Open source webový aplikační framework Django slaví 20. narozeniny.
V Brestu dnes začala konference vývojářů a uživatelů linuxové distribuce Debian DebConf25. Na programu je řada zajímavých přednášek. Sledovat je lze online.
Před 30 lety, tj. 14. července 1995, se začala používat přípona .mp3 pro soubory s hudbou komprimovanou pomocí MPEG-2 Audio Layer 3.
Výroba 8bitových domácích počítačů Commodore 64 byla ukončena v dubnu 1994. Po více než 30 letech byl představen nový oficiální Commodore 64 Ultimate (YouTube). S deskou postavenou na FPGA. Ve 3 edicích v ceně od 299 dolarů a plánovaným dodáním v říjnu a listopadu letošního roku.
Společnost Hugging Face ve spolupráci se společností Pollen Robotics představila open source robota Reachy Mini (YouTube). Předobjednat lze lite verzi za 299 dolarů a wireless verzi s Raspberry Pi 5 za 449 dolarů.
Dnes v 17:30 bude oficiálně vydána open source počítačová hra DOGWALK vytvořena v 3D softwaru Blender a herním enginu Godot. Release party proběhne na YouTube od 17:00.
McDonald's se spojil se společností Paradox a pracovníky nabírá také pomocí AI řešení s virtuální asistentkou Olivii běžící na webu McHire. Ian Carroll a Sam Curry se na toto AI řešení blíže podívali a opravdu je překvapilo, že se mohli přihlásit pomocí jména 123456 a hesla 123456 a získat přístup k údajům o 64 milionech uchazečů o práci.
Byla vydána (𝕏) červnová aktualizace aneb nová verze 1.102 editoru zdrojových kódů Visual Studio Code (Wikipedie). Přehled novinek i s náhledy a videi v poznámkách k vydání. Ve verzi 1.102 vyjde také VSCodium, tj. komunitní sestavení Visual Studia Code bez telemetrie a licenčních podmínek Microsoftu.
Byla vydána nová verze 2.4.64 svobodného multiplatformního webového serveru Apache (httpd). Řešeno je mimo jiné 8 bezpečnostních chyb.
Společnost xAI na síti 𝕏 představila Grok 4, tj. novou verzi svého AI LLM modelu Grok.
Řešení dotazu:
Tak to rozhodně ne. V prvním sektoru disku je kromě primárního bootloaderu tabulka rozdělení disku, která má čtyři položky. Oddílům, které jsou zapsané tam, říkáme primární. Protože časem vyvstala potřeba mít více než čtyři oddíly, bylo vymyšleno rozšíření, kdy jeden z těch primárních oddílů označíme jako extended a ten pak funguje jako jakýsi kontejner na další oddíly. V jeho prvním sektoru je pak tabulka, ve které mohou být další oddíly (DOSovou terminologií logické disky, čert ví, jak tomu říkají teď). Obvykle je to řešeno tak, že první sektor toho extended oddílu obsahuje tabulku, kde je první oddíl (linuxovou řečí např. sda5
) a jako druhý opět extended oddíl, který zase obsahuje jeden oddíl (sda6
) a extended atd.
Tímto způsobem lze zřetězit oddílů v podstatě kolik chcete (zcela určitě víc než čtyři, pár takových systémů mám). V Linuxu je limit 31 oddílů pro hd*
, a 15 pro sd*
, ale to není limit systému partition tabulek, ale toho, jak jsou přidělována major a minor čísla blokových zařízení. Na druhou stranu, pokud někdo potřebuje víc než 15 oddílů, měl by zvážit, jestli jsou klasické tabulky tím správným řešením a jestli nepoužít něco sofistikovanějšího, např. LVM.
Na jednom fyz. disku může být max. 1 oddíl Primary
Pravděpodobně si pletete termíny primary a active (bootable). Nebo jste se nechal zmást tím, že windowsový fdisk vám nedovolí vytvořit víc než jeden jeho primární oddíl. Ale to ještě neznamená, že jich tam nemůže být víc, když je tam udělá někdo jiný (třeba linuxový fdisk).
>>>jsem ho rozdělil pomocí Gparted na sda1/ntfs boot C/
Spravne .... win patri vzdy na prvni oddil ... jinak patalie
Oddil na ktery chcete pristupovat i z win tak dbejte aby byl primarni - toto se tyka obzvlast win xp. Vista a 7 jiz nemaji s tim problem.
Tiskni
Sdílej: