj jinde, upravit /etc/fstab, mít tam distribuční kernel = s podporou všeho možného a v 90% by to mělo makat. Potřebujete místo na řadiči disku pro připojení, napájení pro onen disk, přístup k oběma počítačům dovnitř.
Navíc, pokud tam budete mít grub, lze i editovat při bootu parametry = cesty, odkud se vmlinux loaduje (a jiné věci).
Tiskni
Sdílej: