Open source platforma Home Assistant (Demo, GitHub, Wikipedie) pro monitorování a řízení inteligentní domácnosti byla vydána ve verzi 2024.12.
Byla vydána verze 31.0 svobodného softwaru OBS Studio (Open Broadcaster Software, Wikipedie) určeného pro streamování a nahrávání obrazovky počítače. Přehled novinek na GitHubu. Instalovat lze také z Flathubu.
Emulátory Box86 a Box64 umožňující spouštět linuxové aplikace pro x86 a x86_64 na jiných než x86 a x86_64 architekturách, například ARM a ARM64, byly vydány v nových verzích: Box86 0.3.8 a Box64 0.3.2. Ukázka možností na YouTube.
Byla vydána nová verze 6.1 neměnné (immutable) distribuce openSUSE Leap Micro určené pro běh kontejneru a virtuálních strojů. S vydáním verze 6.1 byla ukončena podpora verze 5.5.
Poslanci dnes ve třetím čtení schválili návrh zákona o digitálních financích. Cílem zákona je implementace předpisů Evropské unie v oblasti digitálních financí, konkrétně nařízení DORA (Digital Operational Resilience Act) o digitální provozní odolnosti finančního sektoru a nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets) o trzích kryptoaktiv. Zákon nyní míří k projednání do Senátu ČR. U kryptoměn bude příjem do 100 tisíc Kč za zdaňovací období osvobozen od daně, podobně jako u cenných papírů, a to za podmínky jejich držení po dobu alespoň 3 let.
O víkendu (15:00 až 23:00) proběhne EmacsConf 2024, tj. online konference vývojářů a uživatelů editoru GNU Emacs. Sledovat ji bude možné na stránkách konference. Záznamy budou k dispozici přímo z programu.
Mozilla má nové logo a vizuální identitu. Profesionální. Vytvořeno u Jones Knowles Ritchie (JKR). Na dalších 25 let.
Bylo rozhodnuto, že nejnovější Linux 6.12 je jádrem s prodlouženou upstream podporou (LTS). Ta je aktuálně plánována do prosince 2026. LTS jader je aktuálně šest: 5.4, 5.10, 5.15, 6.1, 6.6 a 6.12.
Byla vydána nová stabilní verze 3.21.0, tj. první z nové řady 3.21, minimalistické linuxové distribuce zaměřené na bezpečnost Alpine Linux (Wikipedie) postavené na standardní knihovně jazyka C musl libc a BusyBoxu. Z novinek lze vypíchnou počáteční podporu architektury Loongson LoongArch64.
nechci tam davat graficky linux - desktop
Tím myslíte, že si vystačíte s textovým režimem (v Linuxu se tomu říká virtuální konzole), nebo že ve stroji vůbec nemáte grafickou kartu?
Jaky linux zvolit Lze provect instalace pres USB nebo pres SIT?
Zavedené (= s dlouhou historií) distribuce umožňují instalaci z USB i ze sítě a i v textovém režimu.
Otázka je, jestli jestli umí z USB nebo sítě bootovat i váš starý stroj. Ale vždycky se dá nabootovat z diskety a teprve odtamtud stáhnout zbývající data již po síti.
Jako distribuci doporučuji Debian.
Jak nastavim IP, masku a DNS (PC zapojim na zahradce)
Pokud znáte síťovou konfiguraci na zahradě, vše si připravte, nastavte a odzkoušejte doma. Stroj pak jen přeneste.
Pokud neznáte, ale můžete se spolehnout na autokonfiguraci (DHCP, bezstavová autokonfigurace), můžete to risknout, povolit autokonfiguraci na stroji a po přenesení by se měl zkonfigurovat.
Nejbezpečnější je mít ještě přenosný počítač, kterým se na stroj na zahradě připojíte krátkým ethernetovým nebo sériovým kabelem, a konfiguraci doděláte na místě.
Jak stahnu dany RAR - soubor pro meteostanici, rozbalim
Stáhnete nástrojem wget, případně textový prohlížeč links nebo elinks nebo lynx. Rozbalíte nástrojem unrar. Ale to si můžete přeci udělat ještě doma.
software http://open3600.fast-mail.nl/tiki-index.php, ktery je zabaleny v RAR.
Já bych řek, že v zipu. Použijte nástroj unzip.
Nevíme, co má za síťovou kartu. Nakonec bude potřebovat bootovací disketu s PXE klientem a rozjet server pro bootování ze sítě není jednoduché.
Asi bude pro něj jednodušší použít existující servery boot.kernel.org.
Pokud můžete do jiného linuxového stroje připojit pevný disk, je možné umístit instalační soubory (jádro, ram disk a zavaděč) přes něj na disk. Pokud máte dosovou verzi Windows, je možné nástrojem loadlin zavést Linux z bežícího DOSu.
Vyberete si schůdné řešení podle návodu (je tam popsáno i bootování ze sítě). Zdá se ale, že boot z diskety (kvůli velikosti) už nepodporují. Jak smutné.
Ještě mě napadl zavaděč mbtmgr, který, myslím, umí zavádět systém z USB nebo CD, i když to BIOS neumí.
Ještě je jedna cesta: vzít disk z toho počítače, kam to chcete instalovat, nainstalovat to na něj jinde, upravit /etc/fstab, mít tam distribuční kernel = s podporou všeho možného a v 90% by to mělo makat. Potřebujete místo na řadiči disku pro připojení, napájení pro onen disk, přístup k oběma počítačům dovnitř.
Navíc, pokud tam budete mít grub, lze i editovat při bootu parametry = cesty, odkud se vmlinux loaduje (a jiné věci).
Tiskni Sdílej: