Nourish (GitHub) je nový správce oken pro Linux. Tradiční plochy nahrazuje nekonečným plátnem a posouváním a přibližováním. Využívá vlastní kompozitor pro Wayland s názvem y5. Videoukázka.
Po 20 letech a 17 otevřených (open source) krátkých filmech Blender Studio oznámilo plán na svůj první celovečerní film. Cílem samozřejmě není jenom nový otevřený film, ale především vývoj a vylepšení otevřených nástrojů pro spolupráci napříč celým procesem a vytvoření otevřené příručky (playbook) pro filmovou produkci ve velkém měřítku s informacemi, které jsou obvykle dostupné pouze uvnitř komerčních studií, a pomoci tak nezávislým tvůrcům překonat technické a organizační bariéry.
Byla vydána nová verze 26.6.25 svobodného multiplatformního video editoru Shotcut (Wikipedie) postaveného nad multimediálním frameworkem MLT. Shotcut je vedle zdrojových kódů k dispozici také ve formátech AppImage, Flatpak a Snap.
Apple bez varování odstranil ze svého obchodu sociální síť VKontaktě i další aplikace skupiny VK, jako je VK Music nebo VK Video [Novinky.cz].
V dubnu loňského roku představený poštovní klient Notion Mail bude 22. září ukončen.
Konference OpenAlt 2026 hledá přednášející. Proběhne o víkendu 7. a 8. listopadu na půdě Fakulty informačních technologií VUT v Brně. Témata konference jsou: Otevřený a svobodný software, IoT a Hnutí tvůrců, Vzdělávání, Bezpečnost a soukromí, Otevřená společnost, komunity a data, OpenMobility a další.
Společnosti OpenAI a Broadcom oznámily čip optimalizovaný pro AI pojmenovaný Jalapeño.
Deno (Wikipedie), běhové prostředí (runtime) pro JavaScript, TypeScript a WebAssembly, bylo vydáno v nové verzi 2.9. Hlavní novinkou je deno desktop pro převod Deno projektu na desktopovou aplikaci. Jedná se o alternativu k frameworkům Electron nebo Tauri.
Od zítra jsou Datové schránky oficiálně na nové adrese datovka.gov.cz. Adresa mojedatovaschranka.cz zůstává funkční do 27. srpna 2026, následně budou uživatelé automaticky přesměrováni na datovka.gov.cz.
Dolphin (Wikipedie), tj. open source multiplatformní emulátor herních konzolí GameCube a Wii od Nintenda, byl vydán ve verzi 2606. S podporou Game Boy Playeru.
Zkoušel jsem ping a chová se normálně, to jest prakticky ihned mu jádro zakáže packet odeslat:
$ ping -c1 -W1 -w1 -B -n -v 147.251.23.28 PING 147.251.23.28 (147.251.23.28) from 147.251.23.20 : 56(84) bytes of data. ping: sendmsg: Operation not permitted --- 147.251.23.28 ping statistics --- 1 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 0ms
A odpovídající protokol racoonu při pokusu o ping:
Nov 19 10:23:34 album racoon: INFO: IPsec-SA request for 147.251.23.28 queued due to no phase1 found. Nov 19 10:23:34 album racoon: INFO: initiate new phase 1 negotiation: 147.251.23.20[500]<=>147.251.23.28[500] Nov 19 10:23:34 album racoon: INFO: begin Identity Protection mode. Nov 19 10:23:34 album racoon: phase1(ident I msg1): 0.000780
a po chvíli:
Nov 19 10:24:05 album racoon: ERROR: phase2 negotiation failed due to time up waiting for phase1. ESP 147.251.23.28[0]->147.251.23.20[0] Nov 19 10:24:05 album racoon: INFO: delete phase 2 handler. Nov 19 10:24:24 album racoon: ERROR: phase1 negotiation failed due to time up. 77584602df8e38cf:0000000000000000
Takhle vypadá moje politika:
# Test to dead end point spdadd -4 147.251.23.20 147.251.23.28 any -P out prio def + 100 ipsec esp/transport//require ah/transport//require; spdadd -4 147.251.23.28 147.251.23.20 any -P in prio def + 100 ipsec esp/transport//require ah/transport//require;
a takhle konfigurace IKE:
#remote anonymous
remote 147.251.23.19
{
exchange_mode main,aggressive;
#exchange_mode aggressive,main;
#doi ipsec_doi;
#situation identity_only;
ca_type x509 "ipsec-ca.crt";
my_identifier asn1dn;
certificate_type x509 "album-racoon.crt" "album-racoon.key";
peers_identifier asn1dn;
peers_certfile x509 "router-racoon.crt";
verify_identifier on;
#generate_policy on;
lifetime time 1 hour; # sec,min,hour
initial_contact on;
proposal_check obey; # obey, strict or claim
proposal {
encryption_algorithm 3des;
hash_algorithm sha1;
#hash_algorithm md5;
#authentication_method pre_shared_key;
authentication_method rsasig;
dh_group modp1024;
}
}
# Test to dead end point
remote 147.251.23.28 inherit 147.251.23.19
{}
Používám jádro 2.6.31-gentoo-r6 a ipsec-tools-0.7.3. Pinganý stroj je směrován jako link-local a žádný takový neexistuje.
TCP klient (např. telnet) se chová tak, že se pokouší ustanovit spojení, dokud nevyprší limit TCP na sestavování spojení (spí uvnitř connect(2)).
ping -c1 -W1 -w1 -B -nr -v 192.168.1.21 PING 192.168.1.21 (192.168.1.21) from 192.168.1.20 : 56(84) bytes of data. --- 192.168.1.21 ping statistics --- 1 packets transmitted, 0 received, 100% packet loss, time 0msale pokud po přerušení spojení provedu /etc/init.d/racoon restart tak to právě zůstává ping viset. Když to visí tak je v logu tohle, což mi přijde normální:
Nov 19 20:22:27 x racoon: INFO: Reading configuration from "/etc/racoon/racoon.conf" Nov 19 20:22:29 x racoon: INFO: Resize address pool from 0 to 255 Nov 19 20:22:29 x racoon: INFO: 127.0.0.1[500] used as isakmp port (fd=7) Nov 19 20:22:29 x racoon: INFO: 127.0.0.1[500] used for NT-T Nov 19 20:22:29 x racoon: INFO: 192.168.1.20[500] used as isakmp port (fd=8) Nov 19 20:22:29 x racoon: INFO: 192.168.1.20[500] used for NAT-T Nov 19 20:22:29 x racoon: INFO: ::1[500] used as isakmp port (fd=9) Nov 19 20:22:29 x racoon: INFO: fe80::216:3eff:fe34:56fb%eth0[500] used as isakmp port (fd=10) Nov 19 20:22:33 x racoon: INFO: IPsec-SA request for 192.168.1.21 queued due to no phase1 found. Nov 19 20:22:33 x racoon: INFO: initiate new phase 1 negotiation: 192.168.1.20[500]<=>192.168.1.21[500] Nov 19 20:22:33 x racoon: INFO: begin Identity Protection mode. Nov 19 20:22:59 x racoon: ERROR: phase2 negotiation failed due to time up waiting for phase1. ESP 192.168.1.21[0]->192.168.1.20[0] Nov 19 20:22:59 x racoon: INFO: delete phase 2 handler.Používám jádro distribuční 2.6.26-2-686-bigmem.
spdadd 192.168.1.20 192.168.1.21 any -P out ipsec
esp/transport//require
ah/transport//require;
spdadd 192.168.1.21 192.168.1.20 any -P in ipsec
esp/transport//require
ah/transport//require;
racoon.conf:
remote 192.168.1.21 {
exchange_mode main;
certificate_type x509 "x.pem" "x.private.pem";
my_identifier asn1dn;
peers_identifier asn1dn;
proposal_check obey;
verify_cert on;
generate_policy on;
peers_certfile x509 "peer.pem";
lifetime time 79 min;
proposal {
encryption_algorithm 3des;
hash_algorithm sha1;
authentication_method rsasig;
dh_group modp1024;
}
generate_policy off;
}
sainfo address 192.168.1.20 any address 192.168.1.21 any {
pfs_group modp768;
lifetime time 85 min;
encryption_algorithm 3des;
authentication_algorithm hmac_sha1;
compression_algorithm deflate;
}
Přijde mi podezřelá volba generate_policy. Protože nepoužíváte (asi) dynamické adresy, tak ji zkuste vypnout a ujistěte, že se vám v jádře nepotulují zákeřné politiky (setkey, flush, nahrát politiky znova).
Pokud to tím není (z protokolu racoona není vidět, ke které politice chce vyrobit asociaci), tak by viděl rozdíl v jádře. Mám pocit, že se kdysi něco měnilo právě ohledně tohoto problému. Zkuste si to na současném jádře (třeba i z jiného stroje, kde si můžete dovolit nahodit poslední jádro).
Tiskni
Sdílej: