Nejnovější publikace v knižní edici správce české národní domény nese název ESP32 prakticky a jejím autorem je Martin Malý. Kniha je průvodcem ve světě výkonných a velmi bohatě vybavených mikrokontrolérů společnosti Espressif. V knize se naučíte, jak využít tento čip pro různé projekty, od základního nastavení a programování ESP32 v Arduino IDE, přes připojení k Wi-Fi a Bluetooth, až po pokročilé techniky, jako je realtime operační systém FreeRTOS, příjem signálu z družic nebo programování v ESP-IDF.
Byl představen nový oficiální 7palcový Raspberry Pi Touch Display 2. Rozlišení 720 × 1280 pixelů. Cena 60 dolarů.
Na čem aktuálně pracují vývojáři webového prohlížeče Ladybird (GitHub)? Byl publikován přehled vývoje za říjen (YouTube).
Byla vydána verze 0.4.0 v Rustu napsaného frameworku Pingora pro vytváření rychlých, spolehlivých a programovatelných síťových systémů. Z novinek lze vypíchnout počáteční podporu Rustls, tj. implementaci TLS v Rustu. Společnost Cloudflare uvolnila framework Pingora letos v únoru pod licencí Apache 2.0.
Byla vydána první pre-release verze desktopového prostředí Xfce (Wikipedie). Vydání ostré verze je plánováno na 15. prosince. Současně byla vyhlášena soutěž o výchozí wallpaper pro Xfce 4.20. Uzávěrka přihlášek je 15. listopadu.
Přímý přenos z konference OpenAlt 2024, jež probíhá tento víkend v prostorách FIT VUT v Brně. Na programu je spousta zajímavých přednášek. Pokud jste v Brně, stavte se. Vstup zdarma.
V Coloradu unikla hesla k volebním počítačům. Více než 2 měsíce byla tabulka se stovkami hesel do BIOSu volně na webových stránkách. Dle úřadu je potřeba ještě druhé heslo, takže se o žádnou bezprostřední bezpečnostní hrozbu pro volby nejedná [Ars Technica].
Apple kupuje Pixelmator Team stojící za grafickými editory Pixelmator, Pixelmator Pro a Photomator.
Apple představil nový MacBook Pro s čipy M4, M4 Pro a M4 Max.
Na GOG.com běží Halloween Sale 2024. Při té příležitosti lze získat zdarma počítačovou hru Return of the Phantom.
Můj souhrn zkušeností: mam radši /boot extra, když si zpackam kořen (aneb /), tak nabootuju a vidim to. Mam rád reiserfs, už jsem zažil, že s dělením na kořen a swap byly i soubory kernelu (vmlinuz) zbourané, disk zaplněný na 100% od nahrávání z televize a pak smolíček. No, konkrétnějš, mně vyhovuje dělit disk na malej /boot, dva kořeny - pro dvě distra a swap. Můžu tak testovat další distro bez mazání dat či nuceného přechodu hop nebo trop, půjde nebo nepůjde.
Ad balíčky: vše se obvykle dodává v balíčkách (je to v *.rpm na instalačních médiích, ať pro bezpečnost, autenticitu a tak), autor distribuce se snaží vydat release tehdy, když ji považuje za konkurenceschopnou - tedy i tehdy když je tam podpora pro co nejvíc hardwaru.
Mimochodem jestli jsi začátečník a máš čas, nech si udělat instalaci aspoň dvakrát nebo procházej menu a koukej při instalaci, co tam vše je - měl by tam být popis programu, účel a tak. Nech si nainstalovat vše a koukej pak, co to dělá, až budeš dané programy spouštět, jaké jsou mezi nimi rozdíly. Pro daný účel bývá v repozitářích více kvalitních programů, jelikož každému se líbí něco jiného.
Asi najdeš zastánce Fedory, mně lidi tvrdí, že je to hodne bleeding edge distribuce = skoro testovací. Sám bych Ti na rozkoukání možná poradil spíš ubuntu.
Tiskni Sdílej: