abclinuxu.cz AbcLinuxu.cz itbiz.cz ITBiz.cz HDmag.cz HDmag.cz abcprace.cz AbcPráce.cz
AbcLinuxu hledá autory!
Inzerujte na AbcPráce.cz od 950 Kč
Rozšířené hledání
×
    dnes 14:22 | Nová verze

    HollowByte je zranitelnost typu Denial of Service (DoS) v kryptografické knihovně OpenSSL. Útočník může odesíláním škodlivého payloadu o velikosti pouhých 11 bajtů zaplnit paměť serveru. OpenSSL před ověřením dat vyhradí nepřiměřený blok paměti (až 131 KB). Server pak čeká na data, která nepřišla. Zranitelnost je opravena ve verzích OpenSSL 4.0.1, 3.6.3, 3.5.7, 3.4.6 a 3.0.21.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:44 | Komunita

    Ve španělské A Coruñě probíhá GUADEC 2026, tj. letošní konference vývojářů a uživatelů desktopového prostředí GNOME. Videozáznamy přednášek jsou k dispozici na YouTube.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 13:22 | Komunita

    Společnost Collabora ve spolupráci s Valve vyvíjí Holo Core, tj. port Arch Linuxu pro ARM64 procesory (AArch64), který bude pohánět VR headset Steam Frame. Pro testování Arch Linuxu pro AArch64 jsou k dispozici binární balíčky, zdrojové kódy i kontejner pro Docker nebo Podman.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    dnes 13:00 | IT novinky

    Mikroprocesor Zilog Z80 byl oficiálně uveden na trh před 50 lety, tj. v červenci 1976. Výroba mikroprocesoru skončila v roce 2024.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    dnes 02:55 | Bezpečnostní upozornění

    Výzkumníci ze společnosti ESET objevili 11 zapomenutých UEFI shim zavaděčů, které byly podepsány společností Microsoft, a které umožňují útočníkům obejít ochranu UEFI Secure Boot na většině zařízení. Microsoft je zneplatnil (přidal jejich hash do databáze dbx) v rámci aktualizace Patch Tuesday dne 9. června 2026. Uživatelé Linuxu mohou databází aktualizovat pomocí LVFS. Ověřit zneplatnění zavaděčů lze pomocí skriptu uefi-dbx-audit. Jedná se o CVE-2026-8863 a CVE-2026-10797.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 3
    včera 16:55 | Zajímavý software

    pico-usb-wifi je open source firmware pro Raspberry Pi Pico W, který jej promění v USB Wi-Fi adaptér. Po připojení k počítači se objeví jako zařízení USB CDC-NCM.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 16:00 | IT novinky

    Americká společnost Google ze skupiny Alphabet bude muset podle nových požadavků Evropské unie umožnit společnosti OpenAI i dalším konkurentům v oblasti umělé inteligence (AI) a internetových vyhledávačů přístup ke svým službám. Ve svém rozhodnutí o tom včera informovala Evropská komise (EK). Opatření má zajistit dodržování pravidel, jejichž cílem je omezit v EU tržní sílu velkých technologických firem. Google s tím nesouhlasí.

    … více »
    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    včera 04:55 | Komunita

    Nové verze webových prohlížečů Chrome a Firefox jsou vydávány každé 4 týdny. Aktuální verze Chrome je 150. Aktuální verze Firefoxu je 152. V březnu bylo oznámeno, že od září přejde Chrome na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. To by znamenalo, že Chrome v číslování verzí Firefox brzy přeskočí. Vývojáři Firefoxu proto také od září přecházejí na dvoutýdenní cyklus vydávání verzí. :-)

    Ladislav Hagara | Komentářů: 7
    včera 00:22 | Zajímavý software

    Microsoft Comic Chat (Wikipedie), tj. grafický IRC klient z devadesátek, který převáděl konverzace na IRC do podoby komiksových panelů, a který zpopularizoval font Comic Sans, je dnešním dnem open source. Zdrojové kódy jsou k dispozici na GitHubu pod licencí MIT.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 1
    16.7. 19:55 | Nová verze

    Byla vydána (𝕏) nová verze 26.7 open source firewallové a routovací platformy OPNsense (Wikipedie). Jedná se o fork pfSense postavený na FreeBSD. Kódový název OPNsense 26.7 je Xenial Xenops. Přehled novinek v příspěvku na fóru.

    Ladislav Hagara | Komentářů: 0
    Které desktopové prostředí na Linuxu používáte?
     (11%)
     (7%)
     (2%)
     (17%)
     (30%)
     (4%)
     (6%)
     (2%)
     (15%)
     (24%)
    Celkem 2168 hlasů
     Komentářů: 30, poslední 3.4. 20:20
    Rozcestník


    Dotaz: Mandrake 8.0 a radic UDMA66 Promise PDC2026

    13.8.2001 09:03 Vladimir Ondruska
    Mandrake 8.0 a radic UDMA66 Promise PDC2026
    Přečteno: 219×
    Pokousim se rozjet Linux Mandrake 8.0 na pocitadle s MB MSI BX Master. Pokud disk zapojim na bezny integrovany IDE UDMA 33 radic na desce, tak je instalace i provoz Mandrake bez problemu. Pokud disk ale hodim na radic Promise (na tehle desce je to cip taky integrovany na desce, <BR> ale prodaval se tusim i samostatne jako PCI karta), tak sice v pohode nainstaluju, ale do Linuxu se mi stale nedari nabootovat. Pri startovani po detekci vseho moznyho vypise nakonec: <BR> request_module[block-major-33]: <BR> Root fs not mountedVFS: Cannot open root device "2104" or 21:04Please <BR> append a correct "root=" boot optionKernel panic: VFS: Unable to mount <BR> root fs on 21:04<BR> To cislo 21:04 se samozrejme meni podle toho, <BR> jak se pokousim Linux nabootovat, ale v podstate na nem asi nezalezi. Linux mam na oddilech hde6 (/boot) a hde8 (/), predtim jsem to mel i dohromady v jednom oddile, ale to na tenhle problem asi nema vliv. Pri graficke instalaci je disk nalezen a vsechny oddily spravne detekovany jako hde a hde je zapsano do lilo.conf i do etc/mtab. Pri bootovani nainstalovaneho Linuxu z disku se spravne nadetekuji vsechna zarizeni, ale pak si Linux nespravne mysli, ze disk je na hda! Vsechny oddily najde tak, jak je disk rozdelen, ale misto hde vsude pri bootovani pise hda (tzn. hda6, hda8,...). Jadro Linuxu mam 2.4.x (kde x je asi 3, ale na to bych krk nedal), ktery by tenhle radic Promise mohlo podporovat (??? ale to nevim vubec jiste). Kdyz se pri instalaci z CD prepnu do obrazovky, kde vyjizdi vsechno co se zatim provedlo, tak je u detekce Promise napsano unknown mass storage controller, ale na vsechny ext2 oddily je videt spravne jako na hde. Pokud uz po instalaci a rebootu zase nabootuju z CD, tak v prikazove radce muzu s diskem pracovat, takze si s tim radicem Linux asi nejak poradi, ale jenom pokud ma CD. Na tu instalaci na disk se ty ovladace jakoby neprenesou (moc tomu nerozumim, takze tohle berte s rezervou, jenom popisuju to, co vidim a jak to chapu). Uz jsem vyzkousel vsechno, co me napadlo, ale porad to nepomohlo. Nevite nekdo jak to rozchodit na tom UDMA 66 radici? <BR>

    Odpovědi

    31.7.2001 12:51 Martin Volf | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake 8.0 a radic UDMA66 Promise PDC2026
    Problém by mohl být v tom, že označení hda-hdd dostanou zařízení na řadiči, ze kterého bootujete (to je ale hnusný slovo ;-) a hde-hdh zbyde na ten druhý řadič.<BR>

    Mohlo by pomoct zkusit změnit nastavení v BIOSu týkající se bootování nebo přidat parametr jádra ide=reverse.

    31.7.2001 12:56 Martin Volf | skóre: 21
    Rozbalit Rozbalit vše Re: Mandrake 8.0 a radic UDMA66 Promise PDC2026
    Ještě jsem zapomněl jednu možnost: nabootovat z CD nabo nějaké záchranné diskety, připojit root partition a přepsat v /etc/fstab hde na hda.

    Založit nové vláknoNahoru

    Tiskni Sdílej: Linkuj Jaggni to Vybrali.sme.sk Google Del.icio.us Facebook

    ISSN 1214-1267   www.czech-server.cz
    © 1999-2015 Nitemedia s. r. o. Všechna práva vyhrazena.