Přímý přenos (YouTube) z konference LinuxDays 2024, jež probíhá tento víkend v Praze v prostorách Fakulty informačních technologií Českého vysokého učení v Praze (FIT ČVUT). Na programu je spousta zajímavých přednášek.
Elon Musk na akci We, Robot (YouTube, 𝕏) představil Robotaxi, Robovan a vylepšeného Tesla Bota (Optimus).
Internet Archive je offline (𝕏, Bluesky, Mastodon). Unikly údaje 31 milionů uživatelů. Probíhal / probíhá na něj DDoS útok.
Alyssa Rosenzweig se v příspěvku na svém blogu rozepsala o hraní AAA her na Asahi Linuxu. Na YouTube je záznam její včerejší přednášky na XDC 2024 (X.Org Developer's Conference).
Vláda schválila Národní polovodičovou strategii: Česká republika má velký potenciál stát se významným hráčem v oblasti výroby čipů, zejména v evropském měřítku. Využít tento potenciál je cílem Národní polovodičové strategie, kterou připravilo Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s experty, a která navazuje na evropský Akt o čipech.
V lete vyšiel Aeonwave 4.0, ktorý niekoľkonásobne menej vyťažuje procesor pri interpretácií priestorového zvuku než OpenAL Soft. Autor hľadá prispievateľov do knižnice libaaxopenal za účelom pridania ALC_EXT_EFX rozšírení využívaných napr. v hre Doom 3 cez port Dhewm3 v Linuxe.
Linuxová distribuce Ubuntu 24.10 „Oracular Oriole“ byla vydána. Jde o průběžné vydání s podporou 9 měsíců. Obsahuje mj. Linux 6.11 či GNOME 47 s několika odkazy na první vydání Ubuntu (4.10 „Warty Warthog“) před 20 lety. K dispozici jsou také oficiální deriváty s odlišnými výchozími desktopovými prostředími anebo balíky aplikací.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové major verzi 2.0 (YouTube). Důležité změny v Migration Guide.
Apache Tomcat (Wikipedie) slaví 25 let. Při té příležitosti byla vydána nová verze 11.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání.
Open source 3D herní a simulační engine Open 3D Engine (O3DE) byl vydán v nové verzi 24.09.0. Přehled novinek v poznámkách k vydání. O3DE má nového maskota: Odie.
slackware/x
a slackware/kde
. Potažmo slackware/xap
, pokud chcete grafické aplikace (vč. rxvt, Firefox a tak. A slackware/kdei
(tady je výběr celkem na snadě), pokud chcete lokalizaci KDE a koffice. Pokud jste nebyl příliš tvořivý v ostatních částech instalace, mělo by Vám to fungovat.
A našlapujte opatrně. Geniálnější (protože v jednoduchosti je síla) balíčkovací systém než má Slackware se hledá těžko. Snad ještě SVR4 (UNIX), třeba Solaris 10 a starší nebo SXCE.
isolinux/
, tak to rovnou z toho nainstalovat nebo vyexportovat a instalovat síťově. Tedy stažený ISO image je to samé, ale jeden velký soubor.
Jinak síťová instalace lze, přes NFS. U bežícího sytému ale už nepotřebujete extra volbu, tam ten pkgtool
předpokládá, že si to případně namontujete (takže vlastně lze i SMB a předpokládám, že něco FTP pro fuse taky někdo napsal).
Vzhledem k tomu, že není úplně jasné, co na tom systému ǎktuálně máte, tak asi nejjednodušší je, až to budete mít cele: z kořene, kde ten Slack je dát upgradepkg --install-new slackware/*/*t?z
, čímž nainstalujete všechno přeskakuje již nainstalované balíky.
Akorát si nejsem jistý, že uvyklý jiným paradigmatům budete se Slackware spokojen. Přece jenom je to výrazně jednoduchá (jako opak složitá, nikoliv nutně snadná k použití na první pohled) distribuce.
Tiskni Sdílej: